Обігрів кондиціонером? Це цілком реально!

384

За підтримки: кондиціонери харків

Більшість з нас звикли до думки, що кондиціонер здатний врятувати від спеки, і тому, коли на вулиці холодно, ми, як правило, зовсім не думаємо про кондиціонерах. І це зрозуміло, адже взимку людині хочеться зігрітися, а не охолоджуватися.

Однак я повинен сказати, що звичка думати про кондиціонерах, як про пристрої, що використовуються виключно для охолодження повітря в приміщенні, — це не що інше, як стереотип, незрозуміло звідки виник, але зате ґрунтовно засів у наших мізках. І хоча це й дивно, але факт залишається фактом: багато людей на сьогоднішній день щиро вважають, що кондиціонер потрібно включати тільки влітку і тільки обов’язково тоді, коли людині стало жарко.

І сьогодні я маю намір зламати цей стереотип, довівши вам, що обігрів кондиціонером теж цілком реальний. Правда, для цього вам доведеться придбати спеціальний кондиціонер з обігрівом, або спліт-систему», так як, хоча в режимі обігріву і здатне працювати більшість сучасних кондиціонерів, частина з них (менша) для роботи в такому режимі використана бути не може.

Ситуація на ринку кондиціонерів така, що в даний час у продажу є кондиціонери, які працюють виключно на охолодження повітря, їх ще називають «тільки холод». І разом з тим, поряд із кондиціонерами для охолодження, існують «спліт-системи», або кондиціонери з можливістю нагріву повітря. До речі, кондиціонери для нагріву повітря називають ще «тепло–холод», «реверсивними кондиціонерами» або просто «теплими» кондиціонерами.

Звичайно, буде доречно згадати про те, що моделі з можливістю нагріву повітря зазвичай стоять на 100-200 доларів дорожче, але зате в міжсезоння (восени і навесні) вони дійсно можуть замінити вам обігрівач. І цілком можливо, що у вашому офісі або будинку зараз працює саме «спліт-система», або «реверсивний кондиціонер», а це означає, що для запуску його в режимі обігріву вам всього лише потрібно уважно прочитати в керівництві по експлуатації кондиціонера розділ про те, як включити кондиціонер на обігрів.

Ось, про те, що таке «спліт-система», а також, у чому полягає принцип роботи кондиціонера на обігрів і як взагалі працює кондиціонер в режимі обігріву, ми сьогодні і поговоримо. Тому всі, кого цікавить, як можна грітися за допомогою кондиціонера, читають далі, а ті, кого це не цікавить, можуть вибрати для читання будь-яку іншу статтю цього блогу.

Ну, а поки розглянемо основну функцію будь-якого кондиціонера. Основна, хоча і не єдина функція кондиціонера – це охолодження повітря в приміщенні. За рахунок чого забезпечується ця охолодження? А забезпечується воно за рахунок властивості речовин поглинати тепло при випаровуванні і виділяти при конденсації. В кондиціонері цей процес проходить послідовно в кілька етапів:

1 етап — стиснення. Испаренный пароподібний холодоагент надходить у компресор по трубопроводу всмоктування, потім він стискається в кондиціонері і перетворюється в пар з високою температурою і тиском, який здатний перетворюватися на рідину при кімнатній температурі.
2 етап — зрідження. В конденсаторі пар високої температури і високого тиску охолоджується повітрям і зріджується.
3 етап — розширення. Потім холодоагент високого тиску, газ скраплений у конденсаторі, проходить через капілярну трубку (терморегулюючий вентиль) і переходить в стан низького тиску, в якому він легко може випаровуватися.
4 етап — випаровування. Рідкий холодоагент низького тиску потрапляє у випарник, поглинає тепло з навколишнього повітря і переходить в пароподібний стан.

Таким чином, принцип роботи кондиціонера простий: холодоагент забирає тепло з повітря в кімнаті і витрачає його на своє випаровування. Отриманий пар стискають, і пара віддає тепло вуличного повітря. При стисненні холодоагент знову перетворюється в рідину, яка знову готова забирати тепло з повітря в кімнаті. Такий принцип роботи будь-якого кондиціонера на охолодження.

Основними елементами будь-якого кондиціонера є компресор, теплообмінники – конденсатор і випарник, а також з’єднують їх трубки. Всі ж інші елементи служать тільки для поліпшення роботи холодильного контуру (вентилятори) або для зручності користувачів (панель управління).

І тут, напевно, прийшла пора пояснити, що ж таке «спліт-система». Ви, напевно, вже бачили, що більшість типів використовуваних зараз кондиціонерів складаються з двох блоків і компоненти кондиціонера зазвичай розподілені між цими блоками. Один блок, званий внутрішнім, встановлюється всередині кімнати (на стіні, на підлозі, в підвісній стелі). Внутрішній блок складається з випарника, вентилятора, фільтрів, жалюзі і т. п. Блок, званий зовнішнім, розміщується поза приміщення, розташовані зазвичай на даху або на стіні будівлі. У зовнішньому блоці знаходяться конденсатор, компресор, вентилятор. З’єднуються внутрішній і зовнішній блоки трубопроводами, по яких циркулює фреон, і електричним кабелем. При цьому найчастіше відстань між блоками може досягати 50-70 метрів (таке, наприклад, часто зустрічається у потужних напівпромислових кондиціонерів). Так, ось ця розподілена система з двох блоків і називається «спліт-системою» («split» по-англійськи – розділяти).

