Як правильно посадити колоновидну яблуню навесні: покрокове керівництво, відео

36

Вміст

 • 1 правила посадки колоновидна яблунь навесні
 • 2 підготовка до посадки саджанців колоновидної яблуні навесні
  • 2.1 строки посадки колоновидна яблунь навесні
  • 2.2 вибір місця
  • 2.3 зберігання саджанця
  • 2.4 підготовка ями
  • 2.5 обробка коренів
 • 3 на якій відстані посадити колоновидні яблуні навесні
 • 4 як правильно садити колоновидную яблуню навесні
 • 5 подальший догляд
 • 6 висновок

Посадка колоновидна яблунь навесні повинна бути проведена в другій половині квітня, а в деяких регіонах – і на початку травня. Саджанці набувають заздалегідь восени і зберігають в прохолодному приміщенні при нульовій температурі. Посадочні ями готують приблизно за місяць, після чого розміщують саджанці рядами з інтервалом 1-2 м.

Правила посадки колоновидна яблунь навесні

Посадку яблунь різних видів, у тому числі колоновидна, планують на осінь. Але весняна висадка теж допускається. Такий термін особливо підходить для регіонів з екстремальними морозами, наприклад, для сибіру.

При посадці навесні необхідно врахувати кілька особливостей:

 1. дуже важливо запланувати термін-поспішати не варто. Саджанці краще висадити в другій половині квітня або навіть в травні, коли грунт досить добре прогріється.
 2. зазвичай екземпляри колоновидної яблуні купують восени. Тому саджанцям потрібно забезпечити нормальні умови для зберігання. Це може бути підвал або льох з постійною температурою близько 0-2 градусів тепла.
 3. ділянку варто підготувати заздалегідь. Для посадки колоновидної яблуні навесні, грунт перекопують ще восени. Вносять компост або перегній, при необхідності додають пісок.
 4. заздалегідь намічають схему посадки. Дерева з колоновидною формою дуже компактні, тому їх можна розмістити навіть з мінімальним інтервалом 1-2 м.якщо саджанців багато, розташовують рядами в шаховому порядку.

При підготовці до посадки необхідно вибрати місце і купити саджанець, а також запланувати терміни. Якщо висаджувати рослини навесні (орієнтовно друга половина квітня), грунт слід підготувати ще восени.

Землю перекопують на багнет лопати і вносять по відру компосту або перегною на кожен квадратний метр. Якщо грунт важкий, містить багато глини, необхідно закрити тирсу або пісок до 2-3 кг на ту ж площу. При необхідності заміряють ph. Якщо він виявиться менше 5,5, вносять доломітове борошно або деревну золу – по 200-300 г на 1 м2.

Терміни посадки колоновидних яблунь навесні

При плануванні посадки колоновидних яблунь навесні особливу увагу потрібно врахувати вибору відповідного часу. Зазвичай роботу намічають на середину або другу половину квітня. В цей час грунт вже досить прогрівається, сніговий покрив сходить у всіх регіонах, а температура вдень і вночі стабільно вище нуля.

Колоновидні яблуні висаджують у другій половині квітня

Конкретні терміни залежать від клімату регіону:

 1. у середній смузі посадку планують на 2-3 декаду квітня.
 2. на півдні садити колоновидні яблуні навесні можна і в кінці березня.
 3. на уралі-в третій декаді квітня. У сибіру терміни приблизно такі ж, але вони можуть зрушити і до першої половини травня.

Порада! деякі дачники орієнтуються на місячний календар. Для посадки можна вибирати практично будь-який день, за винятком несприятливих. Вони припадають на повний місяць.

Вибір місця

Оскільки яблуня росте на одному і тому ж місці без пересадки 10-20 років і більше, необхідно заздалегідь вибрати ділянку. Територія повинна відповідати відразу декільком критеріям:

 1. хороша освітленість. Тіні бути не повинно. Тому для весняної посадки колоновидної яблуні вибирають ділянку, віддалений від будівель, великих дерев і чагарників.
 2. без скупчування води після дощів-місце повинно розташовуватися на височині. Вибирати низину не варто.
 3. не допускається близький підхід грунтових вод. Максимальна їх висота не повинна перевищувати 1,5 м від поверхні землі.
 4. простора ділянка з хорошим доступом повітря. По можливості він повинен бути захищений від північних вітрів, наприклад, парканом або будинком.
 5. посадити саджанець колоновидної яблуні навесні бажано по сусідству з грушами, сливами або горобиною.

