Дренажна труба своїми руками: технологія укладання та облаштування дренажу

33

Передумови для організації дренування

Дренаж – дорога система, навіть якщо не доводиться оплачувати послуги фахівців і власник ділянки готовий виконати всі роботи самостійно. Тому слід розібратися, наскільки вона взагалі потрібна.

Необхідність у влаштуванні системи неможливо визначити “на око”, адже близько до поверхні можуть залягати ґрунтові води, що стає справжньою проблемою лише під час паводків або сильних дощів.

Галерея зображеньфото з дренажна система призначена для збору і відведення грунтової води, що накопичується у верхніх шарах через низькі фільтраційних якостей породосновним компонентом системи збору грунтової водя є дрена-дренажна гофрована або жорстка пластикова труба з перфорацією. Отвори в трубах необхідні для вільного проникнення грунтової води всередину системивокруг дренажної труби влаштовують гравійну засипку. Вона збільшує площу прийому грунтової води і істотно підвищує фільтраційні властивості грунту на участкев споруджуваних в даний час дренажних системах в обов’язковому порядку застосовується геотекстиль. Нетканий матеріал потрібен для фільтрації води, що збирається системою, і для захисту трубопроводу від засміченіяв пристрої дренажу дотримується принцип формування ухилу, який потрібно для стимуляції мимовільного стоку води до об’єктів розвантаження зібраної водиглубіна закладення дренажної труби залежить від вирішуваних системою завдань (осушення ділянки або захисту фундаменту) і від глибини розташування обводненого грунтового слояобичноє наявність дренажних систем на ділянці ніяк не позначається, але при прокладці близько до денної поверхні наявність дренажу краще якось відзначити, щоб не пошкодити при розробці землі і при переміщенні вантажного транспортапрі прокладці каналізаційних і дренажних труб в одній траншеї власникам ділянки потрібно мати план їх розташування на випадок ремонту, модернізації, демонтажу системдренажная труба в гравійної засипкегофрірованная дренажна трубагравійна засипка – складова дренажаіспользованіе геотекстилю в дренажній сістемесоблюденіе ухилу при влаштуванні дренажаглубіна прокладки дренажної сістемиобозначеніе дренажної системи на участкедренажная і каналізаційна труба в одній траншеї

Багато ділянок розташовані в низинах. Перезволожений грунт стає причиною гниття коренів, що створює безліч труднощів при догляді за городом і садом. Рослини нерідко вражають грибкові захворювання, «з’їдає» цвіль. Деякі культури не приживаються на вологому грунті, а урожай згниває на корені.

Щільні глинисті грунтові породи погано поглинають воду. Це призводить до частих затоплень підземних частин будівель. Через високий ступінь мінералізації паводкові і атмосферні води негативно впливають на будови: руйнують будматеріали, провокують корозію.

Навіть якісна гідроізоляція не здатна на 100% запобігти підтопленню підвалів, розмивання масиву фундаментів, цоколів. В результаті споруди служать набагато менше, ніж могли б.

системи відкритого дренажу призначені для збору і відведення дощових, паводкових і талих вод, системи закритого дренажу – для захисту підземних конструкцій від грунтової води

Визначити, чи потрібен дренаж на ділянці, можна за кількома ознаками:

 • рельєф місцевості. Ділянки, розташовані в низинах і на крутих схилах, потребують системи водовідведення. В іншому випадку родючі грунти можуть бути розмиті або затоплені під час дощів і паводків.
 • калюжі. Рівнинна місцевість зручна для будівництва, але на ній можуть з’являтися і довго залишатися калюжі. Це явна ознака, що вода погано вбирається в грунт. По всій території ділянки слід облаштувати дренажну систему.
 • підгнивання кореневої системи рослин. Якщо на городах, клумбах і газонах залишається зайва рідина, рослини випрівають і хворіють.
 • вологолюбні рослини. Якщо на ділянці росте один або кілька видів вологолюбних рослин, це явно вказує на перезволоженість грунту.
 • затоплення підвалів і льохів. Очевидний “симптом” необхідності прокладки дренажу-затоплення фундаментів і підземних будівельних конструкцій.
 • гідрогеологічні дослідження та спостереження. Якщо фахівці визначили, що на ділянці високий угв, або до подібних висновків можна прийти під час земляних робіт, слід подбати про дренажі грунту.

Правильне укладання дренажних труб на ділянці – єдиний спосіб недорого і ефективно позбутися від надлишку води.

