Розводка електрика в будинку. Складання схеми

34

Розводка електрика в будинку. Складання схеми

За законом приватній особі держава гарантує спрощене підключення до електрики житла за умови, що його електромережа буде споживати не більше 15 квт потужності. Якщо в планах немає застосування теплої підлоги або потужного бойлера на електроживленні, то цих кіловат в більшості випадків вистачає з надлишком. Можна навіть використовувати свердловинні насоси і малопотужний слюсарний верстат в гаражі.

Типова схема електропроводки в будинку

Спрощений порядок електрифікації будинку передбачає:

 • подачу документів на підключення до мереж з вказівкою планованої до споживання потужності;
 • отримання техумов (скільки кіловат в результаті видадуть і з якогось стовпа);
 • підготовка та узгодження електропроекти котеджу (при необхідності);
 • виконання монтажу проводки та електрообладнання;
 • отримання актів про відповідність внутрішньобудинкової електроенергетичної системи проектом і введення її в експлуатацію;
 • підписання договору електропостачання з постачальною компанією.

Якщо новий споживач (об’єкт) укладається в 15 квт, то в багатьох постачальних організаціях при запиті ту навіть не вимагають електропроект будівлі. Вони просто ставлять на вводі обмежувач по потужності. В результаті більше обумовленого в договорі і техумовах обсягу електроенергії отримати з мережі все одно не вийде.

А що відбувається в будинку – це проблеми його господаря. При цьому всю потрібну документацію по проводах від трансформатора до вступного шафи вони готують самі.

Однак багато постачальників електрики продовжують при виконанні підключення звично по-старому вимагати проект електропостачання котеджу. У цьому документі вказується схема електропроводки будинку з позначенням місця розташування всіх розеток, вимикачів і приладів освітлення. У будь-якому випадку його рекомендується робити, щоб чітко розуміти план розводки проводів по будівлі і їх необхідний метраж.

Розводка електропроводки в дерев’яному будинку. №4. Створення схеми електропроводки

Монтаж електропроводки в дерев’яному будинку починається зі створення схеми, яка узгоджується з держенергонаглядом. На ній необхідно вказати місця, де будуть розташовані всі розетки, вимикачі, а також щиток і лічильник . На схемі показують і місця майбутнього розташування кабелю із зазначенням відстані від підлоги, стелі, віконних і дверних прорізів. За основу краще взяти план будинку, де вказані точні параметри всіх кімнат.

Щоб правильно скласти схему, керуйтеся такими правилами:

 • заздалегідь необхідно продумати розташування великої побутової техніки, а також схему освітлення. Це позбавить від проблем з подовжувачами в майбутньому;
 • визначити максимальну потужність приладів;
 • сформувати групи підключення. Правила диктують передбачати в кожну кімнату по дві гілки проводки: одна – для розеток, друга – для освітлення. В окрему групу виділяють кожен потужний прилад (пральна машинка, бойлер і т.д.) – для них необхідно прокладати окремий кабель. Освітлення прибудинкової території-це ще одна група, але часто її підключають до окремого автоматичного вимикача, щоб мати можливість включити освітлення, коли нікого немає вдома. Для кожної групи вважаються максимальне навантаження;
 • розетки можуть бути розташовані на будь-якій висоті. Головне, щоб ними було зручно користуватися, тому продумайте тип і кількість електроприладів;
 • вимикачі, як правило, розташовують на висоті 80 або 150 см.бажано, щоб всі не були на одній висоті;
 • розподільний щиток монтують на висоті 150 см, щоб маленькі діти до нього не дісталися;
 • проводка може проходити тільки вертикально і горизонтально, повертати під прямим кутом.

Розводка електрики в новобудові. Вимоги до електропроводки

Існують кілька основних правил, які дотримуються при проведенні електромонтажних робіт в квартирі. Особливо актуальні вони у випадках, коли розводка електропроводки проведена в новобудові.

