Про нелегальної робочої сили на будівництвах Естонії

351

Сьогодні ми з вами поговоримо про нелегальної робочої сили на будівництвах Естонії, яка буквально за останні п’ять-шість років перетворилася в досить серйозну проблему для нашої маленької країни. Втім, розповідаю по порядку. Для початку нагадаю. Високі податки, якими обкладається вся виплачується в Естонії зарплата, коли на кожні сто євро зарплати, перерахованих працівникові на особистий рахунок, роботодавцеві доводиться перераховувати державі шістдесят євро різних податків, зовсім не залишають чесному естонському підприємцю (роботодавцю) ніякої можливості цю саму зарплату своїм працівникам підвищити. Ну, а якщо в країні немає нормальних зарплат, але в той же час кордони цієї країни відкриті для виїзду працівника за кордон, то стає зрозуміло, чому кваліфікована робоча сила починає цю «жадібну країну» швидко покидати, перебираючись туди, де тамтешні держава і роботодавці кваліфікацію працівника оцінять по достоїнству … Що ми маємо в результаті? А в результаті ми останні двадцять років спостерігаємо масовий від’їзд кваліфікованих естонських будівельників в більш багаті країни Західної Європи — Фінляндії, Швеції, Норвегії, Великобританії, Ірландії та Німеччини.

У підсумку, кваліфіковані будівельники з досвідом стали в Естонії реальним дефіцитом. Будівельників в країні не вистачає, а будувати тим не менше треба! Що накажете робити в такій ситуації? Звичайно, я б особисто, будучи людиною прагматичною, вчинив би так: знизив податки на зарплату в Естонії і підняв би естонські зарплати до середньоєвропейського рівня. Впевнений, що в цьому випадку велика частина естонських будівельників, які виїхали на заробітки в Західну Європу, через рік-другий повернулася б додому, так як більшість з них чудово розуміє, що жити вдома з сім’єю все-таки краще, ніж постійно мотатися по вахті куди-небудь в Норвегії чи Ісландію … Але, на жаль, в уряді Естонії давно вже тон задають «професійні політики», шагнувшие в політику прямо з середньої школи, які в результаті досить далекі від реального життя, тому вони нічого в цьому житті не розуміють, і, як наслідок, нічого кардинально змінювати не збираються, бо вони цього просто не вміють. І в результаті все в Естонії залишається по старому. Тобто молодь і фахівці виїжджають за кордон, населення старіє, кількість пенсіонерів зростає. Ну, а рятувати Естонію від повного економічного краху, на думку горе-політиків, повинні гастарбайтери і е-резиденти. Наївні! 🙂 Світовий досвід показує, що держава не може розбагатіти на дешевій робочій силі! Ну, а гастарбайтери взагалі не схильні платити хоч якісь податки тій державі, де вони працюють, але зате проблем вони зазвичай несуть із собою чимало … і стаття «Страшна таємниця естонських будмайданчиків», опублікована сьогодні на порталі postimees.ee, яку я хочу запропонувати вашій увазі, зайвий раз це тільки підтверджує.

================================================

Страшна таємниця естонських будмайданчиків

Кількість порушень, пов’язаних з вербуванням іноземної робочої сили, різко зросла, оскільки деякі естонські будівельні фірми знайшли нове джерело – українців, готових будувати будинки в Естонії за зарплату в кілька сотень євро, проживаючи тут в аскетичних умовах.

«Турбує те, що характер порушень почав змінюватися. Якщо раніше підприємці помилялися за незнання, то тепер все вказує на навмисне порушення законів», — сказав керівник служби нагляду за кордонами та міграцією Пыхьяской префектури Індрек Ару.

Ілюструють цю історію фотографії поліція зробила влітку цього року в Талліні. В одному випадку в старому виробничому приміщенні виявили живуть у тісноті 27 українців і молдаван. При зборі інформації з’ясувалося, що ця компанія, судячи з усього, будувала у столиці кілька об’єктів.

Відразу після події з побоювань, що поліція зрозуміла, що мова йде про нелегалів, підприємство офіційно оформило всіх на короткострокове виконання робіт.

Само по собі перебування іноземців на складах не є причиною для початку розслідування, якщо всі вони перебувають у країні на законних підставах, наприклад, на підставі візи. «Якщо б ми не прийшли з перевіркою і не подали сигнал, що тримає їх під контролем, може бути, вони і далі працювали б без реєстрації», — зазначив Ару.

Він додав, що метою поліції не завжди є розслідування злочинів, не менше сил і віддається того, щоб повернути підприємство на шлях законослухняності.