Якщо звернутися в спеціалізовану фірму, система обійдеться істотно дорожче. Краще розібратися в особливостях облаштування дренажу і все зробити самостійно.

Для спорудження дренажної системи своїми руками потрібно перфорована гофра або жорстка пластикова труба з щілиноподібними або круглими отворами, просвердлити або прорізати які можна своїми руками. Потрібна буде гравійна засипка і геотекстиль.

Принцип пристрою системи водовідведення

Дренування грунтів на ділянці може бути закритим, зануреним в грунт, і відкритим, що представляє собою мережу відкритих канавок.

Роботи виконуються в наступному порядку:

Галерея зображеньфото з пристрій дренажної системи починається з розробки траншей, дно яких має бути сформовано з ухилом у бік розвантаження. На дно траншей настилаємо геотекстиль і відсипаємо 10 см гравіяперфоровані труби обертаємо мінеральною ватою низької щільності. Її завдання полягає в підвищенні обсягу збору води, тут не використовуються її ізоляційні властивості для перевірки дії дренажної системи наллємо 4-5 відер води в дальній поворотний колодязь. Відстежимо, з якою швидкістю система збере і відведе воду в траншеї дрени засипаємо гравієм, потім закриваємо їх краями геотекстильного полотнища. Після чого заповнюємо траншеї пескомшаг 1: пристрій подушки для укладання дренажних трубшаг 2: збірка контуру дренажної сістемишаг 3: перевірка дії дренажної сістемишаг 4: заповнення траншей з дренажною системою

У першому випадку система призначена для відведення підземних вод, якщо вони затоплюють ділянку. У другому дренаж забезпечує зниження вологості грунту в сезон паводків і дощів.

Обидва типи систем можна розробити і змонтувати власними силами.

при покупці ділянки власники часто поняття не мають про гідрогеологічні особливості місцевості. Якщо грунт занадто волога і відзначаються тривалі застої води на поверхні, слід підібрати правильну схему дренування (+)

Залежно від того, чи потрібно збирати вологу з усієї ділянки або тільки з окремих зон, на додаток до дренажу облаштовують зливові каналізаційні системи з лінійними і точковими водоприймачами.

Системи першого типу вимагають ретельного проектування, при їх облаштуванні необхідно строго дотримуватися технологію укладання і кут ухилу дренажних труб.

У лінійних варіантах виникає необхідність, якщо потрібно осушити зони навколо будівель, доріжок, в’їздів, облагородити прибудинкову територію або відвести зайву вологу з городу.

Такі дренажі являють собою неглибокі канави, куди стікає вода, а потім переміщається в спеціальні приймальні резервуари, зливову каналізацію або до місця скидання за межами ділянки.

вибір і особливості монтажу елементів систем водовідведення залежать від передбачуваного навантаження на систему: щільності грунту, кількості води, яка надходить в дрени. Якщо навантаження буде занадто велика, варто вибрати конструкції з найміцніших матеріалів

Точкові водозбірники також обов’язково точно розраховувати і заздалегідь проектувати. Вони служать для локального збору води, але з’єднуються з аналогічною лінійною системою канав або труб.

За вказаними водовідвідних каналах зібрана вода точно так же виводиться в колекторний колодязь і далі в поглинає колодязь, стічну канаву або ставок. Тому роботи по влаштуванню систем з точковими водоприймачами мало чим відрізняються від систем з лінійними варіантами.

Відкриті системи дуже прості у виконанні і дешеві, проте вони псують ландшафт неестетичним зовнішнім виглядом. Ще один мінус-стінки канав доводиться постійно поправляти, тому що. Вони обсипаються під впливом вологи, а система перестає виконувати свої функції (вода застоюється на дні траншей і не переміщається до місця скидання).

при плануванні дренажу слід визначитися з типом системи. Потрібно продумати, чи буде вона відкритою або закритою. У першому випадку копають канави з косими стінками для зручності стоку води. Ширина такої траншеї зазвичай становить 0,5 м, а копають її на глибину 0,7 м (+)

Щоб вирішити проблемуОсипання стінок канав, можна використовувати метод відсипання щебенем: на дно укладають матеріал великої фракції, а поверх – дрібної, після чого всю дренажну подушку покривають дерном.

Такий варіант дозволяє не підрівнювати і не зміцнювати стінки траншей, але він підходить для ділянок з відносно невеликою вологістю, тому що пропускна здатність канави сильно знижується.

