Як з гвинта і шматка дроту зробити фоторезистор

34

Багатьом відомо, що фоторезистор – простий електричний елемент для створення датчика освітленості. Укупі з мостом вінстона він досить часто використовується в якості автомата для відключення штучного освітлення. Ще з його допомогою можна отримати елементарну сонячну батарею.

Принцип дії такого пристрою заснований на використанні піролізного елемента. Але існують і альтернативні варіанти створення фотоелектричної структури на звичайному гвинті. Побачити, як це працює, можна провівши невеликий тест. Для цього знадобиться короткий гвинт з гайкою, шматочок твердої мідного дроту, суперклей, шприц, спиртівка і невелика підкладка.

Почати виготовлення прототипу можна з наповнення для зручності шприца спиртовмісної рідиною.

Захоплюючий експеримент: фоторезистор з гвинта і дроту

Далі потрібно добре окислити мідний дріт, зробивши з нього своєрідний діод, так як оксид міді проводить електричний струм тільки в одному напрямку, а в протилежному блокує.

Окислення виконується полум’ям, але згоріла ізоляція зіпсує результат, тому попередньо її потрібно зачистити.

Оголену мідну жилу необхідно добре пропалити в полум’ї спиртівки до її рівномірного почорніння.

Тепер на підкладку (гайкою до основи) суперклеєм приклеюється гвинт. Підготовлені мідний провідник вигинається так, щоб його можна було також закріпити клеєм до обраного основи, підключити до нього вимірювальний прилад, і одночасно його кінчик знаходився в 2-3 мм над канавкою головки гвинта, але не торкався металу.

Канавка обережно заповнюється спиртом. Рідина заливається зі шприца, так як необхідно, щоб її рівень збігався з верхньою площиною головки.

Тепер залишилося підключити до вільного кінця дроту і гвинта мілівольтметр, щоб виміряти приладом показання в різних умовах.

Затінюючи гвинт рукою від світла можна спостерігати, що падіння напруги в ланцюзі, в залежності від освітленості, становить 300-400 мв.

Якщо ж використовувати штучне джерело світла (в даному випадку звичайну лампочку), можна домогтися різниці в 1/5, тобто близько 1000-1300 мв.

В результаті можна стверджувати, що ми отримали необхідну структуру. У ній спирт, що знаходиться між гвинтом і мідним проводом, створює напругу під дією світла. Значення цієї напруги може змінюватися в залежності від освітленості. Істотні спотворення проведених вимірювань дають спиртові випаровування, тому для отримання більш ефективного результату необхідно ізолювати головку гвинта і задіяний з нею кінчик мідного дроту герметичному середовищі.