Чверть естонських будівельників отримує зарплату в конвертах

332

Сьогодні мені попалася на очі чергова «сенсація», що оповідає про нехороших естонських будівельників, які зовсім не бажають платити податки коханій державі. Ай-яй-ай! Які редиски! 🙂 Втім, свою думку з приводу цієї «сенсації» я висловлю трохи нижче, а поки пропоную тим, кому все це цікаво ознайомитися зі змістом цієї новини. Ця новина, до речі, опублікована в Бухгалтерському Блозі, який у свою чергу посилається на відповідний новинний сюжет, підготовлений Естонським ТБ.

І так. Початок цитати.

«В ході проведених Податково-митного департаменту Естонії (НТДЭ) великомасштабних 66 перевірок будівельних майданчиків з’ясувалося, що майже чверть естонських будівельників отримує заробітну плату у конверті.

У проведенні рейдів з перевірки будівельних майданчиків, як повідомляє портал rus.err.ee були задіяні в загальній складності 130 чиновників, які опитали тисячі людей про те, як з ними оформлені трудові відносини.

На будмайданчиках нерідкі випадки, коли люди, побачивши податківців, намагаються втекти або якимось іншим чином уникнути пояснень з працівниками департаменту. На цей раз від інспекторів на 14-ти об’єктах втекли 40 осіб.

За словами провідного контролера у сфері будівництва НТДЭ Раун Эллермаа, це ясно говорить про те, що відносини, які втекли з роботодавцем побудовані на податковому шахрайстві.

Як курйозних випадків Эллермаа навів приклад, коли будівельник втік від податківців на дах або коли інший заховався у підвалі і потім доводив, що він прийшов сюди у пошуках роботи.

У своїх пояснювальних люди вказували, що вони погодилися на зарплату у конвертах з-за тиску роботодавця і через свого поганого матеріального становища.

Також на будмайданчиках були виявлені і нелегальні робочі Болгарії, України і Латвії. Податковий інспектор повідомив про цих випадках відповідні наглядові органи.

У минулому році держава не дополучило податків з будівельної галузі на суму не менше 40 млн євро.

«Понад чверть будівельних фірм не виконує свої зобов’язання по сплаті податків і тут ще є чим займатися», – сказав керівник відділу контролю Податково-митного департаменту Естонії Кайдо Лемендик».

Кінець цитати.

Ось такий нехитрий новинний сюжет. Звичайно, тут є над чим подумати.

З одного боку, будівельними фірмами дійсно не платяться податки і при цьому до будівельних робіт залучаються, незважаючи на високе безробіття будівельників всередині країни, нелегали з-за меж Естонії.

А з іншого боку, в матеріалі абсолютно ні слова не говориться про те, а чому таке взагалі стало можливим в Естонії і в чому власне причини того, що відбувається …

А причини банальні, хоча політики та оплачуються ними журналісти сором’язливо роблять вигляд, що не знають про них. Відразу скажу, що ці причини зовсім не в тому, що комусь з естонських будівельників подобається не платити податки, подобається отримувати «зарплату в конвертах», не подобається мати лікарняному страховки, подобається не мати права на пенсію чи подобається бігати від податківців. Дурниці все це! Жодній нормальній людині все перераховане мною не сподобається ніколи.

На жаль, до подібної поведінки людей підштовхують цілком певні причини чи обставини. Я зараз нагадаю лише про двох із них, хоча цих причин, звичайно, дещо більше …

По-перше, в Естонії встановлені дуже високі податки на робочу силу, а це понад 50% … умовно кажучи, якщо ти хочеш офіційно заплатити робітнику 1 євро, то ти, будучи підприємцем, повинен будеш ще 1 євро з гаком заплатити державі у вигляді різних податків .