«Були випадки, коли, виявивши порушення, ми просто зв’язувалися з роботодавцем і підказували йому конкретний шлях виправлення ситуації», — сказав Ару, за словами якого, поліція проводить додаткові перевірки.

Для іноземних робітників потрапляння в орбіту інтересів поліції, зазвичай стає відмінною новиною – замість зарплати в 300 євро після офіційного оформлення роботодавець виявляється змушений сплачувати належні за законом 1,24 від середньої брутто-зарплати по країні, тобто майже 1400 євро.

Українці з цієї фотографії, що розміщувалися на крихітній площі, потрапили в поле зору поліції після дебошу, викликаного розпиванням алкогольних напоїв. Поліцію в будинок, що знаходиться в центрі Талліна, викликав сусід. «На місці з’ясувалося, що іноземці жили в одній кімнаті, як кільки в банці, але в країні перебували на законних підставах, — розповів Ару. – В даному випадку ми все ж почали розслідування, але не в той же вечір».

Двоє з чотирьох чоловіки і раніше траплялися поліції Естонії з-за того, що намагалися тут працювати: «Спочатку ми зробили їм попередження, але вони продовжили працювати. У співпраці з Податково-митним департаментом і Трудовою інспекцією чоловіків знайшли на одному з будівництв і, коли вони зрозуміли, що їх прийшли перевіряти, спробували сховатися під брезентом на балконі».

Тепер до штрафу в пару сотень євро додалися анулювання візи і висилка з країни: «Після неодноразових порушень застосовується також заборону на в’їзд в країну, і на якийсь термін людина позбавляється можливості приїжджати в Шенгенський простір. Якщо його спіймали на незаконному роботі, і він знає, що його чекає, але все ж продовжує працювати, то покарання буде жорстким».

Робітники, звичайно, розуміють, але працювати «по-чорному» їх змушує місцевий роботодавець, якого покарання найчастіше не особливо турбують.

Дохід більше покарання

Минулого тижня Рійгікогу прийняв поправку до закону, згідно з якою вимога по зарплатах для іноземців знизили до середньої по країні, але до вирішення проблеми це не призведе.

«Якщо естонська будівельник працює в Харьюмаа за зарплату в 1200-1400 євро, то люди з України готові виконувати ту ж роботу за 300 євро. Якщо роботодавець привезе з десяток таких людей, то отримає значний навар з грошей, які заплатить чорним налом. Плюс податки, які він просто не платить державі», — пояснив Ару.

Ліпшого поліції, Трудової інспекції або Податково-митного департаменту підприємцю загрожує штраф до 3200 євро. Крім того в подальшому у фірми можуть виникнути труднощі при офіційній вербування іноземної робочої сили. Покарання також може стати перешкодою для участі в конкурсах на держпідряди.

«Але прибуток підприємства велика: максимальний штраф можна виміряти в двох працівників. У нас був випадок, коли підприємець заявив, мовляв, так, я враховую, що при викритті ви можете призначити мені максимальний штраф, але я все одно залишуся в плюсі», — додав Ару.

За його словами, підприємства користуються складним становищем українців і спокійно експлуатують їх: «Робітники самі кажуть, що заробляють на Україні 200 доларів, а тут зарплата – 300 євро. Але етичними такі договори вважати не можна».

Головний експерт бюро идентитета і статусу Департаменту поліції і прикордонної охорони (PPA) Лийс Валк вважає, що вимоги до робочої сили встановлені для того, щоб її ввезення в країну не шкодив жителям Естонії та чесної конкуренції. При видачі виду на проживання для роботи є два загальних правила: по-перше, треба попросити дозволу у Каси страхування від безробіття, щоб бути впевненим в тому, що таких працівників в Естонії можна знайти. А, по-друге, потрібно платити відповідну зарплату, яка не обрушила б місцевий ринок.

«Це проблема не лише поліції, оскільки вона впливає на все суспільство», — додав Ару.

У той же час поліція вважає, що у певних областях відсутність робочої сили досить велике, а вимоги — іноді надто жорсткі.

Наприклад, при вербування іноземної робочої сили бюрократія і регулювання складні для підприємств і приїжджає сюди на роботу людини, а закони складаються з декількох винятків. «Якщо правила зрозумілі, їх простіше виконувати», — вважає Валк. З березня майбутнього року в Естонії почнуть працювати чотири консультанта з міграції, які будуть давати поради підприємцям.

«У нас є велика потреба в кваліфікованій робочій силі. У ЗМІ говорять, що потрібні інженери і лікарі, але також потрібні будівельники та зварювальники. У будівельному секторі панує брак робочих, і їх потрібно звідкись привезти, але питання в тому, чесні чи працюють у цьому секторі, дотримуються він встановлені державою умови», — пояснив Ару.

