Морилка для дерева

29

Що це таке?

Морилка-це рідкий засіб, який наноситься на попередньо підготовлену поверхню деревини, проникає у верхні шари і після висихання змінює її колір і властивості. Складається морилка з фарбувального пігменту і основи, опціонально оснащується захисними компонентами: від грибків, комах, ультрафіолету, вологості, вогню.

Засіб було придумано в місті кельн і в усьому світі, включаючи нашу країну, спочатку носило назву «бейц» від німецького слова «барвник».

Нинішні бейци можна придбати у вигляді готового розчину, порошку або концентрату для розведення. Чим вище концентрація, тим більш насиченим відтінок. Нанесення в кілька шарів дозволяє посилити ефект, а закріпити результат допомагають фінішні лакові, масляні та воскові покриття.

Для чого використовують морилку?

Штучному морінню піддають дерев’яні зовнішні і внутрішні стіни, вуличні і домашні підлогові покриття, меблі, двері, вікна, предмети декору, кухонне начиння і посуд. В першу чергу, цей прийом призначений для зміни відтінку деревини.

Є й додаткові функції:

 • захист від зносу і псування під впливом несприятливих зовнішніх факторів (опадів, сонячних променів, загорянь, комах-шкідників, гнильних мікроорганізмів, механічних пошкоджень, наприклад стирання ногами у разі паркету);
 • реставрація виробів, вирівнювання забарвлення, повернення первісного лиску і глибини кольору;
 • надання недорогий деревині схожості з благородними сортами, а іноді і повна імітація (була вільха, а вийшов бук або граб);
 • акцентування красивої природної структури, неповторного малюнка дерева.

Які бувають види?

Типологія морилок спирається на основну речовину, яких досить багато:

 1. вода.
 2. масло.
 3. оліфа.
 4. віск.
 5. акрил.
 6. спирт.
 7. розчинник.

Для простоти вибору розділимо бейци на 4 основних групи, згідно з призначенням і особливостями їх застосування.

Водні

Це найбільш часто використовувані і доступні за ціною морилки. Вони реалізуються у вигляді порошків і концентратів для розведення водою. Це зручно, адже можна тонко налаштувати колір. Після розчинення порошку склад рекомендується процідити, також в процесі роботи ємність потрібно регулярно струшувати, щоб позбутися від осаду.

Водну морилку наносять в кілька шарів пензлем або валиком. Чим більше шарів, тим рівномірніше фарбування. Витрата економний, немає різкого хімічного запаху. Використовують такий тип бейцев в основному для внутрішніх робіт. По завершенні наносять фінішний шар лаку, масла або воску.

Мінуси морилки на водній основі в тому, що вона довго сохне (до доби) і призводить до розбухання м’яких смолистих порід деревини, тому для обробки сосни або ялини не підходить.

Масляні

Такі бейци виробляються на основі оліфи, лляної або конопляної олії. Вони рівномірно лягають, глибоко проникають, надають деревині насичений багатий відтінок і красивий глянець. Масляні морилки захищають виріб від вигорання на сонці, посягань комах і грибків, надмірної вологості.

Склад наносять пензлем або безворсовими тампонами. Сохне він довго-в залежності від основи 6-12 годин. Головна сфера застосування-реставрація та облагороджування меблів, дверей, вікон, паркетної дошки, але і на відкритому повітрі масляний бейц показує себе непогано.

При тривалому зберіганні засіб густіє, але його легко повернути в робочий стан за допомогою розчинника уайт спірит.

Спиртові

Ці морилки відрізняються широким асортиментом відтінків, глибоко проникають в деревину, оберігають її від гниття і зазіхань комах, але вимагають від майстра певного досвіду і навичок. Справа в тому, що спиртовий бейц висихає блискавично, менш ніж за півгодини, тому всі допущені помилки чітко видно.

Склади на основі спирту і розчинника (нітроморилки) мають різким запахом, з ними працюють акуратно, з використанням засобів індивідуального хімічного захисту, а по завершенні ретельно провітрюють приміщення, хоча такі бейци краще підходять для вулиці.

Щоб уникнути дефектів, спиртові морилки не наносять кистями, а напилюють фарбопультом, намагаючись охопити максимальну площу.

Воскові

Акрилові та воскові бейци мають схожі властивості, продаються в готовому вигляді, коштують дорого, всередину деревини не проникають, а лише створюють на поверхні тонку кольорову плівку, яка захищає від вологості і сонячного випромінювання. Поверх цієї плівки зазвичай наносять лак.

Морилки на основі акрилу і воску не володіють ніяким запахом і відмінно підходять для внутрішніх робіт, перш за все для реставрації старовинних меблів. Склад зручно наносити широким пензлем з натуральної щетини, а сохне він 4-6 годин.

І утворити плями.

Що враховувати при виборі?

Визначитися допоможуть наступні фактори:

 1. призначення. Є кошти для зовнішніх і внутрішніх робіт, з різним ступенем безпеки для здоров’я, криючої здатністю і результатом фарбування.
 2. додаткові опції. Мова про захисні властивості і візуальні ефекти: перламутрі, інеї, патині.
 3. тип деревини. Для м’яких хвойних порід кращі воскові, акрилові та масляні морилки, які лягають рівномірно.
 4. витрата. Він завжди вказаний на упаковці. Якщо належить обробити велику площу, на перший план виходить питання економії.
 5. колірний шифр

Як правильно користуватися?

Якщо деревина має старе покриття, його потрібно повністю демонтувати, поверхню ошкурить, знежирити, а у випадку з хвойними породами ще й знесмолити. Для водних морилок виріб готують методом водної провокації: обливають теплою водою і підсушують протягом доби, що сприяє кращому проникненню і рівному нанесенню. Розчин з концентрату необхідно приготувати за інструкцією і перед роботою злегка підігріти, щоб лягав рівніше.

Пробний викрас-головна умова успіху. Морилку наносять на невеликий фрагмент і оцінюють результат після повного висихання і фінішної обробки, якщо вона передбачена.

 • фарбування пензлем або валиком;
 • наливання з подальшим видаленням надлишків;
 • розтирання губкою або безворсовим тампоном;
 • напилення фарбопультом.

Відповідні рекомендації завжди дані на упаковці, до них краще прислухатися. Якщо будете працювати пензлем або валиком, враховуйте положення вироби. На вертикальні поверхні морилку наносять довгими мазками зверху вниз, а горизонтальні фарбують спочатку в тому ж напрямку, потім поперек, а в кінці знову уздовж.

Виниклі недоліки можна спробувати усунути за допомогою дрібної наждачки, ретельно розтушовуючи кордону некрасивого ділянки. Але повторна обробка не завжди дозволяє домогтися рівного кольору, буває, доводиться все переробляти.

Морилка-доступне і простий засіб, з яким зуміє впоратися навіть недосвідчений домашній майстер. З її допомогою можна швидко оновити меблі, оживити підлоги і стіни, прикрасити декоративні предмети з дерева. Якщо перед вами стоїть таке завдання, сміливіше беріться за справу, і все вийде!