Використання полімерних і бетонних лотків в спорудженні відкритого дренажу істотно полегшує і прискорює роботу. З метою облагороджування ландшафту і захисту систем від засмічення такі відкриті системи закривають чавунними гратами.

Для облаштування дренажної системи навколо будинку застосовують особливі перфоровані труби – дрени, укладені на глибину закладення фундаменту. Їх закладають в заздалегідь сформовані канави, засипають матеріалом з відмінними фільтруючими властивостями, гравієм, дрібним щебенем або гпс.

Для контролю роботи системи і проведення періодичного очищення встановлюють оглядові колодязі. Розташовують їх на кожному повороті і через 20-25 м лінійної траси дренажного трубопроводу.

Галерея зображеньфото з дренажні системи закладають не тільки для відведення грунтової води, але і для її рівномірного розподілу, наприклад, на ділянках з ухилом ближче до поверхні влаштовують системи, призначені для осушення грунту. Глибина їх закладення не перевищує 40 смнормалізація вологості в грунтово-рослинному шарі не вимагає закладення системи на глибину нижче стандартного росту кореневої системи культурних растенійдренаж ділянки для осушення грунтово-рослинного шару влаштовують в разі, якщо під прс розкривають суглинок або супісок. Породи з низькими фільтраційними властивостями не пропускають воду і сприяють тривалим застоям її в почвесамий простий варіант дренажу, призначеного для осушення грунтово-рослинного шару, полягає в банальній заміні грунту на породу з високою фільтрацією (гравій, щебінь). У таких випадках закладка дрени необов’язково нижче проводиться закладка дренажної труби, якщо потрібно захистити підземні споруди від грунтової водидренажную систему для захисту фундаменту влаштовують на 20-30 см нижче глибини закладки підстави. Так потрібно, щоб дрена повністю збирала грунтову воду і запобігала капілярний підсихання дренажної системи, призначеної для захисту фундаменту від грунтової води, слід пам’ятати, що крім неї підстава будинку потребує надійної гідроізоляціідренажная система для стабілізації вологості почвиповерхностная дренажна системадренаж для осушення оброблюваного участкадренажний контур для облаштування газонасамий простий варіант поверхневого дренажадренаж для захисту підземних спорудглибина прокладки дренажу для фундаментагідроізоляція в доповненні до пристрою дренажу

Визначаючи, як правильно укласти дренажну трубу, щоб захистити рослини від надлишку вологи, можна скористатися середніми значеннями. Як правило, оптимальна глибина-0,6 – 1,5 м.

Причому для клумб, газонів, грядок вона не перевищує 0.9 м, а для захисту кореневищ дерев потрібно копати максимально глибокі траншеї, особливо якщо ділянка розташована на торф’яних грунтах.

полімерна продукція для відводу грунтових вод перевершує за якостями аналоги з інших матеріалів. Її плюси:

 • тривалий термін експлуатації;
 • достатній рівень міцності;
 • стійкість до агресивних хімічно середовищ;
 • мала маса, завдяки цьому труби легко укладати, процес цей здійснюється швидко;
 • завдяки гладкості внутрішніх стінок, на них не наростають відкладення, тому трубопровід довго не засмічується;
 • використання геотекстилю при монтажі припиняє замулювання конструкції;
 • закопувати систему можна своїми силами, для цього не потрібні особливі навички і спецтехніка;
 • варто пластиковий дренаж недорого.

Виробляється продукція з трьох видів полімеру:

 • полівінілхлориду (пвх);
 • поліетилену низького тиску (пнд);
 • поліпропілену (пп).

найбільш затребувані дрени з пвх. Полімерні вироби можуть бути:

 • одно – і двошаровими;
 • гнучкими (поставляються в бухтах довжиною до 50 метрів);
 • жорсткими (їх довжина може становити 6-12 метрів);
 • перфорованими (повністю або частково);
 • загорнутими в фільтруючий матеріал.

Крім цього пластикова продукція для відведення води ділиться на класи по міцності (кільцевої жорсткості). Позначаються вони буквами sn і цифрами: 2, 4, 6, 8 і 16.

Дрен в геотекстильній оплітці

Геотекстиль використовують в якості обплетення для перфорованих дренажних труб для захисту отворів від засмічення. Подібні дрени підходять для укладання в суглинний і піщаний грунт. Для побутового використання набувають дренажний геотекстиль, щільність якого становить близько 200 г/м2., однак існує матеріал щільністю близько 600 г / м2.

