Портативний fm приймач на радіомодулі rda5807m з rds

33

Вітаю всіх зайшли!

Частенько саморобні конструкції, зокрема, радіоприймачі, поступаються своїм фірмовим заводським побратимам по компактності, функціоналу, зручності використання або всьому враз. І дійсно-зібрати своїми руками щось дійсно порівнянне з заводською електронікою не така вже проста задача, однак, вона була вирішена автором даної статті – він розробив багатофункціональний приймач фм-приймач зі зручним управлінням, естетичними корпусом і хорошими характеристиками. Хороші характеристики, зокрема звук, обумовлюються застосуванням радіомодуля rd5807m, який не з проста заслужив велику популярність серед радіоаматорів. Зверніть увагу, що в даній конструкції використовується саме модуль rda5807m – також існує і “гола” мікросхема rda5807fp, однак тут вона не підійде. До переваг описаного радіоприймача можна віднести зручне харчування – від двох пальчикових батарей або акумуляторів, робота зберігається при падінні напруги живлення аж до 2-х вольт. Індикація проводиться за допомогою oled-дисплея діаметром 0.96 дюйма, а управління за допомогою аж 12-ти клавіш: вони дозволяють зберігати станції в пам’ять, зручно перемикатися між збереженими, також присутній автопошук, блокування від випадкового натискання клавіш. Гучність також регулюється клавішами-ніяких крутилок. При всьому при цьому конструкція легко вміщається в нагрудну кишеню-це забезпечується завдяки застосуванню smd компонентів і двосторонньої платі.

Більше зображення принципової схеми можна завантажити в кінці статті, для відкриття буде потрібно програма splan. Управляє роботою всього приймача мікроконтролер atmega328p, точно такий же, який стоїть в платах ардуіно, тактується від кварцового резонатора на 4 мгц. У нижній частині схеми позначені контакти, які знадобляться при підключенні мікроконтролера до програматора для прошивки. Завантажити прошивку можна в архіві в кінці статті, разом зі схемою і друкованої плати, для завантаження прошивки зручно використовувати програматор usbasp з програмою avrdude, крім самої прошивки, при програмуванні слід також встановити фьюз-біти, їх розташування представлено на зображенні нижче. З огляду на, що мікроконтролер використовується в smd корпусі, рекомендується насамперед встановити його на плату, прошити, і потім запаювати всі інші елементи.

Всі 13 кнопок – мембранні, призначені для smd монтажу, надалі вони будуть встановлюватися прямо на плату. Кнопки повинні бути тактильними-тобто їх натискання має чітко відображатися у вигляді клацання, це зробить управління приймачем дуже зручним. До мікроконтролера також підключається oled-дисплей, на якому буде відображатися шкала радіоприймача і поточна частота. Що цікаво, даний приймач підтримує прийом rds-сигналів, це спеціальні текстові посилки, що відправляються радіостанціями, можуть містити назву поточної композиції, час, і іншу інформацію, дисплей необхідний також і для їх відображення. Такі oled дисплеї діаметром 0,96 дюйма користуються великою популярністю, тому купити їх за ціною 1-2 долара на алі не складе проблем, як і сам модуль rda5807m. Для роботи модуля і впевненого прийому станцій потрібно антена – так як приймач позиціонується кишеньковим, місця для окремої довгої антени не буде. Однак це не проблема – в якості антени тут використовується мінусова жила дроти навушників, таке рішення часто застосовується в подібного роду техніці. У ланцюзі антенного входу модуля також можна побачити контур, який пропускає сигнали лише в діапазоні 80-108 мгц, таким чином відсіваються всі непотрібні перешкоди, що літають в ефірі на інших частотах. У контурі є підлаштування конденсатор, за допомогою якого необхідно домогтися максимальної чутливості прийому. Котушка l1 повинна мати індуктивність приблизно 0,1 мкгн, вона намотується мідним емальованим проводом діаметром 0,5 мм на оправці 4 мм, містить 4 витка. В якості дроселів l2, l3 використовуються індуктивності lqh32mn6r8k на 6,8 мкгн, спільно з конденсаторами вони фільтрують від перешкод вихідний сигнал мікросхеми, який відправляється прямо на роз’єм 3,5 мм для підключення навушників.

Для приймача розведена цікава друкована плата, яка містить два шари – на одному розпаюється вся електроніка, а на другому встановлюються кнопки і екран. Зверніть увагу, що плата містить прямокутний виріз під шлейф екрану – контакти запаяні на одній стороні, а сам екран знаходиться на іншій. На платі є прямокутні п’ятачки-це перехідні контакти, за допомогою яких одна сторона плати з’єднується з іншою. Робиться це самим банальним чином – просвердлюється отвір, вставляється перемичка, відрізається по потрібній довжині і запаюється з двох сторін. Для виготовлення плати використовується метод лут, при цьому важливо стежити, щоб обидві сторони плати збіглися один з одним, інакше не вийде впаяти перемички в перехідні отвори.

Нижче представлені фото зібраної плати, в самому центрі знаходиться клемна колодка для контактів програмування. Пайка smd компонентів вимагає обережності і твердої руки – однак навчиться це не так важко, особливо якщо добре виходить пайка звичайних вивідних елементів.

Готова плата встановлюється у відповідний за розмірами корпус з” віконцем ” для екрану і кнопками, в даному випадку використовується корпус від китайського приймача. Також можна підібрати відповідний корпус серед деяких калькуляторів, наприклад, або зробити самому. Використовуваний корпус зручний тим, що вже містить місця для установки батарейок з виведеними проводами – достатньо всього лише запаяти їх на плату. Включення і виключення приймача здійснюється за допомогою кнопки, тому додаткові тумблери не потрібні. Вдалої збірки!

Джерело (source)