Нелегальна робота в Норвегії

469

Сьогодні я хочу поговорити на тему, яка хвилює багатьох жителів колишнього СРСР, а якщо конкретно, то темою нашої сьогоднішньої розмови буде нелегальна імміграція в Норвегію і нелегальна робота в Норвегії. Напевно, деякі з вас, я думаю, вже читали про висилку з Норвегії в грудні минулого року 30 нелегальних іммігрантів.

Втім, для тих, хто не читав, процитую один з блогів, які пишуть про Норвегії:

«Відділ у справах іммігрантів поліції Норвегії в суботу вранці вислав 30 іракців, які перебували на території Норвегії нелегально. Багато звинувачувалися раніше у злочинах. Їх відправили до Іраку чартерним літаком у супроводі посиленого наряду поліції.

11 з 30 раніше визнавалися винними в застосуванні насильства, торгівлі наркотиками і зґвалтуваннях під час перебування в Норвегії. Всім цим іммігрантів було відмовлено в отриманні статусу біженця. 66 офіцерів поліції Норвегії супроводили їх на літак до Багдада.

Міністр юстиції Норвегії Кнутс Стурбергет (Knuts Storberget) підкреслив, що Норвегія і Швеція мають намір об’єднати свої зусилля і перешкодити притоку нелегальних іммігрантів у свої країни, і що тепер правила будуть ставати жорсткішими. Однак, в даний час, за оцінкою Стурбергета, близько 3 тисяч іммігрантів залишаються на території Норвегії нелегально, тобто після того, як їм було відмовлено в отриманні статусу біженця.

«Уряд піклується про біженців, і той, кому потрібен захист, її неодмінно отримає. Важливо також, щоб ті, хто не є біженцями, повернулися додому. Ми хотіли б, щоб ті, кому було відмовлено у статусі біженця, добровільно покидали Норвегію. Висилка цих 30 нелегальних іммігрантів покаже іншим, що ми здатні змусити їх покинути країну. Це дуже важливий сигнал», — заявив міністр юстиції Норвегії.

Які висновки можна зробити з цитованого матеріалу? Висновок один і він такий — нелегальна імміграція і нелегальні іммігранти вже дістали в Європі всіх, в тому числі, вони зуміли дістати навіть холоднокровних і гранично витриманих норвежців. І внесли свою лепту в це не тільки горезвісні брати-мусульмани, але й вихідці з країн Східної Європи, в тому числі і вихідці з країн Балтії, Росії та України.

Нагадаю, що до того, як Норвегія приєдналася до низки угод Євросоюзу, пов’язаних з візовим режимом, в’їздом і працевлаштуванням, потрапити в цю країну було справою не дуже простим. В першу чергу це пояснювалося тим, що поправки в норвезький закон про імміграцію, що набрали чинності у січні 1997 року, максимально посилили тоді законодавчі заходи боротьби з нелегальною імміграцією в країну.

Зокрема, було збільшено максимальне покарання для осіб, які сприяють нелегальному в’їзду іноземних громадян, з 2 до 5 років позбавлення волі. Більш того, кримінальним злочином, який карається двома роками в’язниці, стала вважатися передача у розпорядження іншої особи паспорта або дорожніх документів, особою, що знала або припускав, що ці документи можуть бути використані іноземцями для в’їзду в Норвегію або яку-небудь іншу країну.

Проте дев’ять років тому, майже відразу, все стало набагато простіше. У 2001 році Норвегія разом з іншими державами Північної Європи приєдналася до Шенгенської угоди. І тепер будь-яка людина, що має громадянство однієї з шенгенських країн, або вид на проживання в одній з шенгенських країн, або візу на в’їзд в одну з шенгенських країн, може спокійно в’їхати на територію Норвегії і спокійно перебувати там протягом трьох місяців.

Я писав про це на блозі вже кілька разів, останній раз це було в лютому цього року, Нагадаю, що тоді мій матеріал називався «Про дозволи на проживання та роботу в Норвегії». Я настійно рекомендую ознайомитися з цим матеріалом всім тим, хто збирається найближчим часом на роботу в Норвегію (особливо, якщо він збирається туди поїхати в перший раз!), бо знання цієї інформації дозволить вам уникнути ситуацій, подібної до тієї, в яку потрапили будівельники з Естонії, про які сьогодні піде мова далі.