При виборі слід враховувати, що зі збільшенням щільності матеріалу зростає його вартість. З цієї причини слід раціонально підходити до вибору геотекстилю, щоб загальна вартість робіт з облаштування дренажної системи не зростала.

Також геотекстиль може бути дорожнім і голкопробивним, тому при покупці слід враховувати призначення матеріалу.

Обплетення для дренажної труби з геотекстилю виконує кілька функцій:

 • армування. Матеріал підсилює несучу здатність виробу.
 • захист. Геотекстиль захищає поверхню від пошкодження або мінімізує ступінь механічного впливу.
 • дренаж. Збираються і відводяться атмосферні опади і грунтові води.
 • фільтрація. Затримуються частинки піску і грунту.

Матеріали для виготовлення труб-дрен

Спочатку для виготовлення елементів для систем дренажу використовувалася кераміка і азбест. Вироби виходили досить довговічними і надійними, але крихкими і важкими. Крім того, азбест токсичний, використання його на ділянці біля житлового будинку небажано. З появою полімерів керамічні та азбестоцементні дрени практично перестали використовуватися. Виняток-труби-дрени з екологічно чистого білого азбесту. Їх значуща перевага-наявність пір, через які всмоктується волога.

Пластик дешевше, легше, його простіше монтувати. Термін експлуатації пластикових виробів-мінімум 50-60 років, вони нечутливі до перепадів температур і агресивних хімічних домішок. Розрізняють кілька різновидів полімерних виробів. Коротко охарактеризуємо

«прагма»

Розробкою цих виробів займається фірма pipilife, основне призначення полягає у використанні при облаштуванні зливових каналізацій, для комунального та промислового дренажу, облаштування стоків в процесі будівництва доріг. Труби для дренування» прагма ” виготовлені з поліетилену особливого виду, який прекрасно витримує сильні механічні дії, потужні стоки і здатний працювати у великому температурному діапазоні, від -60 0 с до +100 0 с. Такі характеристики дають подібним виробам велику перевагу перед трубами з полівінілхлориду.

Завдяки високій кільцевій жорсткості такі труби просто незамінні при прокладці систем в особливо складних умовах. Монтаж труб досить простий, вони цілком можуть використовуватися в парі з дренажними трубами з інших матеріалів, включаючи труби з пнд і пвх, каналізаційні гладкостінні траси, полімерні та бетонні колодязі. В процесі складання дренажної системи з таких труб не потрібно застосування спеціальної будівельної техніки, що позитивно позначається на вартості монтажних робіт.

Оптимальний варіант труб для дренажу заміської ділянки

Пластикові труби на сьогоднішній день вважаються оптимальним варіантом для організації дренажної системи для будь-якої ділянки, в тому числі і заміського будинку.

Популярність такого типу труб обумовлена численними перевагами:

 • для початку варто відзначити, що пластикові труби відрізняються тривалим терміном експлуатації, тобто, використовуючи їх для організації дренажу заміського ділянки, можна надовго забути про його реставрації або заміні.
 • друга перевага пластикових труб полягає в їх міцності, цьому сприяють спеціальні ребра жорсткості, які є на більшості пластикових труб.
 • не можна не відзначити таку перевагу пластикових труб, як стійкість до корозії, так як ні для кого не секрет, що такі труби не іржавіють і не перегнивають.

Завдяки цьому, пластикові труби прекрасно експлуатуються в будь-яких умовах, а також вони стійкі до агресивного середовища.

Перфоровані пластикові труби для дренажу

Одним з головних достоїнств пластиковихТруб, яке і зробило їх настільки поширеними, є легкість. Такі труби дуже легкі, завдяки чому їх легко транспортувати і монтувати.

Простота монтажу обумовлена ще також і тим, що для з’єднання таких труб використовуються спеціальні елементи, такі як відводи, хрестовини і не тільки.

Вибравши для своєї дренажної системи пластикові труби, можна не переживати, що в них утворюється мул, так як такі труби не схильні до замулювання.

Дренажні труби легко з’єднуються між собою за допомогою трійників і фітингів

Крім усього перерахованого вище, пластикові труби мають і ряд інших переваг:

   • доступною вартістю;
   • простота монтажу, який може бути здійснений власними силами;
   • відсутність необхідності регулярного обслуговування і чищення системи;
   • великий вибір розмірів, який дозволяє підібрати оптимальний варіант для конкретної системи.

