Лбп від razrabotchika

57

Всім привіт! тема лбп-лабораторних блоків живлення, дуже часто обговорюється на форумах. Справа в тому, що мікроелектроніка просунулася на високий рівень, а наших знань не завжди вистачає розібратися з використовуваними нововведеннями. Хоча, якщо вже говорити відверто, нам нові знання ніхто і не дасть. А буде все гірше, або як завждипогано. Принесли мені недавно в ремонт лбп-б5-71/1, виготовлений на сучасній мікроелектроніці, з вентилятором охолодження всередині, управління всієї схеми на мікроконтролері, невеликі габарити і вага. Все ніби-б добре, але є і негатив. Немає принципових і монтажних схем. Маркування, встановлених на платах мікросхем, затерта. Згадав срср, коли тобі з проданим товаром, вручали паспорт з гарантією і всі схеми, навіть кінематичні. Ну да ладно, досить про сумне.це все в минулому. Почну з простої класичної схеми блоку живлення. Вона допоможе всім розібратися в моїх інженерних вишукуваннях, тобто що я придумав і як все надумане реалізую в саморобному діючому макеті.

Понижуючий трансформатор, з однаковою кількістю витків між висновками вторинної обмотки, дає можливість успішно реалізовувати ступінчасте регулювання вихідної напруги. Через галетний перемикач, на вхід діодного моста, подається змінна напруга. Припустимо від 5 до 50 (в). Далі, випрямлена напруга приходить на схему стабілізатора. Схема дуже проста, на одному транзисторі. У ланцюзі бази транзистора, десять стабілітронів на 5 в. Секції з контактами перемикача, механічно пов’язані між собою і тому при положенні першої секції допустимо 20 в змінної напруги, на виході стабілізатора буде стабілізоване постійна напруга 20 вольт. Щоб змінювати вихідну напругу в невеликих межах, припустимо необхідно отримати 18 в.для цього знадобиться потенціометр і додаткова секція в галетном перемикачі. Як це зробити, я думаю всі знають, хоча…? це я для початківцівсенс всього вище викладеного, полягає в наступному. Щоб не перегрівався потужний транзистор в стабілізаторі, на вхід схеми необхідно подавати певну напругу, яке мінімізує падіння напруги на регулюючому транзисторі. Ця напруга визначається з урахуванням багатьох факторів і має змінюватися зі зміною вихідної напруги і струму стабілізатора. Для свого макетування лбп, я вибрав понижуючий трансформатор з вихідною напругою 20 в і допустимим струмом, при цьому напрузі, 4 а. Для того, щоб подавати на вхід стабілізатора, необхідне певне значення напруги, я розробив схему регулятора напруги для бп. Ось вона.

Принцип роботи схеми, я вже описував в публікації – “магнітне управління потужністю” і додав лише зворотний зв’язок з використанням оптрона. Так як симистор працює в ключовому режимі і його нагрів незначний, тому я його встановив на одному плоскому радіаторі, разом з діодами моста. Для зниження рівня пульсацій на виході регулятора, збільшив загальну ємність конденсаторів на виході, 4шт. 4700,0 мкф. Ось така компоновка вийшла.

З урахуванням задуманого, що транзистор стабілізатора не буде сильно грітися, через подачі на вхід схеми стабілізатора певної напруги, я його розташував на плоскому радіаторі, який так само є задньою кришкою корпусу бп. На цьому радіаторі, закріпив тримач запобіжника-дпб і термостат – ksd-301, на 90градусов. Запобіжник і термостат послідовно з’єднані з первинною обмоткою трансформатора і далі вся ланцюг підключається до двополюсного вимикача мережі.

Тепер про схему стабілізатора. Вона була опублікована раніше – “модернізація радянської радіотехніки”. Основний принцип роботи залишився колишнім, додалися схеми захистів від к.з. І від перевищення допустимого значення струму. Захист фіксується тригером і скидається від кнопки на розмикання. Для настройки обираних діапазонів стабілізованих напруг, застосована схема з послідовно з’єднаними діодами. Цей режим включення дає можливість з високою точністю встановлювати необхідні значення. Змінним резистором, точної установки необхідного напруги, можна регулювати значення напруг між обраними діапазонами. Так само наведена схема, за допомогою якої можна застосувати режим обмеження струму. Він включається для того, щоб була можливість заряджати будь-який акумулятор.

Схему регулятора напруги і стабілізатора напруги, я спаяв на одній хустці ущільненим монтажем з використанням неліквідів з часівпочатку розвалу срср

В макеті бп, застосував галетний перемикач – 11п2нпм, одну із секцій використовував на установку необхідних фіксованих вхідних напруг на стабілізатор, іншу на установку фіксованого діапазону стабілізованого вихідної напруги. Монтаж сполучних проводів схеми, ось так і …

Перевіряємо всю схему на функціонування, виробляємо підстроювання вихідних напруг.

Після складання, проводжу випробування під навантаженням 60 вт (три автомобільні лампи по 20 вт кожна, з’єднані паралельно).

Так, зовсім забув про параметри саморобки. Загальний діапазон вихідних стабілізованих напруг від 1 в до 25 в, при струмі не більше 5 а.у процесі перевірки і налаштування бп, при перемиканні галетним перемикачем діапазонів напруг, мені не сподобався один негативний момент. При обриві ланцюга контактів перемикача, відбувається незначне збільшення напруги на вихідних клемах. Від цього негативного моменту, я вирішив позбутися. Тому довелося переробити схему перемикання діапазонів напруг, а заодно і схему перемикання на регуляторі напруги тобто, повністю позбутися від галетного перемикача. Функцію, галетного перемикача, буде виконувати розроблена електронна схема під кодовою назвоюкомутатор напруги для б.п.

Замість перемикаються контактів, транзисторні ключі керовані з виходу схеми комутатора.

Схему я зібрав на окремій маленькій хустці так, щоб вона помістилася всередині блоку. Дуже радий що у мене є макетні платиз ними здорово працювати, якість дуже хороша.

Таким чином, зовнішній вигляд макета бп змінився. Червона кнопка, при натисканні, збільшує вихідну напругу, а блакитна, зменшує. З використовуваними в саморобці кнопками, окрема історія. Я їх все переробляв. Куплені кнопки, були на замикання контактів. Не знаю з якого матеріалу робилися контакти, але електричного кола вони не завжди створювали. Тому довелося їх переробляти на розмикання ланцюга. Кому переробка буде цікава, я підкажу як це здійснити.

Постараюся все схеми з’єднати воєдино і в чистому вигляді намалювати на одному аркуші. Але на це у мене йде багато часу і викладу її тільки в коментарях.якщо звичайно вона кому-небудь цікава. Я нічого не сказав про цифровий індикатор напруги-цин. Можна використовувати і інший, із зазначенням значення струму. А поки все, всім здоров’я, радості і удачі.