 1. напруга мережі 220 або 380 в, система заземлення tn-c-s.
 2. домашня мережа складається мінімум з трьох ліній: освітлення, розетки і лінія для підключення потужнозатратних кухонних приладів (духовка і т.д.). Якщо передбачено використання інших енергоємних приладів, наприклад, електрокамін, то використовується додаткова лінія мережі.
 3. використовується тільки горизонтальне або вертикальне напрямок при укладанні кабелів. Такий напрямок виключить непередбачені аварійні ситуації при будь-яких роботах в квартирі. І прискорить ремонтні роботи.
 4. будь-які повороти в електропроводці здійснюються тільки під прямим кутом.
 5. як правило, лінія мережі прокладається під стелею на відстані 20 см від нього. Цей спосіб проведення вважається економічним, в порівнянні з прокладкою по підлозі, що вимагає використання додаткових будівельних матеріалів.
 6. розташування вимикачів тільки при вході в приміщення на висоті мінімум 80 см, що зручно при використанні як дорослим, так і дітям.
 7. вимога до розеток і вимикачів: мінімум 1 розетка на 6 кв.м, у ванній і санвузлі – мінімум 2 шт., розташування знизу на 30 см від підлоги і не менше 10 см від дверей і вікон. У вологих приміщеннях ступінь захисту розеток не нижче ip44.
 8. основний розподільний щиток встановлюється, як правило, в коридорі, в недоступному для дітей місці. Сучасні умови диктують вимоги до розподільного щитка, що дозволяє індивідуальне відключення світильників, розеток і вимикачів.
 9. наявність розподільних коробів в кожному приміщенні обов’язково.
 10. монтаж відкритої проводки проводиться тільки в спеціальних кабель-каналах, плінтусах; прихованої – в вогнетривких конструкціях перекриттів, пустотах будівельних конструкцій, в стінах.
 11. використовувати мідні дроти, алюмінієві дроти використовуються тільки при підключенні будинку до стовпа електропередач. Заборонено використовувати провід пунп (універсальний легкий).
 12. проводити електромонтажні роботи при температурі не нижче -15 °с.

Розводка електрики по стелі. Розводка під натяжним полотном

Перед тим як кріпити проводку під натяжними стелями, необхідно скласти план розводки електрики по стелі. При складанні схема слід пам’ятати, що всі дроти потрібно прокладати під прямими кутами, паралельно або перпендикулярно стиках стін і стелі кімнати.

Розподільні коробки рекомендується встановлювати в таких місцях, де до них зберігається вільний доступ (він потрібен для обслуговування і ремонту елементів).

Ігнорувати цей пункт – складання плану – не слід. Без докладної і продуманої схеми процес монтажу буде сильно утруднений, а підсумковий результат може не відповідати нормам безпеки.

За допомогою будівельного рівня переносять схему на поверхні. Використовуючи перфоратор, в стінах і стелі проробляють отвори, призначені під кріплення для фіксації проводки (дюбелі, кліпси). Кожен отвір розташовують на відстані від 0,5 до 0,9 м – цього достатньо, щоб кабель мав належну підтримку і не провисав.

Переходять до установки розподільних коробок і кріплення, звіряючи свої дії з планом. Простягають електропроводку, всунуту в гофру, по стелі, фіксуючи за допомогою кріпильних елементів.

Схема електропроводки для точкових світильників

З’єднують кінці гофрованих труб з розподільними коробками. Кінці кабелю повинні виходити за межі гофри мінімум на 15 см, щоб можна було з’єднати жили. Провід з’єднують один з одним; перевіряють роботу, використовуючи мультиметр.

Електрика будинку для чайників. Розводимо електропроводку в приватному будинку своїми руками

Ще зовсім недавно, розводка електропроводки в приватному будинку виконувалася з алюмінієвого кабелю перетином 2.5 мм2. І цього було більш ніж достатньо для підключення холодильника, праски або радіоприймача.

Однак час не стоїть на менше, і з кожним днем кількість побутових приладів в будинку тільки збільшується (кондиціонери, електричні печі і духові шафи, бойлера, котли автономного опалення і так далі). У зв’язку з цим значно зростає навантаження на електропроводку, що може привести до її виходу з ладу з подальшим коротким замиканням або навіть загорянням.

