Як правильно на ділянці розташувати теплицю. Як правильно розташувати теплицю на ділянці по сторонам світу?

38

Як правильно на ділянці розташувати теплицю. Як правильно розташувати теплицю на ділянці по сторонам світу?

Правильне розташування теплиці на присадибній ділянці є одним з визначальних факторів, що впливають на врожайність культур і на стан рослин в цілому. Про це і поговоримо в нашій статті.

Основні критерії вибору ділянки

Правильний і обгрунтований вибір місця, з урахуванням характеристик рельєфу, типу грунтів, ступеня інсоляції, інтенсивності вітрового потоку і вологості, вважається запорукою продуктивності у вирощуванні овочів. Перш ніж приступити до будівництва парника або теплиці, слід уважно вивчити всі особливості даної ділянки. При визначенні місця розташування тепличної конструкції слід враховувати сукупність впливу всіх факторів, тим чи іншим чином впливають на ріст і розвиток рослин, так як нехтування одним з них може привести до марності попередніх розрахунків і звести нанівець їх ефективність.

Розташування теплиці по сторонах світу є важливим, але далеко не єдиним фактором, які потрібно враховувати при будівництві теплиць. Тому уважному розгляду і вивчення повинен бути підданий кожен з них.

Вплив рельєфу

 • першим етапом вибору місця під будівництво теплиці має стати дослідження рельєфу місцевості і ландшафту присадибної ділянки. Оптимальним місцем для розміщення споруди є рівний, без ухилу ділянку, що знаходиться на видаленні від високих дерев і чагарників з густою кроною.

Якщо відразу за ділянкою починається ліс, то теплицю слід максимально видалити від паркану. Це обумовлено тим, що потужна коренева система дорослих дерев буде забирати значну частину вологи і корисних речовин, і без організації додаткового шару родючого грунту всередині теплиці рослинам буде важко нормально розвиватися і плодоносити. Крім того, в певний проміжок світлового дня високі дерева будуть затінювати теплицю, в результаті чого рослини недоотримають необхідну кількість сонячного світла і тепла.

 • другим важливим моментом, що впливає на розміщення тепличних конструкцій, є кут ухилу як ділянки в цілому, так і певного місця, на якому заплановано будівництво. Якщо вся ділянка розташована на схилі гори, то, швидше за все, при його розробці потрібно буде використовувати технологію ярусности. Для теплиці в таких випадках вибирають один з верхніх ярусів.

Така вимога обумовлена тим, що при розташуванні в нижній частині ділянки, теплиця буде виступати в ролі штучної перешкоди для дощових потоків. В результаті нижня частина фундаменту буде постійно розмиватися і швидко прийде в непридатність.

Надлишки води при цьому почнуть накопичуватися біля верхньої стіни теплиці, вбиратися в землю і викликати зайве перезволоження грунтів всередині споруди. Це призведе до гниття кореневої системи рослин, і вони загинуть. Виходом з подібних ситуацій є будівництво штучного насипу з щебеню або установка паль.

 • ще одним важливим фактором, що впливає на місце установки теплиці, є рівень залягання грунтових вод. Однак через брак можливості провести гідрологічні дослідження, близькість їх знаходження можна розпізнати по рослинах, що ростуть на даній ділянці. Так, присутність очерету говорить про те, що вода знаходиться на глибині 1-3 метри, полину – на 3-5 м, а рогозу і солодки – на 1-1.5 метра. При найбільш близькому розташуванні водоносних горизонтів трава на ділянці набуває яскраво-зелений соковитий колір, чим помітно відрізняється від різнотрав’я більш посушливих місць.

Про високий природному зволоженні грунту свідчать зростаючі на ділянці зарості верба, вільха, смородина і комірник. Розташовувати теплицю в таких місцях не слід. Це підвищує ризик затоплення споруди при різкому підвищенні рівня грунтових вод, а також негативно позначається на кореневій системі багатьох рослин. У разі неможливості перенести парник на більш суху ділянку, необхідно будівництво дренажної системи і організація ефективної мережі водозбору.