Безперечно, що Шенгенська угода неабияк полегшило життя людям, звиклим і люблять подорожувати, бо воно дозволяє без проблем перетинати європейські кордони, знайомитися з тебе цікавить країною і навіть шукати там роботу не лише громадянам країн, що входять в Євросоюз, але всім, хто має дозвіл на проживання в одній з шенгенських країн, або оформлену візу на в’їзд в одну з шенгенських країн.

Завдяки Шенгенської угоди можна робити багато чого, можна робити майже все, проте не можна працювати. Хочеш насолоджуватися відпочинком — це без проблем! Але якщо хочеш працювати, тоді будь ласка — оформи вид на проживання і дозвіл на роботу. Іншими словами, легализуйся, працюй, сплачуй податки і буде, як кажуть, всім щастя! Зазначу при цьому, що громадяни країн, які є членами Євросоюзу, хоча і не повинні клопотатися про дозвіл на проживання/роботу в Норвегії, тим не менш вони, вирішивши попрацювати в країні більше трьох місяців, теж повинні внести себе у спеціальний електронний реєстр Норвегії, відвідавши з цією метою поліцейську ділянку або Центр обслуговування іноземних робітників і службовців.

Але! Так, так і тут виникає велике «але». А полягає це «але» в наступному — скрізь, де встановлюються хоч якісь правила (нехай навіть і найбільш м’які!), завжди негайно тут же з’являються і порушники цих правил, тобто люди, які вважають, що їм «будь-який закон не писаний». В нашому випадку такими є любителі нелегальної роботи, або, кажучи простіше, нелегали. І хоча норвезькі профспілки постійно попереджають в’їжджають в країну про небезпеки, пов’язані з нелегальним працевлаштуванням, вказуючи, що частенько «окремі несерйозні роботодавці просять своїх співробітників працювати «по-чорному», іншими словами, не сплачуючи податки», люди, що бажали ризикнути, все одно знаходяться. Знаходяться вони, на жаль, і в країнах Балтії.

І цим «любителям ризикнути», відверто кажучи, наплювати на те, що їх закликають «не спокушатися привабливими обіцянками отримати на кілька крон більше», наплювати і на те, що, працюючи нелегально, вони не будуть мати ніяких прав у разі хвороби або при втраті роботи». Іншими словами, ці «любителі благородного ризику» повністю ігнорують те, що «нелегальна робота в Норвегії, як і в будь-яких цивілізованих країнах, знаходиться по суті поза законом, і, що в разі, якщо норвезькі податкові органи виявлять, що вони отримували зарплату і не сплачували при цьому податки, то їм доведеться за це дорого заплатити».

А «платити» за подібне нерозсудливість доводиться. Рано чи пізно. Хоча і не всім. І не відразу. Але зате дорого. Я сьогодні розповім про одну з таких історій. Підкреслю, що мені особливо сумно, що сталася вона з будівельниками з Естонії, хоча я неодноразово писав і попереджав у блозі бажаючих працювати в Норвегії про неприпустимість подібних дій. І писав про це не тільки я. Але існуюча реальність … на жаль … така — «нашим людям» будь-які закони і правила — глибоко «по х. й!» «Наші люди», як правило, нічого не знають про свої права, ще менше вони знають про свої обов’язки, але тим не менш вони нічого не прагнуть дізнатися, нічого не читають і нічого не визнають, бо більшості з них все це «фіолетово» …

Правда, зазначу, що вони не визнають рівно до того моменту, поки з ними щось не станеться! Наприклад, поки їх не «кинуть на гроші»! І ось тоді вони відразу піднімають крик: «Караул! Нас грабують! Допоможіть!» Знайома ситуація? Так, мені, звичайно, можна було б просто забити на все це і нічого не писати, але, на жаль, з таким, як вони, в Норвегії судять про всіх жителів Естонії. А ось це вже дійсно сумно і сумно, бо з-за распиз…ства одних, потім в кінцевому підсумку страждають інші, які приїжджають в Норвегію працювати легально. А ось це я вже вважаю повною несправедливістю.