З цієї причини при новому будівництві або виконанні ремонтних робіт, в першу чергу необхідно виконувати новий монтаж електропроводки в приватному будинку. Для цього можна або замовити послуги професіоналів, або ж виконати всі роботи своїми руками.

У другому випадку буде вкрай корисно прочитати цю статтю, оскільки в ній буде детально описаний кожен з етапів електромонтажу і представлені всі основніВимоги, рекомендації та обмеження при виконанні даного типу робіт.

Основні етапи монтажу електропроводки в приватному або заміському будинку

Згідно багаторічного досвіду у виконанні електромонтажних робіт, всі роботи можна поділити на наступні етапи:

 1. складання схеми електропостачання (кількість і місце розташування розеток, вимикачів, світильників і так далі).
 2. визначення місця установки розподільного щитка.
 3. розмітка стель, стін і підлог під прокладку кабельно-провідникової продукції і установку підрозетників і розподільних коробок.
 4. штроблення стін під приховану електропроводку.
 5. штроблення стін під установку розподільного щитка (при установці внутрішнього щитка).
 6. висвердлювання отворів під установку підрозетників і розподільних коробок.
 7. монтаж трас для кріплення гофри (якщо прокладка кабельно-провідникової продукції буде виконуватися в гофрі).
 8. прокладка кабельно-провідникової продукції.
 9. установка підрозетників і чорнова закладення штроб.
 10. розключення розподільних коробок.
 11. монтаж контуру заземлення.
 12. перевірка опору заземлення змонтованого контуру.
 13. збірка і монтаж щитка.
 14. перевірка працездатності всіх розеток і вимикачів.
 15. монтаж і підключення розеток, вимикачів і освітлювальних приладів.

Розглянемо більш детально основні етапи, для того щоб монтаж електропроводки в будинку був виконаний якісно і прослужить не менше 20-25 років (саме такий мінімальний термін служби мідної проводки).

Складання схеми електропостачання (проект розстановки розеток і вимикачів)

При будівництві або капітальному ремонті перший етап — ця розробка проектно-кошторисної документації. Цим повинні займатися спеціалізовані організації з ліцензією. У даній статті цей варіант не буде розглянуто, оскільки мета даної статті — представити докладний опис виконання електромонтажу своїми руками.

У нашому випадку проект (схема електропостачання) має на увазі визначиться з місцями установки розеток, вимикачів, побутових приладів, освітлювальних пристроїв, щитка освітлення і способу прокладки проводів (прихований або відкритий). Розглянемо які існують основні рекомендації при розробці плану електропостачання.

Основні рекомендації при складанні схеми електропостачання приватного будинку

 1. вся кабельно-провідникова продукція в незалежності від варіанту монтажу повинна виконуватися строго вертикально або горизонтально.
 2. повороти кабелів повинні виконуватися строго під кутом 90°.
 3. мінімально відстань від кабелів порталам, віконних і дверних прорізів не повинно бути менше 10-15 см.
 4. оптимальна відстань від рівня чистої підлоги до вимикачів повинна становити 90 см (відповідно до європейських стандартів).
 5. оптимальна висота розташування розеткових груп-30 см від рівня чистої підлоги (за винятком розеток на робочій поверхні в кухні, у ванній для підключення фена, бритви, бойлера і так далі).
 6. розетки рекомендується розміщувати по обидва боки ліжка або дивана.
 7. у місцях установки телевізорів, кількість розеток має бути не менше 4 шт (2 шт для інтернету і телевізійного кабелю і 2 для підключення телевізора і тюнера).
 8. для великих коридорів і кімнат рекомендується застосовувати прохідні вимикачі.
 9. всі потужні споживачі (кондиціонери, електричні печі і духовки, бойлери, котли опалення і так далі) повинні підключаться виключно з розподільного щитка з окремо встановленою захистом.
 10. оптимальна висота установки розподільного щитка-1.5-1.7 м від рівня чистої підлоги.
 11. забороняється прокладати кабельно-провідникову продукцію ближче ніж 20 см до газової труби.