Прання спецодягу і видалення плям

411

Сьогодні ми трохи поговоримо про спецодязі. Уточнюю, поговоримо не просто про спецодязі, а про чистому спецодязі. Бо тема мого сьогоднішнього посту – прання спецодягу. Я знаю, що в більшості фірм прання спецодягу є обов’язком фірми-роботодавця, але ж прати одяг, в якій ми працюємо вдома або на дачі, нам все одно доводиться самим.

Звичайно, багато хто з вас звикли віддавати прати спецодяг в пральню, і це похвально, але, на жаль, пральні є далеко не в кожному населеному пункті, а чистий робочий одяг тим не менш потрібна. Ось саме тим, хто звик прати свою спецодяг самостійно, і адресований мій сьогоднішній пост.

Прання спецодягу, яка забруднена не сильно, майже нічим не відрізняється від прання звичайного одягу, тому я не буду особливо на ній зупинятися, а відразу перейду до теми прання сильно забрудненого спецодягу.

Якщо ви живете в Естонії, тоді я рекомендував би вам використовувати для прання спеціальний засіб для прання спецодягу — «Тööriiete pesuvahend», вироблене в Естонії. Воно зазвичай продається у нас в господарських відділах великих магазинів і розфасована в пластикові пляшки по 0,5 л. Це засіб ідеально підходить для прання одягу, забрудненого жиром, мазутом та іншими забрудненнями.

При ручному режимі прання потрібно додати 100-200 мл на 10 літрів води, при машинному режимі прання потрібно додати 50-70 мл на 3-4 кг білизни. Одяг з бавовни рекомендується прати при використанні даного засобу при температурі до 80 градусів Цельсія, одяг із синтетичних тканин — при температурі до 60 градусів за Цельсієм. Після прання одяг необхідно ретельно прополоскати.

Якщо у вас немає можливості купити спеціальний засіб для прання робочого одягу, то можна скористатися спробувати виготовити цей засіб самим, скориставшись наступним рецептом: чверть шматка господарського мила розчинити в 1 л окропу, а коли розчин охолоне, додати в нього 0,5 л гасу і столову ложку пральної соди. Цим розчином необхідно ретельно протерти спецодяг, щільно згорнути і залишити на добу. Потім випрати 2 рази в гарячій мильній воді і прополоскати в теплій.

На жаль, будівельний спецодяг рідко буває забруднений тільки землею або пилом, з видаленням яких зазвичай не виникає проблем. Зазвичай у ході виробництва будівельних і ремонтних робіт спецодяг виявляється забрудненої цементним розчином, бетоном, фарбою, бітумом, дьогтем, асфальтом і іншими специфічними речовинами, що використовуються у будівництві, а це означає, що перед пранням спецодягу вам потрібно спочатку видалити з неї сліди забруднення і плями. І ось про видалення цих забруднень та плям ми зараз поговоримо окремо.

Щоб вирішити питання, чим і як видалити пляму, ми повинні знати його природу. Зазвичай сумнівів менше або немає зовсім, якщо пляма свіже. Але якщо ви все ж забули про те, звідки у вас конкретне пляма, нагадаю, що жирові плями від масляних фарб, оліфи, смоли, дьогтю зазвичай розпізнають за відсутності чітких меж і розмитих контурах. Тканина в місці утворення плями темніє, але в міру його старіння стає більш світлою із матовим полиском. Пляма, просочуючи тканину, проникає і на її виворітну сторону.

Універсального засобу, здатного виводити всі плями, зазвичай не буває: одні речовини розчиняються в органічних розчинниках, інші повністю або частково розчинні у воді, але нерозчинні в органічних розчинниках, треті не розчинні ні водою, ні органічними розчинниками. Тому ефективність видалення того чи іншого плями при знанні його природи і властивості тканини залежить від правильного вибору засобу для виведення плям.

Вибраний засіб має повністю видаляти пляма з тканини, не послаблюючи її міцності волокон, не вимиваючи з неї барвника, не залишаючи на ній кола (ореолу). Перш ніж скористатися цим засобом, необхідно випробувати його на невеликій непомітній ділянці речі, наприклад, її внутрішньої складці. Переконавшись, що воно не пошкоджує тканину, не знебарвлює її, можна приступити до виведення плями.

Попередня очистка речі від пилу, змочування тканини навколо плями водою допоможуть запобігти утворенню на ній ореолу. Під пляму підкладають складену в 2-3 шари білу добре вбирає рідину бавовняну тканину, з вати, марлі, дрантя готують тампони. Злегка змочити тампон обраним засобом, обробляють пляма в напрямку від країв, навіть кілька вийшовши за його межі, до центру — і це дозволяє уникнути появи ореолу. Не треба сильно натискати на тканину, терти її. Очищене місце промивають водою до повного видалення слідів плямовивідника.