Правила розміщення теплиці на ділянці. За звичайну теплицю на дачній ділянці вам можуть виписати штраф. Давайте розбиратися

Теплиця – частий «фігурант» справ у суді. Здавалося б, чим так проблемно тепличне будова? але сучасна практика така, що до зведення теплиці багато дачники підходять не серйозно, якщо порівнювати з будівництвом будинку, лазні або навіть гаража.

Відповідно, по теплицях нерідко виникають розбіжності. Багато дачники не здогадуються, що при зведенні теплиці треба дотримати будівельні норми. Тому розглянемо часті порушення в світлі установки теплиць на земельній ділянці, які призводять до розгляду в суді.

Обігрів теплиці

У судовій практиці є кілька рішень, коли позови подавали газові служби. В ході запланованої перевірки було з’ясовано, що дачник незаконно підключив теплицю до газопроводу з метою обігріву. Це призвело до того, що з власника дачної ділянки стягнули заборгованість за безоблікове використання газу.

Відповідно до правил надання комунальних послуг, споживач не має право підключати газовикористовуючі прилади без повідомлення і контролю постачальника ресурсу.

Нормативні акти, що регламентують зведення та обслуговування теплиць, не забороняють обігрів за допомогою газу, електрики. Але вимагають, щоб був дотриманий весь регламент підключення нових об’єктів.

Зведення теплиці на дачній ділянці, по якому проходить теплотраса

У судовій практиці вже був прецедент. Компанія теплоенерго звернулася до суду з вимогою демонтажу тепличної будови, яка зведена на земельній ділянці в межах охоронної зони прилеглої до неї теплотраси.

Відповідно до правил охорони комунальних мереж, уздовж кожної ділянки теплотраси встановлюють охорону зону. Її ширина від 3 метрів в кожну зі сторін.

Відповідачем ж була поставлена теплиця прямо над теплотрасою, внаслідок чого був перекритий вільний доступ до комунікацій для заміни, ремонту та ін необхідних дій. Підсумок судового розгляду-примусовий демонтаж теплиці.

Теплицю поставили близько до сусідньої дачної ділянки

Розташування теплиці на дачній ділянці регламентується нормативами. Допустимий мінімум до сусідського паркану становить 1000 мм.коли дачну ділянку не в складі снт, то додатково використовують норми малоповерхового будівництва в населених пунктах. А згідно з ними, тепличне будова розташовують не ближче, ніж 6 метрів до вікон будинку сусідів.

Якщо проігнорувати дані вимоги, то висока ймовірність того, що теплиця буде затінювати дачну ділянку сусідів, а це привід для звернення до суду про демонтаж.

Перевищення допустимих нормативів за розмірами

Точного розміру тепличного будови нормативні акти не надають. Але для земельних ділянок є рамки по сукупній площі всіх об’єктів на одній території.

Всі споруди, майданчики з твердим покриттям і доріжки повинні займати не більше 30% від всієї площі дачної території, якщо вона варіюється від 6 до 12 соток.

Тому власникам 6 соток дозволено зводити теплиці до 180 квадратних метрів, і за умови, що відсутні інші споруди і майданчики, а такого не буває.

Безумовно, якщо тепличне будова необхідно для особистих потреб, то зазвичай зводять компактний об’єкт, тому вийти за встановлені межі досить складно. Але буває так, що дачники вирощують урожай на продаж. І тоді на ділянці ставлять кілька теплиць, причому більше покладеного розміру.

Промислова теплиця на дачній ділянці порушує інтереси сусідів – затінює їх територію, заважає шумом від працюючої вентиляційної системи, не кажучи вже про запахи хімічних засобів, які використовуються багатьма дачниками.

Теплиці поради. Розповідаємо, як правильно вибрати теплицю з полікарбонату: поради професіоналів та відгуки овочівників

Багато рослинники вместопредпочітают покупку готового виробу.

Такі конструкції пропонує цілий ряд виробників, але за зовнішньою схожістю ховається безліч відмінностей, що впливають на термін служби і на зручність експлуатації.

Ці та інші тонкощі розглядаються в даній статті, тема якої-як вибрати теплицю з полікарбонату: поради досвідчених овочівників.

Матеріал для елементів теплиці

У всіх покупних теплиць каркас металевий. Використовується прокат двох видів: куточок і профільована труба.

