Як краще використовувати хвою на дачі?

86

Компост

Найбільш очевидне застосування хвої – виготовлення компосту. Отримати органічне добриво з одних голок не вийде, процес розкладання ялинового опаду триває до 5 років. Досвідчені садівники додають хвою в компостну яму поряд з опалим листям, гноєм, садовою землею та іншими органічними відходами.

Хвойний опад відрізняється високим ступенем кислотності. Щоб знизити рівень ph, кожен шар голок пересипають доломітовим борошном, золою або меленим вапняком. Для прискорення терміну дозрівання добрива всі компоненти періодично перемішують і заливають розчином сечовини або коров’яку.

Рідка підгодівля з опалих ялинових голок живить рослини вітамінами, мікро – і макроелементами. Підготувати рідке добриво можна декількома способами.

  • водний настій. Подрібнені голки заливають водою і кип’ятять на повільному вогні близько 10 хвилин. Остиглий розчин проціджують і настоюють ще 2-3 дні. Готове добриво розбавляють водою в співвідношенні 1: 10 і використовують для підгодівлі рослин.
  • горілчаний розчин. Ялинові, соснові або модринові голки засипають доверху в банку, заливають горілкою. У закритій тарі рідке добриво наполягають місяць, періодично збовтують. Одержаний розчин, розбавлений водою 1:10, є бюджетним стимулятором росту і добривом для садових рослин.

Мульча

Поверхневе покриття навколоствольного простору захищає рослину від негативного атмосферного впливу: різких температурних перепадів, палючого сонця і т.д. В якості настилу використовують природні і неорганічні матеріали. Мульчування хвоєю має ряд переваг:

  • довговічність. Завдяки тривалому періоду розкладання голки будуть виконувати свою функцію кілька років поспіль.
  • легкість.
  • висока опірність поширенню гнилі і грибка.
  • привабливий зовнішній вигляд.

Важливо пам’ятати, що хвойна мульча небажана для рослин, що віддають перевагу лужний грунт: гіпсофіл, лаванди, фіалок та ін.

Укриття рослин

Пишні соснові і ялинові «лапи» традиційно використовують для укриття рослин перед насуваються морозами. Під хвоєю зимують декоративні злакові, недавно прижилися молоді дерева, а в південних районах виноград, троянди і азалії.

Боротьба з шкідниками

Настій з голок і подрібнених ялинових гілок здатний відганяти від дозріваючого врожаю більшість комах-шкідників. Він успішно бореться з попелиць, плодожеркою, колорадським жуком і т.д.

Насичений хвойний розчин розбавляють водою в співвідношенні 1:2. Наносити дезінфікуючий засіб слід з пульверизатора. Обробку листя рекомендується повторювати кожні 10-14 днів. Уникнути кладки яєць на листках також допомагає суха хвоя, розсипана в міжряддях.

Нейтралізатор запахів

На садовій ділянці вистачає місць, де аромат може бути не найприємнішим. Це і застояна вода для поливу, і територія поруч з компостної ямою, і літня кухня. Нейтралізувати запах допоможе відвар з ялинових голок з додаванням кориці і потертої цедри цитрусових. Залишений нудитися на повільному вогні, він за кілька хвилин наповнить простір натуральним ароматом.

Окислювач грунту

Багато садівників використовують підвищену кислотність хвойного опаду на благо рослин, що не переносять лужні і нейтральні грунти. Якщо ви плануєте розвести на ділянці азалії, верес, віолу або гортензії, сміливо удобрюйте землю опалими голками.

Захист врожаю від гнилі

Завдяки бактерицидним властивостям, хвою активно застосовують для зберігання знятого врожаю. Висушеними голками пересипають шари овочів і фруктів, покривають полиці погребів.

Підготовлені до перших осінніх заморозків теплі грядки дозволяють садівникам зібрати врожаю в 1,5 – 2 рази вище звичайного.

Технологія створення теплих грядок досить проста:

  1. на дно викопаної траншеї засипають товстий шар опалої хвої;
  2. шар голок пересипають золою, гноєм і скошеною травою;
  3. верхні 20 см віддають під родючий грунт.

Навесні така грядка прогрівається майже на місяць раніше звичайної.

Садовий декор

Декор з хвойних доречний не тільки під новий рік. Декоративними композиціями з шишок і ялинових гілок можна сміливо прикрашати садовий інтер’єр, ганок або зону відпочинку.

Використання хвої-величезна підмога будь-якому дачникові. Сухі голки, настої і відвари з опаду ялини або сосни допомагають заощадити час і сили на частому поливі, боротьбі з шкідниками і бур’янами.