Ну, а тепер, власне, про історію, про яку я прочитав на одному з російсько-норвезьких форумів, куди звернувся за порадою і допомогою в квітні цього року один з естонських будівельників (на форумі він під ніком neskazu2raza), що працюють в даний час в Норвегії.

Цитата з розповіді neskazu2raza :

«Трохи про наші проблеми ((. Ми (нас 6 чоловік) з Естонії працюємо в Норвегії (в Хеггедале) з серпня місяця. Будуємо в одному місці 3 будинки. До цього моменту з оплатою по роботі не виникали проблеми,а от місяць тому почалося. Не хоче платити господар. Вже за 1,5 місяця заборгував. Всі якісь причини шукає, то часу немає, то хоче розібратися з розцінками, то терміни якісь не реальні ставить. Ми працюємо тут неоформленими, хоча на дозвіл на роботу ніби як подати давно вони повинні були. Навіть фотографувалися і ми анкети заповнювали, але віз і нині там. Працюємо напряму без посередників. За договірними цінами. Робимо будь-які роботи з будівництва. Будинки «під ключ будуємо». Питання: як нам вирішити наші проблеми? Може, хто-небудь підкаже, як нам бути в цій ситуації. Ми від роботи не відмовляємося, але чим далі ми працюємо, тим більше зростає борг нам. Спасибі.»

Ну, як вам цей нехитрий сюжет сучасної гастарбайтерську казки? Люди працюють в Норвегії нелегально. Без оформлення. Про свої обов’язки за власною легалізації в Норвегії вони нічого не чули і чути особливо не хотіли. Поки не «грянув грім». До речі, на цю безглуздість учинків естонських будівельників відразу їм вказали ті, хто живе і працює в Норвегії не перший рік.

Зокрема, один зі старожилів форуму (під ніком cook) так їм і написав:

«На дозвіл на роботу повинні подавати ви самі, а не вони. Я так розумію, що зарплату вам платили по чорному? Якщо так, то я бачу тільки один вихід — це припиняти роботу до тих пір, поки не будуть улагоджені всі формальності. Тобто, або все оформити офіційно і продовжити будівництво, або далі продовжувати по чорному, але щоб виплачували вчасно. Якщо домовитися не вдасться, то прямим ходом в поліцію. Від поліції вам гірше не буде, але роботодавців чекають неприємності. Тому я думаю, що вони до цього не дійдуть. Головне-не бійтеся, бо боятися їм треба. І ні в якому разі не продовжуйте, поки не знайдете рішення.»

До цього ж закликав естонських будівельників і інший старожил форуму під ніком denker, написав, зокрема, наступне:

«Будівельники естонці, почитайте ось тут:
http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Central-topics/Work-and-residence/Work-and-residence-EUEEAEFTA-citizens/.

На мій погляд, необхідно:
— самим зареєструватися в поліції і т. д. (громадянам Європи зробити це легко);
— підписати контракт про роботу, де все повинно бути чітко прописано;
— вимагати гроші згідно контракту;
— якщо є сили і засоби, то судитися, маючи підписаний контракт;
— якщо суд сил немає, то просто зав’язувати працювати по-чорному»

Ось, так. Звичайні, здається, поради. Прості і невигадливі: дотримуйся закон, чесно працюй і будь щасливий! Але … естонські будівельники, як справжні представники колишнього соцтабору, не звикли шукати «легкі та законні» шляху, а давно вже воліють вибирати, незалежно від національності, шляхи складні і більшою частиною … що тут вже приховувати … незаконні, ніж вони навіть і не особливо соромляться відкрито зізнатися.

Чергова цитата з розповіді neskazu2raza :

«Дякую, що ви відгукнулися на наше повідомлення. Так, зарплату нам платили по чорному, хоча незрозуміла ситуація. Гроші надходили на естонська рахунок роботодавця. Хоча він з нас вимагав папір про зроблену роботу та суму для надання в банку. Він говорив, що банк перераховує гроші на підставі цієї нашої «писули». Щось, напевно, не так? Ось і сьогодні він подзвонив і сказав, що якщо ми не будемо працювати (Великдень, то він буде шукати нових людей замість нас. Поліція це, звичайно, останнє місце, куди ми можемо звернутися, але як нам бути з грошима? Дарувати їх ми йому не збираємося.»