Увага! багато сортів яблунь потребують запилювачі. Тому місце повинно бути досить просторим для того, щоб розмістити мінімум два дерева.

Зберігання саджанця

Саджанці зазвичай купують восени, оскільки в цей час асортимент помітно багатший. Їх можна зберегти в нормальному вигляді до посадки навесні. У регіонах з порівняно м’якими зимами, наприклад, на півдні можна просто прикопати в грунт і ретельно укрити мульчею. Самі гілки і головний втечу обмотують щільним агроволокном.

В середній смузі, на уралі, в сибіру, в північних регіонах краще зберігати прямо в ємності в прохолодному приміщенні. Це може бути підвал, льох, сарай або балкон. Необхідно, щоб температура не опускалася нижче -5 градусів, але і не піднімалася вище +5. Раз на місяць рекомендують поливати невеликою кількістю відстояної води.

Саджанці купують восени і зберігають до весни в прохолодних приміщеннях

Якщо ж місця для зберігання немає або не виходить створити відповідні умови, придбати посадковий матеріал можна і після зими. Якщо він буде з відкритою кореневою системою, садити потрібно відразу. Якщо коріння закриті (в ємності), можна потримати вдома до 1-2 місяців.

Підготовка ями

Перш ніж посадити колоновидну яблуню навесні, необхідно підготувати яму, дотримуючись таких рекомендацій:

 1. якщо грунт родючий і пухкий (суглинок), глибина повинна точно відповідати коріння. Їх вільно розміщують в лунці.
 2. в інших випадках досить глибини 60-90 см.
 3. в ширину лунки повинні бути трохи більше – 80-100 см.

Ями для посадки колоновидної яблуні навесні не варто готувати восени. Їх можна викопати в квітні, за два тижні до початку робіт. Лунку викопують на необхідну глибину і ширину. На дно укладають шар гальки, дрібних каменів для дренажу – висота 25 см.

Потім потрібно покласти родючий грунт. Для цього перегній змішують з дерновою землею в співвідношенні 1:2. Можна також додати по 1 частини чорного торфу і піску. На кожну лунку засипають по 1 кг суперфосфату і деревної золи. Далі її прикопують і дають постояти 2-3 тижні до посадки саджанців.

Замість ями можна підготувати і посадочні траншеї. Їх глибина і ширина приблизно однакова – по 60-80 см.правила підготовки точно такі ж – на дно укладають шар каменів, а потім – родючий грунт. Дають постояти від двох до чотирьох тижнів, потім приступають до розміщення саджанця на ділянці.

Обробка коренів

Правильна посадка колоновидної яблуні навесні передбачає обробку коренів. Якщо саджанець продається в горщику, його потрібно ретельно полити за день до посадки. Якщо коренева система відкрита, її ставлять на добу в «бовтанку» з води і глини. У суміш додають кілька крапель розчину стимулятора росту, наприклад,» епін«,» циркону«,»енергена”.

Попередньо рекомендують також оглянути коріння і видалити висохлі частини. Ослаблені кінчики підрізають, оскільки вони все одно відімруть. Слід залишити тільки здорові пагони.

Існує загальне правило, згідно з яким при посадці яблунь необхідно залишити інтервал 7 м між стовбурами дерев. При цьому їх найближчі один до одного гілки не повинні підходити щільніше, ніж на 2 м.

Компактні саджанці можна посадити на мінімальній відстані 60-70 см

У колоновидної яблуні крона невелика, тому схема посадки навесні може бути змінена. Як правило, дерева висаджують в один ряд на мінімальній відстані 1 м (між посадковими ямами). Якщо є можливість, інтервал краще збільшити до 2 м.другий ряд прокладають за такою ж схемою, рухаючись в шаховому порядку. Відстань між рядами-мінімум 1 м.