Адже в даний час естонські податки на робочу силу цілком порівнянні за своїми розмірами з податками, діючими в скандинавських країнах. Але при цьому в скандинавських країнах люди, сплачуючи такі високі податки, соціально захищені, бо держава там реально піклується про них (нормальне медичне обслуговування, гідна пенсія тощо), а наші платники податків мають від держави за ці ж гроші тільки «дулю з маслом».

По-друге, в Естонії дуже ускладнена, якщо не назвати це по-іншому, система розподілу замовлень на будівельні роботи у державному і муніципальному секторах, бо в нинішніх умовах все більш-менш великі будівельні замовлення дістаються одним і тим же «гравців» — великим будівельним фірмам загальним числом від 10 до 30 фірм, які «замовляють музику» на естонському будівельному ринку.

Адже «чужі» фірми, а чужими у даному випадку вважаються всі, хто не входить в число обраних, до будівельних конкурсів ніколи не допускають *причин для недопущення до конкурсу завжди можна знайти безліч, а якщо когось і допускають, то тільки формально, бо, як правило, переможець конкурсу вже передбачуваний. Але це ще було б, як кажуть, півбіди.

«Пікантність» даної ситуації полягає найчастіше ще й у тому, що у фірми, яка виграла черговий тендер, немає своєї робочої сили (немає робочих, бригадирів, техніки), а в кращому випадку генеральний директор зі штатом наближених і є десяток т. н. керівників проектів та об’єктів, керівних роботою субпідрядників на об’єктах.

Тому, вигравши черговий конкурс, фірма-переможець організовує вже свій конкурс (правда, цей конкурс уже неофіційний), в ході якого починає шукати тих, хто ж ці роботи буде виконувати, тобто починає шукати субпідрядників.

І, звичайно, вона знаходить їх і пропонує їм в свою чергу виконати цю роботу, але, правда, вже за інші гроші, бо 20-25 % (а іноді і більше) від вартості тендерної робіт фірма-переможець за «труди» залишає собі.

Субпідрядник ж, уклавши договір з фірмою-переможцем, часто починає підшукувати субпідрядників вже для себе і теж їх знаходить, але тільки знову вже за інші гроші, бо частину грошей, а це теж 10-25 % від суми, перший субпідрядник теж залишає за труди» собі.

Що виходить в результаті? А в результаті виходить наступне — та фірма, яка в підсумку приходить зі своїми робітниками на об’єкт і яка реально потім виконує роботи, на ділі отримує за свою роботу тільки 20-30-40-50 % від вартості роботи, яка була позначена в тендері, тобто отримує «голу кістку», на якій вже немає «м’яса».

І, природно, що отримавши таку «солону ціну» за роботу (з якої просто не можливо офіційно виплачувати зарплату робітникам) фірма-виконавець починає шукати способи, як їй фінансово звести кінці з кінцями, тобто і роботи виконати і хоч щось заробити … І ось тут і з’являються: і нелегальна робоча сила, і «зарплати в конвертах» …

Звичайно, формалісти-«законники» можуть сказати таким будівельникам, якщо ціна робіт занадто мала, адже ви можете просто не погоджуватися на неї … Так, теоретично це можливо, а практично відмова від роботи на кабальних фінансових умовах означає для керівника маленької будівельної фірми, а також для робочого-будівельника, перспективу просто здохнути з голоду, бо іншої роботи для них в Естонії просто немає.

Ось і доводиться їм у результаті — або погоджуватися на зарплату в конверті, а потім під сміх журналістів бігати від податківців, або їхати на чужину на заробітки …

Якщо чесно, то мені особисто не до сміху, коли я все це пишу, адже саме тому я, професійний будівельник, коли пішов з будівельного бізнесу … Мене просто задовбали у свій час подібні ситуації з будівельними конкурсами в Естонії.

Злегка прикольно тільки те, що за останній десяток на будівельних майданчиках Естонії майже нічого в цьому плані не змінилося … Техніка і матеріали на будмайданчиках з’явилися нові, а от світогляд залишилося колишнім, старим …

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?