Я нагадаю, що про «подвиги» прибалтів — вихідців з Естонії, Латвії та Литви, а також поляків, за кордоном недобра слава йде вже давно, при цьому самими безневинними з цих «подвигів» наших співвітчизників, які ставляться їм у провину, вважаються робота по-чорному, або простіше кажучи, нелегальна робота, ціновий демпінг і елементарне штрейбрехерство.

Скандинавські профспілки просто «заплакали» при появі на місцевому ринку праці вихідців з країн колишнього соцтабору. Втім, зараз мені залишається скандинавських профспілчани тільки втішити наступним: «Не хвилюйтеся, хлопці, ще не вечір …», бо найближчим часом країни Західної Європи очікує нова хвиля заробітчан — хвиля безробітних з Болгарії та Румунії, яким врешті-решт відкриють доступ на ринок праці Західної Європи і які змусять західно-європейські профспілки «заплакати» вже по справжньому і великими сльозами, бо болгарські та румунські розцінки на будь-які роботи (в першу чергу, будівельні) — це розцінки, що знаходяться, за європейськими поняттями, нижче взагалі будь-якого плінтуса.

Однак, поки повернуся до подвигів наших співвітчизників в Норвегії і розповім про те, що в результаті їм все-таки порадили люди, які живуть і працюють в Норвегії вже не перший рік. І так знову слово старожилу форуму під ніком cook.

Цитуємо:

«Про звіт для банку — це казка, однозначно. Про переказ грошей в Естонію, тут все зрозуміло. Раз ви працюєте нелегально, то у нього було два виходи, або готівка, або в Естонію. Але готівку на таку ораву, це забагато, от він і перекладав туди.

З усього вищесказаного, я роблю висновок, що ваш роботодавець з тієї категорії норвезьких громадян, які вважають, що ощасливили своєю роботою. Плюс такі громадяни вважають, що ви безправні і нікуди не рыпнитесь. Але такі громадяни не дуже замислюються про те, що вони самі порушують закон. Просто вони не вірять в те, що ви можете «рипнутися». За нелегальний найм робочої сили йому загрожує штраф і дуже немаленький.

Одне можу сказати: припиняйте працювати до того моменту, поки не домовитеся. Варіанти я навів вище. Обов’язково згадайте, що у разі неможливості полюбовного вирішення конфлікту, ви негайно йдете в поліцію, тоді він, може бути, буде поступливішою. Його головний розрахунок у тому, що в разі вашої незгоди, ви просто мовчки зберете манатки і зваліть додому. Повірте, я бачив і не раз саме таких товаришів. Вони свято вірять, що ви нічого не будете робити, тому що ви боїтеся, ви безправні, ви тут нічого не знаєте, ви і так непогано заробили, ну і т. д.

І тут є одна тонкість, якщо вам дійсно доведеться йти в поліцію, то своїх грошей ви не побачите, але і йому не буде солодко, тому похід в поліцію невигідний нікому. А на майбутнє, припиняйте працювати по-чорному. Адже навіть не влаштовуючись на офіційну роботу, можна просто укладати контракт. Так, доведеться платити податки, але, на мій погляд, спокій дорожче! Щасти!»

Як ви думаєте, що на це сказали наші співвітчизники? Вони відповіли, що будуть чекати. Не вірите?

Цитуємо neskazu2raza :

Велике Вам спасибі за пораду. Голова пухне від всяких різних думок. Будемо пробувати жати його на оформлення договору. Якщо б знайшли іншу роботу, то одразу ж кинули його об’єкт, але не розмови про його борг нам. Будемо чекати …….

Така ця невигадлива історія. Висновки з неї кожен з моїх читачів, я думаю, зможе зробити сам. І я щиро сподіваюся, що історія, про яку я сьогодні розповів, дійсно стане для когось уроком на майбутнє, бо розумні люди вчаться на помилках інших і тільки дурні вчаться на своїх помилках. І мені дуже хочеться вірити в те, що серед читачів мого блогу дурнів немає, а це означає, що висновки з цієї історії ви зробите правильні.

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?