Як правильно садити колоновидну яблуню навесні

Садити колоновидну яблуню навесні можна на основі такої покрокової інструкції:

 1. розкопати ями, прибрати грунт до шару каменів.
 2. поставити дерев’яний кілок по центру.
 3. поставити саджанець, обережно розправити коріння.
 4. присипати грунтом, укласти її так, щоб місце з щепленням було на 5 см вище поверхні.
 5. підв’язати дерево до кілочка.
 6. дати два відра відстояної води.
 7. підрізати бічні пагони на третину.
 8. укласти шар соломи, тирси або іншої мульчі.

Подальший догляд

При посадці колоновидних яблунь навесні необхідно врахувати і особливості догляду. Щоб саджанець прижився, його потрібно регулярно поливати, зробити обрізку, обробити від хвороб і шкідників. Основні правила і рекомендаціїДосвідчених садівників описані нижче.

Полив

Молоді саджанці необхідно поливати регулярно. Після весни грунт довго залишається вологою. Як тільки земля підсохне, саджанці поливають щотижня, даючи по одному відру води.

Дорослі дерева колоновидної яблуні на другий рік після посадки навесні слід поливати 2-3 рази за сезон. За один раз їм дають від 5 до 8 відер води – загальний обсяг залежить від віку.

У посуху поливати слід 2-3 рази на місяць. Увечері проводять дощування крони. Робити це потрібно під час заходу сонця або після нього, щоб листя не постраждали від сонячних опіків.

Після поливу або сильних дощів грунт необхідно розпушити. Одночасно роблять прополку. Щоб шкідників було якомога менше, рекомендують укласти шар соломи, сіна або іншої мульчі. Він же вбереже коріння від поворотних заморозків навесні.

Добриво

У перший сезон після посадки колоновидної яблуні навесні посадки вносити не потрібно. Грунт досить родючий, до того ж добрива додають при формуванні ями. Перегодовування гірше недогодовування, тому давати підгодівлі в надмірній кількості однозначно не варто.

Для отримання хорошого врожаю колоновидні яблуні підгодовують 2-3 рази за сезон

Починаючи з другого року, добрива дають регулярно:

 1. під час розпускання листя навесні вносять сечовину або аміачну селітру. Гранули розкладають по грунту в кількості 50 г на 1 м2, а потім поливають водою кімнатної температури.
 2. під час формування бутонів дають суперфосфат (80 г на 1 м2) і сульфат калію (50 г на 1 м2).
 3. після збору врожаю можна полити настоєм деревної золи (200 г на 10 л).

Обрізка

Відразу після посадки колоновидної яблуні навесні бічні пагони вкорочують на третину довжини, щоб стимулювати нові точки зростання. Одночасно з цим необхідно вкоротити основний стовбур.

Надалі обрізку проводять регулярно. Щовесни видаляють слабкі, пошкоджені, старі і надламані гілки. Восени роблять формуючу стрижку. Схема обрізки така:

 1. на другий рік прищипують молоді пагони довжиною від 30 см, залишаючи верхній.
 2. на третій сезон верхівку прищипують на відстані 25 см від штамба. Бічні пагони вкорочують до 40 см.
 3. на четвертий рік проріджують торішні гілки.
 4. на п’ятий-обмежують висоту колоновидної яблуні до 3 м.

Обробки від шкідників і хвороб

Профілактичні обробки слід проводити щовесни. Ще до набухання бруньок саджанці обробляють фунгіцидами:

 • «бордоська рідина»;
 • «хом»;
 • «абіга-пік”.

На початку літа рекомендують провести обробку інсектицидами:

 • «децис»;
 • «фітоверм»;
 • «агравертін»;
 • «матч».

Укриття на зиму

Молоді саджанці обов’язково вкривають на зиму. З настанням заморозків грунт мульчують, а сам стовбур обертають щільним агроволокном. Матеріал повинен добре пропускати повітря, щоб саджанець колоновидної яблуні не згнив. В середині весни укриття знімають.

Висновок

Посадка колоновидних яблунь навесні повинна бути проведена за загальними правилами. Ділянка краще підготувати ще восени. Догляд за саджанцями не вимагає особливих зусиль. У перший рік їх рясно поливають, а починаючи з другого сезону, регулярно вносять підгодівлі. Також необхідно проводити обрізки і профілактичні обробки від шкідників.