Якщо безробітний вирішив пошукати роботу в інших країнах Європейського Союзу …

366

Ви знаєте, що якщо ви залишилися на батьківщині без роботи і рідна країна найближчим часом нічого не може вам запропонувати, крім кволого допомоги по безробіттю, в цьому випадку ви цілком маєте право пошукати щастя в будь-якій іншій країні Європейського Союзу. Втім, ви маєте право шукати своє щастя, де хочете, хоч в Гондурасі чи в Австралії … 🙂 тільки от допомога по безробіттю, призначена вам на батьківщині, залишиться за вами лише в тому випадку, якщо ви обмежите область пошуків свого щастя територією Європейської економічної зони.

Нагадаю, що територія Європейської економічної зони трохи більше, ніж територія Європейського Союзу, бо вона включає в себе територію країн — Норвегії, Ліхтенштейну та Ісландії, які формально не входять до складу ЄС, але тим не менше підтримують його рішення в частині економіки.

Все це пояснюється тим, що вибухнула в світі економічна криза і різний рівень доходів населення в різних країнах Європейського Союзу привели в рух не тільки міжнародний ринок праці, але і соціальні допомоги. Так, так! Слідом за шукачами роботи тепер «переміщаються» та соціальні допомоги та виплати, які отримують вони та члени їх сімей. Бо дискримінація в цій області в Європейському Союзі просто неприпустима, пише латвійська газета «Телеграф».

Виявляється, що хоча Брюссель не регулює безпосередньо соціальну політику країн — учасниць Європейського Союзу, і в цій області існує цілий пакет спільних стандартів, обов’язкових до застосування. Порядок виплати і перезарахування соціальних допомог в рамках альянсу встановлений Регламентом ЄС 1408/71. Цей документ застосовується до всіх країн — учасницям Європейського Союзу, а також, як я вже згадав, до держав Європейської економічної зони (Норвегії, Ліхтенштейну, Ісландії) і Швейцарії.

Система соціальної безпеки в європейському розумінні включає захист від ризиків безробіття, інвалідності, втрати годувальника, хвороби, нещасного випадку на роботі, а також різні компенсації на дітей. Це означає, що громадянин Естонії, Латвії або Литви, законно працює в будь-якій з країн Європейського Союзу, автоматично отримує право на всі соціальні гарантії, доступні місцевим жителям. При визначенні розміру допомоги використовується принцип підсумовування: якщо приїжджому не вистачає стажу в конкретній країні, загальний період зайнятості будуть зараховані всі роки, відпрацьовані ним на території Європейського Союзу.

Інший важливий принцип — експорт соціальних виплат. Якщо громадянину Естонії, Латвії або Литви на батьківщині було призначено якесь з посібників, воно за запитом може «подорожувати» за ним в будь-яку іншу країну Європейського Союзу, так як гроші просто переведуть на будь-який вказаний одержувачем банківський рахунок. Експорт допомоги діє лише в тому разі, якщо безробітний залишає рідну країну в цілях пошуку вакансії.

Безробітні можуть продовжувати отримувати допомогу, призначену їм на батьківщині, протягом трьох місяців після від’їзду. Залишок суми буде виплачено, але лише після повернення на батьківщину і тільки якщо воно відбудеться не пізніше, ніж через три місяці після від’їзду. Природно, що вимагати грошей заднім числом не вийде.

Щоб оформити переведення виплати допомоги в іншу країну Європейського Союзу, хто їде необхідно не менш ніж за 4 тижні до від’їзду запросити в Латвійському Державному агентстві обов’язкового страхування (VSAA) сертифікат Е-303, а по приїзду на місце протягом 7 днів зареєструватися у місцевій службі зайнятості та подати сертифікат в установу по виплаті допомоги.

Громадяни Європейського Союзу, які працюють за межами рідної країни, мають право отримувати допомогу і на членів сім’ї, навіть якщо самі родичі нікуди не їдуть, а залишаються вдома. Виплату допомоги на членів сім’ї в цьому разі здійснює та країна, де особа працевлаштована. Але підготовку до отримання нового посібника також потрібно провести заздалегідь. Наприклад, батьки збираються поїхати з Латвії на роботу в Ірландію, а їх п’ятирічний дитина залишається в Ризі з бабусею. У цьому випадку ще до від’їзду родина повинна повідомити про свої плани Латвійському Державному агентству страхування, а по прильоту в Ірландію відразу ж запросити нове допомогу за новим місцем проживання.

Отримувати одночасно два посібники — латвійське і іноземне — не можна, попереджає газета. Виявивши таку «хитрість», Латвійське Державне агентство страхування може вимагати повернення виплат за час, коли людина платив податки в одній країні, а отримував допомогу за дитини в іншій.

Якщо ж, скажімо, інший приклад, в Ірландію їде тільки один з батьків, а другий залишається з дитиною в Латвії і продовжує отримувати латвійське посібник тут, в цьому випадку від ірландської соціальної системи можна попросити покрити різницю. Розмір допомоги на одну дитину в Ірландії — 166 євро (117 латів), в Латвії — 8 латів на місяць.

Якщо громадянин Естонії, Латвії або Литви протягом свого життя працював у багатьох державах Європейського Союзу, у нього є право підсумувати свій стаж. У цьому випадку кожна країна буде підраховувати «свою» частину пенсії у відповідності з національним законодавством, а у разі «брак» стажу в конкретній державі буде прийматися час, відпрацьований за кордоном.

Наприклад, якщо людина пропрацювала в Латвії лише 5 років, але у нього ще накопичено 7 років стажу в Естонії, то при призначенні латвійської пенсії ця обставина буде враховано. Згідно із Законом про державні пенсії, мінімальний період стажу для отримання пенсії в Латвії повинен складати 10 років. Проте в даному випадку латвійська держава зобов’язана надати пенсію за «свої» п’ять років, а решта сім — сплатить Естонія відповідно з власним «прейскурантом».

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?