За його словами, часом з’ясовується, що приїхав сюди іноземець будує в Естонії свій перший будинок: «Тоді виникає питання, наскільки кваліфіковано він виконує свою роботу. Підприємства не особливо визнають свою відповідальність у виконанні законів, а тому закономірним є запитання, чим це обернеться для суспільства», — Ару наводить приклад, як один українець зізнався поліції, що естонські підприємці говорили йому, ніби в Естонії брак робочих настільки велика, що привези він в Естонію 200 українців, естонці почнуть користуватися його послугами фірми.

«Нам стало відомо про цю історію, і ми вислали цієї людини з країни», — запевнив Ару.

Квота виконана

В цьому році в якості квоти на внутрішню міграцію, регулює приплив робітників, установлена межа у 1317 людина, яка, за словами Лийс Валк, вперше в історії була виконана повністю, тому пара сотень людей поставлені в чергу. За планами, квота нікуди не зникне і в майбутньому році. Вона залишиться такою ж – 1317 осіб, тобто 0,1 відсотка від числа постійних жителів Естонії.

Із зміною закону, з наступного року з-під квоти будуть виведені інвестори, стартаперів та інші, які працюють у сфері IT, люди, але, за оцінкою поліції, цей невеликий контингент особливого впливу на ситуацію не вплине. «Робоча міграція зростає рік від року, так що ця квота буде заповнена і в майбутньому році», — вважає Валк.

Є й ще одне питання: навіщо взагалі потрібно регулювати приплив робочої сили квотами в ситуації, коли певні галузі діяльності відчувають таку гостру нестачу робочої сили?

«Квота тут ні при чому, оскільки раніше вона не використовувалася повністю, але зі збільшенням міграції ростуть і зловживання. Буде квота і надалі провокувати людей на те, щоб обходити закони, це – питання відкрите, але вона, звичайно, зробить свій вплив», — міркує Валк і додає, що короткострокова робота (до шести місяців) і так не має прив’язки до квотою.

І хоча поліція не хоче називати будівельні підприємства, які порушують закони, Ару запевнив, що жодне велике і відоме ім’я не фігурує в справах про ввезення в Естонію чорної робочої сили: «Правда, є ознаки того, що головні підрядники в курсі, що у субпідрядників є проблеми з законним оформленням іноземців для роботи». Тому поліція збільшує контроль за зростаючим трендом робочої міграції та характером порушень.

Виконавчий директор Союзу будівельних підприємств Естонії Індрек Петерсон сказав, що в союзі цю тему не піднімали, оскільки в число членів організації входять чесні підприємці, у яких немає таких проблем: «Ми, звичайно, говорили, що Естонія має потребу в робочій силі: спеціалістів недостатньо, та система освіти не може запропонувати стільки, скільки потребує ринок». Він не виключив, що цілком можуть існувати субпідрядники, які платять по-чорному не тільки іноземцям, але і місцевим жителям.

Порушення пов’язані з іноземними робітниками*

2014 2015 2016
Порушення, при яких до відповідальності був притягнутий підприємець 25 47 56

Порушення, при яких до відповідальності притягнуто приватна особа

38 74 123
Всього 63 121 179

* Мова йде про порушення частини Закону про іноземців, яка стосується роботи в Естонії (статті 300-304). Джерело: PPA

================================================

Коментар

Тоомас Тамсар,
завідувач Естонським центральною спілкою роботодавців

Використання нелегальної робочої сили, безумовно, не можна терпіти, і Естонська центральний союз роботодавців, звичайно, цього не схвалює. Однак законодавство таке, що якщо десь є непропорційно великі обмеження й перешкоди, то ринок знайде інші можливості, в тому числі й незаконні. У такому разі держава, яка і ввели всі ці обмеження, залишається, наприклад, без доходу від податків.

Насправді нестача робочої сили в Естонії вплинула на використання нелегальних робітників. Вирішити проблему можна було б подальшим пом’якшенням Закону про іноземців.

По-перше, міграційна квота в цьому році була виконана повністю, і таке явно чекає нас і в майбутньому році. Для будівельного сектора і інших гілок економії важливо знизити вимоги по мінімальній оплаті праці для працівників з третіх країн. Ми вдячні парламенту, який минулого тижня ухвалив поправки до закону, що знизили вимога по зарплаті до середньої по країні, але це не допоможе секторах, у яких заробітна плата нижче середньої по Естонії. Ми зробили пропозицію довести вимога по зарплаті до середньої в секторі. Це дасть роботодавцю можливість вербувати іноземців за справедливу зарплату і в той же час позбавить від небезпеки, що фірми будуть замінювати місцевих працівників іноземцями, які згодні працювати за менші гроші.

================================================

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?