При виведенні щодо великих плям з виробів із щільних тканин засіб для виведення плям наносять на забруднене місце, по обидві сторони його (лицьову і виворітну) кладуть тампони, затискають їх пальцями і круговими рухами вибивають забруднення. Обробку ведуть, замінюючи брудні тампони чистими, і припиняють, коли вже немає потреби міняти тампони: вони залишаються досить чистими. Таким чином, виводять і застарілі плями з тканин усіх видів. Щоправда, проводити подібні процедури можна тільки з тканинами, що мають стійку забарвлення.

Іноді свіжі плями видаляються порівняно легко, наприклад, їх можна навіть просто змити водою. Так, наприклад, видаляються плями від водоемульсійною фарби. Однак, з більшістю плям доводиться повозитися. Наприклад, свіжі плями від жирів і масел, смоли, оліфи, масляних фарб, лаків, емалей та асфальту на тканинах всіх видів зазвичай видаляють, змочуючи і розм’якшуючи скипидаром, а потім змиваючи бензином або нашатирним спиртом.

Застарілі плями від масляної фарби, лаку, оліфи, утворюють нерозчинні в органічних розчинниках з’єднання з барвниками тканини, відносяться до трудноудаляємиє, але спробувати видалити їх все-таки можна і треба, бо старі плями, мало того, що важко видаляються, так вони ще й руйнують тканину. Застаріле пляма від фарби, також як і свіже, перед видаленням необхідно попередньо змочити скипидаром і тільки після цього можна спробувати зняти розм’якшене скипидаром пляму розчином питної соди. Місце, де була пляма, промивають теплою водою.

Плями від висихають жирів, смоли, масляних фарб кілька разів рясно змочують скипидаром або бензином і пропрасовують праскою через промокальний папір. Засохлі на одязі олійні фарби, оліфу, смолу, дьоготь залишається лише змастити вершковим маслом, можна маргарином. Через кілька годин пляму протирають скипидаром або бензином і промивають нашатирним спиртом. Якщо це допускається вказівками по догляду за річчю, корисно її всю випрати.

Після виведення плям з поношеним, сильно забрудненого одягу очищені ділянки частенько можуть виявитися світліше іншої тканини. У цьому випадку одяг слід випрати або піддати загальній хімічній чистці.

Можна скористатися для видалення плям зі спецодягу і спеціальними засобами для видалення плям. Російська промисловість випускає цілий ряд засобів для виведення плям різного походження.

Плями від жирів і масел, смоли, дьогтю, мастики для підлоги з натуральних і синтетичних волокон видаляються старійшиною вітчизняних засобів для виведення плям — пастою «Хвилинка». Добре відомий і пастоподібний плямовивідник «Тип-топ», який з цих тканин видаляє жиромасляные плями. Препарати містять суміші (букети) розчинників, що зумовлює широкий діапазон та високу ефективність їх дії. Розм’якшена розчинниками плівка забруднення вбирається твердими адсорбентами (аеросилом, картопляним борошном, тальком), які після висихання легко зчищаються з тканини.

Для видалення плям від жирів і масел з тканин усіх видів, білих і кольорових призначені рідкі препарати «Антипятнин», «Плямовивідник» і «Фрік», що представляють собою суміші розчинників. Бітумні і жиромасляные плями з робочого одягу можна видаляти «Автоочистителем бітумних плям», що випускається в рідкому і аерозольній формах застосування. Препарат розроблений для догляду за лакофарбовим покриттям автомобіля, але знімає аналогічні забруднення і з тканин.

Ще раз нагадаю, щоб застрахувати себе від помилок і «сюрпризів» при видаленні плям незнайомим для себе способом завжди зробіть попередньо пробу на непомітній ділянці одягу.

І ще … якщо ви втрапили у фарбу», перебуваючи у своєму кращому костюмі чи сукні (а таке, хоча і рідко, але буває!), і ви ними дорожите, я не раджу намагатися видаляти пляма самостійно, а рекомендую в цьому випадку звернутися в хімчистку, але не в першу-ліпшу, а в ексклюзивну. Адреса сайту однієї з таких ексклюзивних хімчисток ви зможете знайти тут. Додам, що послугами цієї хімчистки можуть скористатися жителі Москви і Санкт-Петербурга, де є її приймальні пункти.

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?