Насіннєву картоплю: як правильно відібрати і зберегти бульби картоплі для весняної посадки

30

Навіть самий відмінний картопля треба правильно зберегти, інакше до весни вам просто нічого буде садити. Зберігання насіннєвої картоплі має свої особливості і відрізняється від зберігання картоплі на їжу.

Плюси власної насіннєвої картоплі

  • це дешевше, ніж коштує елітна насіннєва картопля
  • ви вже знаєте смак своєї картоплі

1. Відберіть відповідні бульби картоплі для весняної посадки

1 стадія відбору насіннєвої картоплі

Картопля для посадки на наступний рік треба спочатку правильно вибрати. До викопування насіннєвої картоплі на ділянці заздалегідь, ще в липні-серпні, виділяють кущі зі здоровими стеблами і листям. Близько таких кущів можна поставити будь-які мітки: кілочки або пластикові етикетки. Краще виділити кущів побільше, так як далеко не весь урожай піде на бульби для весняної посадки.

2 стадія відбору бульб картоплі на насіння

На насіння залишають картоплю з кущів, які дали не менше 7 бульб. При цьому всі бульби з куща повинні бути здорові, без ознак хвороб і шкідників. Не менше 4х з них має бути великими інші середнього розміру і дрібні.

Для зберігання на посадку відберають бульби середнього діаметру, вагою від 50 до 100 грам, можна і трохи крупніше.обов’язково!!! на шкірці бульб картоплі, відібраних для насіннєвого розмноження не повинно бути ніяких ознак пошкоджень.

Посадка збереженої насіннєвої картоплі навесні

2. Просушіть бульби насіннєвої картоплі

Після викопування і відбирання просушіть зібраний насіннєву картоплю і ще раз огляньте. Якщо виявите пошкодження-відправте картоплини в суп, в покарання!

3. Дайте шкірці бульб насіннєвої картоплі дозріти і позеленіти!

У дрібної картоплі шкірка тонка, перед прибиранням картоплю треба протягом 2-х тижнів потримати в світлому приміщенні при температурі +20 градусів.

Увага!!! насіннєву картоплю сушать на сонці, а картоплю на їжу – в темряві. Насіннєву картоплю повинен позеленіти до зберігання, після цього його не можна буде використовувати в їжу, але картоплини стануть стійкіше до хвороб.

4. Обробіть бульби насіннєвої картоплі перед збиранням на зберігання фунгіцидом

Бульби картоплі для весняної посадки перед зберіганням обробіть будь-яким протруйником, один з найпопулярніших – це «максим». Але можна використовувати і будь-який інший. Після обробки знову просушіть бульби і прибирайте на зберігання.

5. Зберігання насіннєвої картоплі в погребі

Перед закладкою насіннєвої картоплі треба обов’язково помити і продезінфікувати льох: стіни і всі поверхні. Для цього можна використовувати спеціальну шашку, такими по весні обробляють парники, а по осені льоху.

Зробити це найкраще в кінці літа, за пару тижнів до початку закладки врожаю.

У чому краще зберігати насіннєву картоплю?

Найкраще в дерев’яних або пластикових решатчатих ящиках для зберігання овочів і фруктів. У них бульби складають в один, максимум два шари. Ящики з картоплею ставлять на полиці в підвалі з відстанню 5-10 см між ящиками.

Умови для зберігання насіннєвої картоплі

Темно, холодно, відносно сухо

оптимальна температура зберігання насіннєвої картоплі +2…+ 4 градуси. при більш низькій температурі картопля замерзне, при більш високій може прорости завчасно.

оптимальна вологість-70% , при більш високій картопля загніє, при більш низькій – висохне.

Як часто треба оглядати насіннєву картоплю, закладену на зберігання?

Не менше 2-3-х разів за осінньо-зимовий сезон. Пророслі і хворі картоплини необхідно видаляти. Є їх не варто, так як перед закладкою бульби спеціально зеленілі і тепер вони містять отруйний для людини соланін.

Сорти картоплі для посадки

6. Зберігання насіннєвої картоплі будинку

Якщо у вас немає підвалу, то зберігати насіннєву картоплю доведеться вдома. Просто в квартирі ви навряд чи це зможете зробити: відповідна температура для зберігання тільки в овочевому відсіку в холодильнику, але навряд чи ви зможете протримати його там так довго. Єдиний шанс зберегти картоплю для посадки-це лоджія. На утепленій лоджії температура, як правило +10…+ 15 градусів, тому покладіть картоплю в найхолоднішому місці. При зберіганні насіннєвої картоплі будинку, оглядайте його не рідше разу на місяць і міняйте його положення в разі різкого похолодання або потепління.

7. Що робити, якщо насіннєву картоплю не вдалося зберегти?

По-перше, можна купити насіннєву картоплю в квітні, але, можна виростити розсаду картоплі! як це зробити, читайте в нашому матеріалі розсада картоплі: навіщо вирощувати картоплю з насіння, майстер-клас з посіву