З огляду на все перераховане вище, можна зробити висновок, що пластикові труби є оптимальним варіантом для благоустрою дренажної системи заміського будинку. Але тут потрібно враховувати, що пластикові труби також можуть бути декількох видів.

По-перше, такі труби можуть бути одношаровими і двошаровими, а також відрізнятися класом міцності.

Дренажні труби розрізняються на: жорсткі і гнучкі

По-друге, пластикові труби можуть бути жорсткими або гнучкими, при цьому в процесі облаштування дренажу можуть застосовуватися обидва варіанти труб.

Також дренажні труби бувають одношаровими і двошаровими

Важливо згадати про те, що є окремий тип пластикових труб, які мають спеціальну фільтруючу оболонку.

При організації дренажної системи найкраще використовувати спеціальну пластикову трубу в геоткані, так як вона дозволяє створити максимально надійну і довговічну дренажну систему.

Пластикова труба для дренажу з фільтром з геотканини

Так само існують труби з фільтром з кокосового волокна, виглядають вони так:

Дренажна труба з фільтром з кокосового волокна

Тобто варіантів пластикових труб існує кілька, саме тому на етапі вибору матеріалу для майбутньої системи, рекомендується дуже багато уваги приділити цьому процесу.

Пластикові труби стануть оптимальним варіантом для організації дренажної системи будь-якого типу, в тому числі і для дренажу грунтових вод.

Як уникнути помилок при укладанні дренажної труби

Помилки, при прокладанні дренажної системи можуть привести до застою води в ній, недостатнього осушення ділянки і нових проблем з надмірною вологою. Виникають ці проблеми внаслідок наступних причин:

 1. занадто велика відстань між дренами. Труби повинні розташовуватися один від одного на відстані не більше, ніж 10 м на глинистих ділянках і 50 м — на піщаних.
 2. відсутність ухилу. Якщо всі труби розташовані строго горизонтально і немає кута ухилу в сторону водозбірника, вода буде застоюватися в дренах.
 3. велика кількість колодязів. Відстань між оглядовими колодязями має перевищувати 50 м, інакше вони будуть заважати функціонуванню системи.
 4. поверхневе розташування. Якщо неправильно розрахувати глибину залягання труб, вони можуть виявитися над водою. В цьому випадку вода не зможе стікати в дренажну систему.

Якщо є сумніви в правильності проектування дренажної системи, краще заздалегідь звернутися до фахівця.

Правила укладання труби через канаву

В першу чергу необхідно засвоїти одну прописну істину — конструкція заїзду через канаву повинна забезпечувати проходження води тільки через дренажну трубу. Просочування води через матеріал насипу призведе до підмивання дорожнього полотна і виникнення аварійних ситуацій.

Укладання труби в траншею (канаву) повинна виконуватися в наступній послідовності:

 • стінки канави вирівнюються, укоси бажано зробити похилими.
 • на дні влаштовується підготовка під дренажну трубу. У найпростішому випадку це може бути піщана подушка, але буде краще, якщо ви вирішите вилити подбетонку (підстава з армованого бетону товщиною не менше 10-15 см).
 • труба укладається на підготовлену основу і обсипається щебенем, шаром близько 30 см, при цьому варто використовувати гранітний матеріал середніх фракцій.
 • основна маса переїзду через канаву повинна бути виконана з водоізолюючого матеріалу, наприклад глини. При цьому обов’язково необхідно виконувати трамбування грунту. Тому перед тим як укладати трубу в канаву, подбайте про наявність запасу матеріалу і пристроїв для виконання трамбування.
 • перед укладанням дорожнього полотна не зайвим буде змонтувати шар геотекстилю високої щільності. Він допоможе перерозподілити створювану транспортом навантаження на всю площу перемички в канаві. Таким же матеріалом можуть бути укріплені укоси насипу.
 • на завершення робіт по влаштуванню заїзду на ділянку через канаву можна забезпечити додатковий захист насипу. Це може бути виконано простим бетонуванням, настиланням дерну або будь-якими іншими доступними методами.

З якого б матеріалу труба для заїзду на ділянку не була б виготовлена, при виборі головне правильно визначити її перетин. Воно повинно забезпечити вільне проходження грунтових і дощових вод при максимальній їх інтенсивності.

Крім того, слід передбачити заходи щодо попередження утворення засмічень в трубі, що особливо актуально при великій ширині проїзду. Вода, що протікає в канаві, зазвичай несе з собою гори сміття, найпростіший спосіб затримати його у труби — монтаж декоративних решіток.

