Чим відрізняється ожина від ожини

25

При виборі плодового чагарнику багато садівників стикаються з питанням, а якій культурі 0віддати перевагу. Адже завдяки посиленій роботі селекціонерів асортимент їх значно розширився. Зараз нарівні з ожиною розплідники реалізують ожину. Обидва чагарники цінуються за високі смакові якості і корисні властивості плодів. Однак не всі початківці садівники розуміють, в чому полягає різниця між ожиною і ожиною. Щоб не помилитися з вибором, необхідно знати відмінності даних плодових культур.

Ці чагарники не рекомендується висаджувати поруч

Відмінність ожини від ожини

Практично у всіх країнах світу з помірним кліматом можна зустріти густі зарості ожини. Вона росте в лісах, ярах і на гірських схилах. Це дика форма культури, яка і послужила згодом основою для виведення садових сортів.

На відміну від ожини ожину не можна зустріти в дикій природі. Цей чагарник отриманий в кінці 19 століття. І довгий час залишався незатребуваним. Ожиномалина є результатом вільного запилення поруч зростаючих кущів малини і ожини. І тільки з часом нею зацікавилися селекціонери. В результаті були виведені сорти з унікальними смаковими якостями. Щоб досконально розібратися, в чому різниця між ожиною і ожиною, необхідно більш детально вивчити особливості кожної рослини.

Зовнішній вигляд кущів

Обидві культури являють собою чагарники. Але якщо у ожини пагони міцні потужні, довжиною більше 3 м, то у ожини вони коротше до 2,5 м, тонкі. Різниця між культурами полягає і в будові кущів. У ожини всі гілки переплітаються і без коригування зростання швидко розростаються, утворюють густі зарості. А ожиномалина характеризується розрядженим будовою куща. У неї гілки спочатку пряморастущіе, і тільки вгорі у деяких сортів стають дугоподібними. При цьому пагони розташовані вільно і не переплітаються між собою.

Відмінність є і у відтінку гілок. У першого чагарнику молоді пагони зеленого кольору, після дозрівання зберігають цей відтінок, але покриваються сизим нальотом. У ожиномалини зростаючі пагони також мають аналогічний забарвлення, але згодом набувають червонуватий відлив.

Зовнішній вигляд ягід

Відрізняється ожина від ожини, що видно на фото, і зовнішнім виглядом ягід, незважаючи на те, що плоди-кістянки при дозріванні в обох випадках мають чорний відтінок. У садової ожини вони подовжено-овальні, а у ожиномалини округлої або напівсферичної форми. При зборі врожаю першої культури квітколоже обламується в місці кріплення до втечі і залишається всередині ягоди, а у другої – легко відділяється від ягід.

Відмінність і в тому, що всередині стигла ожина має світлий відтінок, а ожиномалина чорний, як і зверху

Наявність шипів

Різниця між культурами є і в шипах. У ожини вони мають щільну структуру, загнутий кінчик і великий розмір. За зовнішнім виглядом нагадують колючки троянди, рідко розташовані на пагонах. У ожиномалини шипи дрібніші, що гнуться, короткі. Вони густо розташовані на пагонах і створюють ефект ворсистості.

Важливо! зараз виведені сорти бесшипной ожини і ожини, тому по колючках не завжди можна точно визначити культуру.

Плодоношення

Відмінність є і в плодоношенні. У ожини воно розтягнуте і триває протягом 4-6 тижнів. При цьому віддача плодів поступова. Урожайність висока, з одного дорослого куща можна зібрати 7-12 кг, в залежності від сорту.

Ожиномалина ж характеризується дружною віддачею плодів. Збір ягід можна проводити протягом двох тижнів. Урожайність ожиномалини, на відміну від своєї родички, більш низька, зважаючи компактного розміру його кущів. З однієї рослини можна зібрати від 3 до 5 кг товарних плодів.

Ягоди ожини, на відміну від ожини, краще переносять транспортування

Терміни дозрівання ягід

Різниця полягає і в термінах дозрівання врожаю. Це пов’язано з тим, що вегетаційний період ожини довший, на відміну від ожини. Тому ягоди починають встигати на кущах першої культури не раніше середині липня. Але при цьому вони довго тримаються на пагонах, не обсипаються.