Куточок

Профіль має переваги:

 • низька вартість;
 • зручність транспортування: у каркаса невелика вага і в складеному вигляді він займає мало місця;
 • часто передбачено болтове кріплення, так що зі складанням впорається будь-який користувач.

Недоліки:

 • низька міцність: щоб споруда могла витримати вагу снігу, рекомендується посилювати каркас спеціальними елементами (також виготовляються виробником), але в такому вигляді він за вартістю наздоганяє аналог з профільної труби;
 • нестійкість, обумовлена малою вагою: рекомендується кріпити до фундаменту або рамі з бруса перетином 8х8 см;
 • велика кількість підробок.

Профільована труба квадратного перетину зі стороною 20 або 25 мм

такий каркас міцний і важкий, тому його не потрібно посилювати і можна встановлювати без фундаменту. Підробляти його невигідно.

Недоліки:

 • висока вартість;
 • складність доставки (пояснюється великою вагою і об’ємом);
 • передбачено зварне з’єднання, так що для складання доводиться наймати зварника.

Покриття

Металопрокат захищають від корозії двома способами:

 1. фарбування . Застосовують масляну фарбу або ґрунтовку. Каркас коштує дешевше, але раз в 2 роки його доведеться підфарбовувати;
 2. покриття цинком . Стійкий захист, догляд не потрібно. Але в ціновому плані дорожче і є не у всіх виробників.

Досвідчені користувачі радять купувати теплицю з оцинкованої профільованої труби.

Конструкція каркаса

Каркаси відрізняються кроком між елементами, є два види:

 1. 1 м . Це стандартний варіант.
 2. 65 см . Посилений каркас. Коштує дорожче звичайного, але значно перевершує його по міцності і гарантовано витримає будь-які навантаження.

Важливий момент-конструкція торцевих елементів, бувають такі різновиди:

 • в одному торці є двері і кватирка, другий — глухий. Такі моделі хоч і рідко, але зустрічаються. Вони вкрай непрактичні: приміщення неможливо провітрити і в спеку рослини ризикують загинути;
 • в одному торці двері, в іншому — кватирка. Така теплиця добре провітрюється, але мати вхід тільки з одного боку незручно, особливо при великій довжині;
 • двері і кватирки є з обох сторін. Це найбільш зручний варіант.

Найкраще, на думку бувалих рослинників, коли виробник пропонує можливість вибору конструкції торцевих елементів.

Рекомендується звернути увагу на можливість установки бічних кватирок. Вона передбачена далеко не у всіх виробників, між тим, з такими кватирками набагато простіше підтримувати оптимальний мікроклімат в приміщенні.

Форма

За формою розрізняють такі види покупних теплиць:

 • арочна . Це найпоширеніший варіант;
 • . Арки тут-стрілчасті: у них є гостра вершина, як у церковного купола. Такі теплиці є не у всіх виробників. У порівнянні з арочними, на них накопичується менше снігу, тому їх можна рекомендувати жителям районів зі сніговими зимами;
 • «будиночок”» традиційна форма з прямими стінами і двосхилим дахом. Такі теплиці сьогодні випускають вкрай рідко. Вони коштують дорожче «криволінійних”, але мають більший внутрішній обсяг при тих же габаритах.

Як показав досвід, арочна і каплевидная теплиці цілком зручні.

Розміри

Для теплиць заводського виготовлення прийняті стандартні розміри.

Більшість користувачів вважає ширину в 3 м оптимальною. Така теплиця підходить для будь-яких видів рослин, при цьому вирощувати їх зручно, оскільки не потрібно економити на ширині проходів.

Каплевидная теплиця

Теплиці шириною 2 м раціонально застосовувати тільки в обмежених умовах. Але в продажу вони зустрічаються рідко.

Багато городників більш практичним вважають придбання двох теплиць довжиною до 6 м, ніж однієї великої. У другому випадку доступно менше варіантів розміщення.

Який полікарбонат вибрати?

Важливо знати, що деякі виробники продають тільки каркас. Тому порівнюючи ціни або готуючись оформити замовлення, слід уточнити, чи йде мова про виріб з покриттям або без.

Відео як краще розташувати теплицю на ділянці?