Перевагу варто віддавати металевим виробам, вони мають підвищену міцність. Усунути утворилися у гирла труби затори досить легко за допомогою лопати.

Застосування пластикових гофрованих труб спільно з геотекстилем є найпростішим способом влаштування насипу через канаву для в’їзду на територію ділянки.

Труби пнд здатні витримувати навантаження навіть від навантаженого транспорту, забезпечуючи при цьому вільний прохід води через тіло насипу.

Відкритий і закритий дренаж

Монтаж дренажу на дачі може здійснюватися двома методами: глибинний (закритий) і поверхневий (відкритий). Ці види дренажних систем досить сильно відрізняються один від одного:

 • глибинні системи необхідні при високому заляганні грунтових вод, вони служать для захисту будинку, цокольного поверху, підвалів, городів;
 • монтаж поверхневої системи служить для відводу води, що випала у вигляді опадів, часто відкриті дренажні системи об’єднані зі зливовою каналізацією.

Приклад відкритої дренажної системи труб. Відкрита система використовується для збору води з поверхні ділянки і відведення води, що стікає з дахів на ділянці.

Для точного визначення, монтаж якого саме виду системи необхідний для ділянки, слід виконати геологію грунту. Такі послуги сьогодні надають багато спеціалізовані компанії.

Дренажні системи для дачної ділянки можна встановити своїми руками, для цього необхідно виконати такі роботи:

 • складається детальна схема проходження дренажних труб, після виконуються розрахунки матеріалів;
 • при прокладці дренажної системи не можна забувати про наявність ревізійних колодязів, які дозволять обслуговувати всю систему;
 • при укладанні не забуваємо, що дренажні труби повинні йти з нахилом в межах від двох до десяти міліметрів на кожен м труби.

Для роботи, крім дренажних труб, будуть необхідні такі матеріали та інструменти:

 • лопата для копки;
 • ножівка або спеціальні ножиці для різання труб;
 • безпосередньо дренажні труби, фітинги і муфти для їх з’єднання;
 • річковий пісок, гравій з фракцією в 20-40 мм;
 • геотекстиль.

Закритий дренаж

Монтаж закритого дренажу вважається найскладнішим, так як труби і всі інші елементи системи необхідно закопувати в грунт. Процес роботи полягає в наступному:

Схема закритої дренажної системи.

 • викопується траншея необхідної глибини;
 • на дно насипається пісок з шаром висотою в 7-10 см, який необхідно ретельно утрамбувати;
 • геотекстиль настилається суцільним шаром на пісок, краї його повинні трохи підніматися на бортики траншеї;
 • далі йде шар гравію, який повинен становити 20 см (не допускається застосування вапнякового щебеню!);
 • дренажні труби укладаються отворами вниз, з’єднуються між собою;
 • зверху насипається шар гравію, загортаються краю геотекстилю-така система дозволяє воді проникати в труби, не затримуючи частинок грунту;
 • влаштовуєтьсяКолекторний колодязь, який повинен стояти в найнижчій точці ділянки дачі.

Закритий дренаж розділяється на такі види:

 • регулярний (систематичний) горизонтальний дренаж;
 • кільцевий дренаж для захисту від підтоплень;
 • головний дренаж;
 • береговий дренаж.

Види і параметри для вибору дренажних труб

З усіх матеріалів для виготовлення труб найбільш популярні полімери. Їх незаперечні переваги-довговічність, стійкість до хімічних речовин і гладкі внутрішні стінки, на які не налипає бруд. Зливові і грунтові води стікають в трубопровід і безперешкодно переміщаються до водозбірників самопливом.

у пристрої підземного дренажу найчастіше використовують пластикові труби з заводською або саморобної перфорацією. Рідше застосовуються труби з кераміки або чавуну, занадто важкі для самостійно укладання

Дренажна система, зібрана з сучасних матеріалів, здатна служити до півстоліття. Головне-правильно її змонтувати, вчасно проводити технічні огляди і не ігнорувати необхідність ремонтів.

Ще одна перевага полімерів-відносно невисока вартість, тому що готовий дренаж виходить недорогим, практичним і довговічним.

при виборі дренажних труб краще віддати перевагу двошаровим виробам з ребрами жорсткості. Завдяки рівномірному розподілу навантаження трубопровід служить довше і надійніше. Пластикові дренажні труби не іржавіють, не гниють і перешкоджають утворенню осаду на стінках (+)

Відмінне рішення-труба в оболонці з геотекстилю. Зовнішній матеріал фільтрує воду, затримуючи бруд. Завдяки цьому трубопроводи не замулюються.