У ожиномалини плодоношення настає через місяць після початку цвітіння. Тому ласувати її ягодами, на відміну від спорідненого чагарнику, можна вже в кінці червня-на початку липня, в залежності від кліматичних умов регіону. Плоди у ожиномалини схили до запікання під променями палючого сонця. Тому урожай рекомендується збирати своєчасно.

Смакові якості ягід

Відрізнити ожину від ожини можна і за смаком. У першому випадку ягоди помірно солодкі з явно вираженою кислинкою і невеликою терпкістю, незважаючи на зроблені спроби селекціонерів вивести сорти з підвищеним вмістом цукру в плодах.

На відміну від ожини, ожиномалина характеризується більш високими смаковими якостями. Ягоди її ароматні, солодкі.

Дегустаційна оцінка багатьох сортів ожиномалини становить 4,6 – 4,8 бала з можливих 5

Стійкість до хвороб і шкідників

Відмінність у рослин є і по стійкості до несприятливих зовнішніх факторів. Ожина більшою мірою сприйнятлива до захворювань і шкідників. Будь-які допущені помилки в догляді значно послаблюють її імунітет.

Поширені проблеми при вирощуванні ожини:

 1. кореневий рак. В результаті поразки на пагонах і коренях чагарнику з’являються нарости-галли. Спочатку вони зеленого кольору, потім набувають темний відтінок. Захворювання не підлягає лікуванню.

  Механічні пошкодження пагонів і коренів підвищують ймовірність розвитку кореневого раку

 2. фітофтороз. Хвороба викликає загнивання кореневої системи. Розвивається на важких слабодренованих грунтах.

  Регулярне розпушування міжрядь є відмінною профілактикою проти фітофторозу

 3. антракноз. Хвороба активізується в період наростання молодих пагонів. Виявляється червоно-фіолетовими плямами, які згодом стають сірими. Потім вони висихають, на проблемних ділянках з’являються тріщини.

  Пряморастущие сорти ожини частіше страждають від антракнозу

 4. септоріоз. Захворювання вражає плоди, листя і пагони чагарнику. Виявляється у вигляді округлих плям зі світлим центром і коричневими краями.

  Септоріоз призводить до зниження морозостійкості

 5. борошниста роса. Хвороба розвивається в першій половині літа на тлі високої температури і вологості. Виявляється білим нальотом на листках, який згодом стає бурим.

  Борошниста роса порушує процес фотосинтезу

 6. листовійки. Це рухливі зелені гусениці, що харчуються листям чагарнику. Уражені пластини згортаються.

  Листовійки активізуються в першій половині літа

 7. мармуровий щитник. Шкідник атакує ожину в період формування зав’язі і дозрівання плодів. Це призводить до їх загнивання. Розмір мармурового щитника становить 12-17 мм. Можливо відмінність в забарвленні шкідника, в залежності від різновиду.

  Мармуровий щитник виділяє специфічний запах при відчутті небезпеки

 8. трипси. Дрібні комахи, розміром до 2 мм.активізуються в період цвітіння чагарнику. Харчуються листям і молодими пагонами, роблячи в них ходи.

  Трипси є переносниками вірусних захворювань

На відміну від ожини, ожиномалина має високу стійкість до захворювань і шкідників. Поразка її можливо тільки при близькій посадці з іншими зараженими чагарниками.

Що спільного у ожини і ожини

Незважаючи на відмінності між цими рослинами, у них є і багато спільного. Це пояснюється приналежністю до одного сімейства і роду.

Загальні властивості ожини та ожини

 • плоди-кістянки;
 • багатий хімічний склад ягід;
 • універсальність застосування;
 • дворічний життєвий цикл пагонів;
 • середній рівень морозостійкості;
 • необхідність підв’язування до опори, обрізку;
 • висока здатність розмножуватися вегетативно.

Важливо! відрізнити ці плодові чагарники відразу може тільки досвідчений садівник.

Висновок

Різниця між ожиною і ожиною істотна, але вона стає явною тільки при порівнянні основних характеристик культур. Тому при виборі саджанців необхідно на це звертати увагу. Але незалежно від відмінностей, обидві ягоди приносять користь здоров’ю людини, і тому не можна сказати однозначно, яка з них краще.