Можна помітити, що влітку потік повітря з зовнішнього блоку кондиціонера, що працює на охолодження, завжди теплий, а це значить, що, помінявши внутрішній і зовнішній блоки місцями, запросто можна буде використати кондиціонер для обігріву. Проте, звичайно, міняти блоки місцями — це вкрай недоцільним і тому ніхто цього не робить. Уявіть, хто захоче скакати по дахах і стінах, змінюючи ці блоки при настанні чергового сезону. 🙂 Природно, що так ніхто не робить і замість того, щоб змінювати внутрішній і зовнішній блоки місцями, в кондиціонерах просто-напросто використовують деталь, звану четырехходовым реверсивним клапаном, який використовується для зміни напрямку руху потоку хладагента.

Погодьтеся, що навесні або восени, коли температура на вулиці знаходиться у межах від -10 до +10°С, а опалення ще (або вже) не працює, кондиціонер, обігрівальний офіс або квартиру, принесе чимало приємних хвилин кожному з нас. При цьому варто зазначити, що спосіб підтримання тепла домашнього вогнища за допомогою кондиціонера не тільки комфортний, але й економічно вигідний. Адже на відміну від конвекторів, масляних радіаторів і тепловентиляторів на один кіловат споживаної електроенергії «спліт-система тепло-холод» виробляє від 3 до 5 кВт тепла, а це означає, що вартість енергоспоживання при обігріві приміщення знижується більш, ніж втричі. Ця економія пояснюється насамперед тим, що електроенергія витрачається, в основному, не на вироблення тепла, а на його перенесення в кімнату. Холодоагент нагрівається в зовнішньому блоці і нагнітається компресором по трубопроводу у внутрішній блок, що знаходиться в приміщенні.

Потужний вентилятор, повітряні заслінки і жалюзі внутрішнього блоку автоматично направляють нагріте повітря вниз, і далі в дію вступають закони фізики. Більш легкий, теплий повітря самостійно піднімається до стелі, інтенсивно перемішуючись з холодними шарами. Таким чином, кондиціонер максимально використовує можливості природи і цим суттєво зменшує свої власні зусилля, домагаючись при цьому вельми ефективного розподілу тепла в приміщенні. При цьому більш низька температура теплообмінника внутрішнього блоку кондиціонера, ніж у ТЕН-а тепловентилятора, і якісне перемішування повітря знижують відчуття сухості повітря, яке зазвичай добре відчувається при роботі інших електронагрівальних приладів.

Однак, хоча спокуса використання кондиціонера, з яким так комфортно жилося восени, для обігріву приміщення взимку, звичайно, і великий, існує єдина, але дуже суттєва проблема, яка змушує нас серйозно задуматися про доцільність використання кондиціонерів для обігріву в зимовий час — це міцні морози, які на території колишнього СРСР трапляються досі. Тим більше, що при температурі за вікном нижче -10°С, -15°С багато компаній-виробники настійно не рекомендують використовувати кондиціонер. Свої рекомендації вони обґрунтовують тим, що:

По-перше, продуктивність системи в таких умовах падає більш ніж в два рази по відношенню до номінальної величини.
По-друге, при низьких температурах масло загусає і втрачає свої властивості, а тому знос компресора при кожному пуску зростає в 3-5 разів.
По-третє, заміна хладагента R22 новим холодоагентом R410A, розрахованого на більш низькі температури, змушує фірми-виробники використовувати більш досконалі компресори, які, однак, є не у кожної фірми.

Проте все ж компанії-виробники постійно намагаються ці проблеми вирішити, приділяючи багато сил і часу науково-технічних досліджень, щоб вироблені ними кондиціонери могли впоратися з кожної з трьох «зимових» завдань. І вже зараз, в залежності від моделі, в цілому ряді «спліт-систем» гарантується збереження енергоефективності нагрівання при температурі на вулиці до -10°С, -20°С. Спеціальний нагрівання масла в кондиціонерах знімає проблему його загустіння і зберігає тривалість життя компресора, при цьому останній моделі кондиціонерів, розрахованих на роботу в режимі обігріву, відрізняється поліпшеними порівняно з традиційними моделями характеристиками і дозволяє ефективно використовувати холодоагент R410A.

Однак, при використанні кондиціонера при негативній зовнішній температурі існують і інші складності. Зокрема, може замерзнути зливний отвір дренажного шланга і тоді при перемиканні кондиціонера в режим охолодження весь конденсат потече в приміщення. Для усунення цього явища в кондиціонерах виробниками зазвичай встановлюється нагрівач потужністю близько 20 Вт, який не дасть конденсату замерзнути до того моменту, поки той не витече з шланга.

Ви вже питаєте, купувати вам кондиціонер «тепло-холод» чи не купувати? Ну, це питання – не до мене! Це питання ви повинні вирішити самі. Ну, а якщо ви все-таки вирішили придбати кондиціонер, тоді я настійно рекомендую прочитати тут, на блозі, статтю про те, як підібрати кондиціонер потрібної потужності.

На закінчення хочу додати, що при підготовці сьогоднішнього матеріалу мною частково використовувалася інформація (зокрема, звідти була взята схема роботи кондиціонера) з сайту «Українець».

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?