Альтернатива дренажним трубам заводського виробництва-звичайні каналізаційні. З них легко можна виготовити складові дренажу своїми руками. Для цього достатньо просто просвердлити отвори у виробах, а зверху їх обернути геотекстильною тканиною.

крім перфорованої дренажної труби для облаштування закритої системи потрібні оглядові і поворотні дренажні колодязі, колекторний колодязь, геотекстиль і щебінь або подібний засипний матеріал з високими фільтруючими властивостями

Якщо потрібно локальна дренажна система, можна обійтися трубами діаметром 100-200 мм, а якщо необхідно відводити вологу від великої ділянки або води занадто багато, краще вибрати вироби діаметром 300-400 мм оптимальний вибір – спеціальна дренажна труба з фільтруючої оболонкою.

Підбираємо найкраще для дренажної системи

Грамотно облаштований дренаж іноді є справжнім порятунком для земельної ділянки. Які варіанти систем можна підібрати?

Вибір дренажних труб – це досить відповідальна справа, яка буде впливати на якість роботи системи. Всі труби (найкраще брати пластикові) повинні відрізнятися довговічністю, міцністю, прийнятною вартістю, простим монтажем. Терміни служби труб із пластику складають зазвичай не менше п’ятдесяти років. Якщо брати дешевші, то таку систему доведеться скоро міняти.

Вибір дренажних труб здійснюється в залежності від типу грунту, який розділяється на чотири види: піщаний, суглинок, глинистий, щебеневий. Для щебеневих грунтів відмінно підходять труби з пластику з перфорацією, але без фільтруючого матеріалу. Для піщаних грунтів підбирається труба, яка захищена від попадання піску в систему і з фільтром з геотекстилю. Монтаж дренажної системи може займати різну кількість часу, все залежить від обсягів роботи. Для глинистого грунту підходять труби з фільтром з кокосового волокна, для суглинку – з геотекстилем, який виконує роль фільтруючого матеріалу.

При визначенні, які труби краще, звертайте увагу і на матеріал їх виготовлення, найчастіше це пластик, який відрізняється багатьма перевагами. Велике значення має і тип фільтруючого матеріалу, який дозволяє захистити труби для дренажу від засмічень, попадання всередину частинок грунту, піску.

Особливості конструкції

Наявність часткової або повної перфорації вважається основним конструктивним відмінністю дренажних труб. У дренов з повною перфорацією отвори розташовані по колу, з частковою — тільки зверху. Труби бувають одношарові і двошарові. Залежно від цієї характеристики вони володіють різним класом жорсткості.

Перфоровані одношарові дрени застосовуються на глибині не більше 3 м.при цьому враховується їх міцність, по якій і визначається глибина закладки. Труби з класом жорсткості sn2 монтуються не більше ніж на 2 м, sn4 — на 3 м. Зазвичай двошарові дерни мають клас жорсткості sn6. У них внутрішня поверхня гладка, а зовнішня виконана у вигляді гофра. При укладанні дренажних трубопроводів використовуються відрізки довжиною не більше 4 м. Гнучкі гофровані дерны з отворами відносяться до класу жорсткості sn8 і монтуються на глибині до 10 м. Часто для водовідведення від фундаментів будівель, доріг і опор застосовуються плоскі дренажні труби. Виготовляють їх з поліетилену низького тиску (пнд), що дозволяє їм під час навантаження деформуватися, але не руйнуватися.

Яку дренування вибрати за характеристиками

Гнеться одношарову продукцію, оснащену перфоруванням, можна застосовувати на глибині не більше 3 метрів. Категорія виробів по кільцевій жорсткості теж може говорити про бажану глибину закладення. Наприклад, вироби sn-2 можна закопати не більше ніж на 2 метри, а sn — 4-на 3 метри.

У двошарового дренажу гладкі внутрішні стінки. Зовнішній його шар гофрований. У більшості випадків міцність такої продукції-це sn-6. При укладанні осушувальної мережі використовуються двошарові елементи довжиною не більше 4 метрів. Як фільтруючим шаром, вони можуть обгортатися геотекстилем або кокосовими волокнами.

