Трьох мільйонів євро на пляж — мало, а шість мільйонів євро — не дають!

309

Сьогодні республіканські ЗМІ обговорюють пляжну проблему, несподівано виниклу в Нарва-Йиесуу. Втім, несподіваною ця проблема виявилася, напевно, тільки для тих людей, хто ніколи не бував у цьому естонському курортному містечку. Справа в тому, що влада містечка давно обіцяють побудувати там променад і облаштувати місцеві пляжі, але все впирається, як і слід було очікувати, в гроші. Вірніше, впирається у відсутність у влади потрібної кількості грошей для втілення «пляжних планів у життя.

На цьому тижні влада повідомили про провал тендеру на ці роботи. Газета «Виру Проспект» спробувала розібратися, чому провалився тендер, а потім, проаналізувавши інформацію, поділилася своїми висновками зі своїми читачами. Сьогодні я хочу разом з газетою спробувати зрозуміти, чому ж провалюються пляжні тендери в містах Іда-Вірумаа, а заодно запрошую до розмови гостей мого блогу.

Ну, а поки цитата з газети «Виру Проспект».

Тендер на будівництво променаду та облаштування трьох тематичних пляжів в Нарва-Йиесуу провалився з тієї ж причини, що і тендер на створення зони відпочинку в нарвської Липової ямці. Потенційні підрядники не готові реалізувати проект за ту суму, яку має муніципалітет, і хочуть щонайменше у два рази більше грошей.

Різниця величезна

На початку травня стало відомо, що зони відпочинку в районі Липової ямки в Нарві не почнуть будувати цього літа, тому що найкраще з трьох надійшли на конкурс пропозицій майже на два мільйони євро перевищує заплановану містом суму — 3 мільйони 40 тисяч.

Минулого тижня аналогічним чином провалився тендер на облаштування прибережної зони в курортному Нарва-Йиесуу. Надійшли пропозиції від чотирьох фірм, і саме скромне припускає, що місту довелося б заплатити за будівництво 6 мільйонів євро, в той час як у нього на це є тільки 2.9 мільйона євро.

Це вже друга спроба Нарва-Йиесуу знайти підрядника для реалізації масштабного проекту. Перша (на початку року) закінчилася взагалі нічим — заявок просто не надійшло.

Можна припустити, що головним чинником, який вплинув на те, що різниця між тими сумами, які готові заплатити муніципалітети, і тими, за які будівельники готові працювати, настільки разючі через пожвавлення будівельного сектора. Все-таки в 2010 році він досяг свого дна, але вже під завісу 2011-го обсяги будівництва в Естонії зросли на 25 відсотків, що спричинило за собою зростання цін на будматеріали, на оренду будівельної техніки, а також викликало дефіцит кваліфікованих будівельників і, відповідно, подорожчання робочої сили. Судячи з усього, проектувальники не врахували зростання цін на будівництво.

Між тим, і в Нарві, і в Нарва-Йиесуу кажуть, що, судячи з усього, головною причиною високих запитів будівельних фірм є те, що умови тендерів були досить жорсткими і не дозволили деяким потенційним учасникам зробити свої пропозиції.

Зокрема, від претендентів на роль генпідрядників чекають досвід подібного будівництва (тобто будівництва променада — у разі Нарва-Йиесуу), а у місцевих фірм він відсутній.

Мер Нарва-Йиесуу Андрес Ноормяги зазначає, що від цієї вимоги в конкурсних умовах не піти.

«Променад треба залишити»

розповідає, що Фонд сприяння розвитку підприємництва EAS, за посередництвом якого Нарва-Йиесуу і Нарва отримали європейську підтримку для втілення в життя своїх проектів, не згоден виділити додаткові гроші, а тому проект «урізати».

Як повідомив «ВП» директор Нарвського департаменту економіки і розвитку Георгій Ігнатов, Нарва піде по тому ж шляху, одночасно пом’якшуючи умови конкурсу. За словами Ігнатова, ймовірно, доведеться перенести на наступний етап будівництво будинку, в якому планується відкрити кафе, прокат спортінвентаря, магазин сувенірів і так далі.

Директор департаменту допускає, що Нарві вдасться заощадити на будівництві свого променаду, вздовж річки (на цей проект гроші також виділені), що дозволить направити на будівництво розташованої по сусідству зони відпочинку додаткові кошти. Хоча з тим же успіхом можна припустити, що і там будівельники захочуть багато більше, ніж закладено за проектом.

Ігнатов не виключає, що муніципалітету доведеться взяти на себе додаткове самофінансування проекту зони відпочинку.

Нарва-Йиесуу, як припускає Андрес Ноормяги, пожертвує одним з трьох запланованих тематичних пляжів чи навіть двома.

Нагадаємо, що навпроти центру міста хочуть створити ретро-пляж, що повертає відпочиваючих в золоті часи Нарва-Йиесуу, коли в курортному селищі розслаблялася російська аристократія. Цю частину будуть прикрашати купальні, альтанки та інші традиційні пляжні елементи.

Далі, за направленням, скажімо так, від гирла річки Нарова, передбачається обладнати сучасний пляж — все, що необхідно пляжу початку 21 століття. Третю частину, ближче до «Лийваранду», збираються виконати в традиціях «природного дизайну».

Нагадаємо, що при будівництві променаду і обладнання пляжів передбачалося використовувати деревину модрини, відрізняється винятковою довговічністю.

Мер Нарва-Йиесуу впевнений, що головне має залишитися в проекті недоторканним — променад, що йде по вулиці Айя, від маяка до «Лийваранда». Ноормяги вбачає його однією з найважливіших ланок туристичної інфраструктури Нарва-Йиесуу: улюбленим місцем прогулянок відпочиваючих і зосередженням точок громадського харчування.

Де туристи, там і гроші

Мер сподівається на те, що, побачивши розвиток приморської зони, що підприємці підтримають це розвиток своїми інвестиціями.

Після відкриття SPA-готелю Meresuu, що сталася чотири роки тому і подтянувшего весь туристичний сектор Нарва-Йиесуу на новий рівень, інших «локомотивів» туризму в приморському містечку не з’являлося.

В кінці минулого року EAS спрямував кошти, визначені в 2009 році на підтримку створення в Нарва-Йиесуу серфінг-центру SunWave, на інші цілі. Реалізація амбітного проекту в кращому разі відкладається. Так як фірмі AS SunWave не вдалося знайти до 50 мільйонам, які давав EAS, ще 150, щоб побудувати 14-поверховий готель та розважальний комплекс, в якому в числі іншого хотіли розмістити дві установки «штучної хвилі».

Банки порахували проект занадто ризикованим, щоб забезпечити кредитування.

Наша довідка:

Автором проекту розвитку морського узбережжя в Нарва-Йиесуу є ландшафтний архітектор Керсті Лотус, що прославилася роботою над променадами у Пярну і Хаапсалу.

Ну, а що думаєте про цю проблему особисто ви? Чому все-таки провалюються тендери в Іда-Вірумаа? Будівельники хочуть занадто багато, або місцеві влади намагаються заплатити їм занадто мало?

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?