Кому не можна пити грейпфрутовий сік

39

Ще зовсім недавно грейпфрут вважався дуже корисним цитрусовим продуктом. Стверджувалося, що грейпфрут забезпечує багато поживних речовин і води при дуже невеликій кількості калорій: в половині грейпфрута всього 39 калорій. Так що дієтологи і багато лікарів радили вранці випивати стаканчик грейпфрутового соку тим пацієнтам, які прагнули збільшити споживання продуктів з високим вмістом поживних речовин і низьким вмістом калорій. Однак, недавні дослідження вчених показали, що грейпфрути і деякі соки несумісні з ліками і можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю. І вже управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів сша вимагає, щоб деякі рецептурні і безрецептурні препарати містили попередження про неприпустимість вживання грейпфрутового соку або вживання грейпфрута під час прийому препаратів.

Кому не можна пити грейпфрутовий сік

Отже, на думку лікарів, грейпфрутовий сік не можна пити пацієнтам, які приймають такі ліки:

 • деякі статини для зниження холестерину, такі як симвастатин і аторвастатин.
 • деякі препарати для лікування високого кров’яного тиску, як ніфедипіни.
 • деякі препарати для відторгнення трансплантата, як циклоспорин.
 • деякі заспокійливі препарати, як буспірон.
 • деякі кортикостероїди, які лікують хворобу крона або виразковий коліт.
 • деякі препарати, які лікують порушення серцевого ритму, як аміодарон.
 • деякі антигістамінні препарати, як аллегра (фексофенадин).

Ступінь взаємодії може бути різною в залежності від людини, препарату і кількості випитого грейпфрутового соку. Поговоріть зі своїм лікарем або фармацевтом і прочитайте будь-яку інформацію, надану до ваших ліків, що відпускаються за рецептом або без рецептат.

Як грейпфрутовий сік впливає на ліки

Для більшості ліків, на які діє сік грейпфрута, він дозволяє більшій кількості ліків потрапляти в кров, викликаючи таким чином більше побічних ефектів.

Наприклад, якщо ви п’єте багато грейпфрутового соку під час прийому певних статинових препаратів для зниження холестерину, занадто багато препарату може залишатися у вашому організмі, збільшуючи ризик пошкодження печінки і м’язів, що може привести до ниркової недостатності.

Хоча вченим вже кілька десятиліть відомо, що грейпфрутовий сік може викликати занадто багато побічних явищ в організмі, більш пізні дослідження показали, що сік має протилежну дію на деякі інші ліки.

Так, грейпфрутовий сік може знизити потрапляння речовин для полегшення симптомів сезонної алергії. До речі, діюча речовина-фексофенадин також може не працювати, якщо приймати його з апельсиновим або яблучним соком, тому на етикетці препарату зазначено: «не приймати з фруктовими соками». Замість зміни метаболізму грейпфрутовий сік може впливати на білки в організмі, відомі як переносники ліків, деякі з яких допомагають переміщати ліки в наші клітини для абсорбції. В результаті, менша кількість препарату потрапляє в кров, і він може перестати працювати. Детальніше про властивості продуктів і взаємодії з ліками ви можете дізнатися, наприклад, на цьому ресурсі: https://www.fda.gov.

Кому слід уникати грейпфрута або інших соків

 • запитайте свого лікаря або фармацевта, чи взаємодіє грейпфрутовий сік з вашим ліками.
 • прочитайте посібник із ліків або інформаційний листок, який додається до ліків, щоб дізнатися, чи впливає грейпфрутовий сік на ваше ліки.
 • прочитайте етикетку з інформацією про ліки на вашому безрецептурному препараті, де буде сказано, чи не слід вам їсти з ним грейпфрут або інші фруктові соки.
 • якщо ви повинні уникати вживання грейпфрутового соку разом з ліками, перевірте етикетки фруктових соків або напоїв, приправлених фруктовим соком, щоб дізнатися, чи зроблені вони з грейпфрутовим соком.
 • апельсини севільї (часто використовуються для приготування апельсинового мармеладу), помело і танжело можуть надавати той же ефект, що і сік грейпфрута. Не їжте ці фрукти, якщо ваше ліки взаємодіє з грейпфрутовим соком.