Гнучкі одношарові перфоровані і гофровані вироби належать до класу міцності sn-8. Вони можуть комплектуватися текстильним фільтром або поставлятися без нього. Їх можна укладати на глибину до 10 метрів. Двошарові дрени цього виду закопуються не більше, ніж на 8 метрів. Фільтром вони не комплектуються.

Як проходить укладання дренажу своїми руками

Монтажні роботи каналів водовідведення можливо здійснити самостійно, тим самим убезпечивши територію від повені і руйнування будівель на ній. Закладка проходить в кілька етапів:

 1. підготовка розмітки для колодязя і канав. Готуючи поглиблення в грунті, слід врахувати, що канава повинна мати нахил в сторону водоприймача, щоб краще підготувати систему для відводу грунтових вод. Рівна укладання призведе до застою води.
 2. залежно від виду водовідведення, підбирається оптимальна кількість траншей і їх глибина. Незалежно від типу дренажів, глибина повинна бути не менше 0,5 м зі збільшенням діаметра до колодязя.
 3. у готовій канаві готується дно для укладання патрубків. Настил амортизаційної подушки складається з зернистого піску і щебеню, які настилаються шарами в 10 см кожен. Зверху проводиться укладання труб в геотекстильовій оболонці. Якщо при будівництві будуть використовуватися інші види дренов, то укладання геотекстилю проходить з урахуванням того, що при засипці, їм необхідно буде накрити траншею.
 4. укладка. У підготовлені траншеї прокладаються труби і з’єднуються між собою фасонними деталями. На ділянках водовідведення, де кут нахилу змінений, слід встановити оглядові віконця, через які в подальшому можливо буде провести очищення механізму.
 5. після установки в системі закритого типу, слід провести засипку траншей. Першим шаром йде щебінка, після чого дрени накриваються геотекстилем і ущільнюються 10 см піску. Останній шар, що складається з землі, слід насипати вище рівня грунту. Після тривалої експлуатації під впливом опадів, земляні горбки осядуть і зрівняються.

Виробники дренажних труб-особливості, за якою ціною купити

Сьогодні ринок завалений дренажними пластиковими трубами від різних виробників. Кожен з них пропонує досить широкий асортимент своєї продукції, яка відповідає російським стандартам. При цьому кожна компанія робить упор на якість і на асортимент. Ось кілька відомих виробників, які входять в лідери на російському ринку.

Дренажні труби перфокор

Відмінна риса дренажних труб перфокор – це вироби з пнд. Вони можуть бути:

 • одношаровими або двошаровими;
 • з перфорацією і без такої;
 • гнучкими і жорсткими;
 • обмотані геотекстилем або без фільтраційного шару.

Перфокор-i-це дрени, що відносяться до класу міцності sn4, перфокор-ii-це клас sn6 або 8, перфокор-аеро – це клас sn16.

Увага! остання модель використовується для спорудження дренажної системи під злітними смугами.

дрени перфокор

Труби корсис

Це величезний діапазон діаметра: від 110 до 3000 мм.звідси і найширший спектр використання для різних сфер народного господарювання. У приватному житловому будівництві в основному використовуються труби діаметром 110-200 мм.відмітна особливість даного різновиду – вихідний сировинний матеріал. У дренах корсис використовується поліетилен високої щільності (певп).

Дина труб стандартна: або 6, або 12 м. Довжина виробів з діаметром понад 2600 мм становить 2,2 м.

дрени коркіс

Труби прагма

Дрени від голландського виробника виготовляються з поліпропілену. Один з його заводів розташовується в місті жуків. Цей завод випускає дрени:

 • діаметром від 160 до 630 мм;
 • довжина кожної – 6 м;
 • три класи міцності: sn8-10-16.

Збірка магістралі проводиться розтрубним способом.

прагма дренажні труби

Труби софтрок

Це унікальна дренажна система, що складається зі спеціального фільтрувального замка, до складу якого входять пінополістирольні елементи, укладені в геотекстильну тканину. Тобто, гранули пінополістиролу замінюють собою щебінь. Багато фахівців відзначають, що це перспективний напрямок в сфері влаштування дренажних систем. Її ефективність вище традиційних варіантів на 50%. В основі її лежить поліетиленова перфорована труба завдовжки 3 м.

Сьогодні виробник випускає труби діаметром 110, 160 і 200 мм із зовнішньою фільтраційною оболонкою діаметром 300-400 мм.укладати їх можна на глибину не нижче 2,5 м, при цьому вони можуть витримувати вагу проїжджаючої машини до 2,5 тонн.

Джерела