Білоруські будівельники їдуть на заробітки в Росію

366

Робота для білорусів — саме ці три магічні слова змушують багатьох жителів Білорусі, які залишилися відразу без роботи на батьківщині, годинами «шурфить інтернет» у спробах знайти для себе відповідні пропозиції про працевлаштування за кордоном і треба визнати, що деяким з них це врешті-решт вдається. Сьогодні в нас піде мова про білоруських будівельників, що працюють в Росії. Вас це цікавить? Якщо цікавить, то сміливо тисніть на лінк «Детальніше».

Журналістам інтернет-порталу tut.by додзвонитися за білоруськими номерами до знайомих хлопців, які після школи стали працювати у сфері будівництва, так і не вдалося, бо в більшості своїй вони поїхали в Росію на заробітки.

Не за довгим, а за нормальним рублем

— Там набагато більше платять, — розповідає житель Докшицького району Андрій, який нещодавно повернувся з пітерської підробітку. — Але особисто мені не сподобалося — мабуть, мені просто фірма попалася не дуже хороша. Вона хоч і державна, і оформляли нас офіційно, і реєстрацію в Пітері зробили, але виплата грошей покладена раз в два місяці. Це мене не влаштовує. До того ж сильно відчувалася нестача інструментів, при цьому потрібно було виконувати кожен день дуже великі обсяги роботи. Це був мій перший досвід таких поїздок, так що спробую все-таки пошукати роботу в Білорусі. Але кілька моїх друзів працюють у приватній будівельній фірмі, теж в Санкт-Петербурзі. Вони дуже задоволені. За місяць можуть заробляти близько двох тисяч доларів.

Фахівці підтверджують: якщо два роки тому білоруси кидали закордонні шабашки і поверталися працювати на батьківщину, то в цьому році з кожним місяцем посилюється протилежний процес. Причому член ради Білоруського союзу підприємців Володимир Кунцевич каже: «Ситуація в країні така, що фахівці в будівельній галузі їдуть не стільки за довгим рублем, скільки просто за нормальним».

За офіційною статистикою середня зарплата в сфері будівництва в липні склала 2 098 713 рублів. При цьому з січня зарплата в галузі збільшилася на 5%. Якщо перерахувати цю середню цифру по курсу 7950, встановленим на допсессіі Білоруської валютно-фондової біржі 22 вересня, то середня зарплата у сфері будівництва сьогодні становить 263 долара. Зауважимо, що в липні 2010 року середня зарплата в будівельних організаціях становила 1,7 млн рублів. Однак тоді за курсом Нацбанку за американський долар давали всього 2975 білоруських рублів. А значить, середня зарплата в будівництві становила більш ніж 571 долар. За такі гроші будівельники могли собі дозволити розкіш працювати у своїй країні.

Сьогодні на білоруських сайтах — безліч пропозицій роботи від росіян. В середньому для робітників будівельних спеціальностей роботодавці пропонують 30-40 тисяч російських рублів в місяць. В перерахунку за курсом 249 білоруських рублів за один російський (22 вересня, допсессия) в чужій країні білоруси можуть розраховувати на зарплату від семи з половиною до майже десяти мільйонів білоруських рублів. І поки Мінекономіки радісно заявляє, що зарплати населення починають відповідати продуктивності праці, здоровим і сильним чоловікам стає очевидно — є сенс їхати туди, де їх робочі руки цінуються високо.

Просто туди, де є робота

Однак невисока заробітна плата — не єдина причина, яка змушує наші будівельні кадри виїжджати за кордон. Генеральний директор СТОВ «Арэса-сервіс» Сергій Коренько називає принаймні ще одну:

— Приблизно з травня ми спостерігаємо дефіцит будматеріалів. Якщо раніше певні компанії могли забезпечити роботу в три зміни, то тепер насилу вистачає матеріалів на дві. Немає бетону, силікату, металу. Так як ціни на матеріали білоруського виробництва стримуються адміністративними важелями, то це все йде на експорт і призводить до дефіциту. Як наслідок, неповне завантаження будівельних підприємств, відпустки за свій рахунок. Сидіти без справи робочі довго не хочуть, от і їдуть працевлаштовуватися туди, де є робота.

Додамо сюди і те, що в країні в принципі стало менше будівництв. Наприклад, навіть за офіційною статистикою, у січні-серпні 2011 року порівняно з січнем-серпнем 2010 року введення житла в експлуатацію зменшився на 14,2%. І це тільки житлове будівництво.

Сергій Коренько зазначає, що особливо сильно криза торкнулася білоруські субпідрядні організації:

— Фірми, які займаються сантехнікою та електрикою, працюють повністю на імпортних складових. Їм довелося нелегко, адже в певний період дуже небагато замовники були готові купувати матеріали з курсу в 12-13 тисяч. Саме тоді субпідрядники стали масово їхати в Росію. З іншого боку, субпідрядники дуже мобільні, тому їм досить просто знайти для себе добре оплачувані підряди не в Білорусі.

Співрозмовник додає, що раніше дуже складно припадає на тих об’єктах, де замовником є бюджетна організація, приміром — районні УКСы.

— У них і раніше була проблема з пошуком генпідрядників, а зараз вона ще більше загострилася. Справа в тому, що в бюджетних організаціях існує жорстка занормированная вартість будівельних об’єктів для нужденних. Ці норми ніяк не змінилися після кризи. Тому, коли починається робота на такому об’єкті, дуже нелегко знайти будівельників, які можуть його потягнути. Тому і зарплати на бюджетних і комерційних будівництвах відрізнялися і раніше дуже сильно: так, якщо на комерційних об’єктах кваліфікований монтажник до кризи міг заробити 800-1000 доларів, то на будівництві житла для нужденних — максимум 300-400 доларів.

Спеціаліст згадує, що два-три роки назад в Білорусь стали масово їхати працювати іноземці — жителі країн Балтії, турки, китайці. Зараз навіть білоруські будівельники шукають роботу за межами країни. «Це звичайний процес, коли економіку хитає», — говорить Сергій Коренько. І додає, що так буде до тих пір, поки в будівельній галузі будуть триматися низькі коефіцієнти та індекси, не наздоганяльні інфляцію, до тих пір, поки вартість об’єктів будівництва буде стримуватися адміністративно.

— Склалася така ситуація, що жити в Білорусі і заробляти в Росії нашим будівельникам зараз дуже вигідно. Що багато хто і робить, — резюмує співрозмовник.

Однак не всі входять в положення будівельників. У червні Олександр Лукашенко висловив своє негативне ставлення до «літунам» і пообіцяв змусити їх оплачувати 100% комунальних платежів і позбавити безкоштовного медзабезпечення. Поки, правда, далі погроз справа не пішла.

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?