Щоб добро не пропадало: робимо швидку теплу грядку з осінніх відходів і гілок

33

В кінці генерального прибирання саду можна влаштувати “листковий тортик” з органіки і спорудити високу грядку. Восени на ділянці після прибирання залишається набагато більше відповідного рослинного матеріалу, ніж навесні, та й справ навесні набагато більше. До речі, теплі грядки були дуже популярні в вікторіанські часи. У них вже тоді вирощували салатні культури, отримуючи перевагу при посіві насіння навесні (до місяця) і для вирощування динь і будь-якого насіння сімейства гарбузових влітку.

Отже, давайте детальніше зупинимося на пристрої теплих грядок.

Висока тепла грядка-короб

Цей спосіб підходить для ділянок, на яких навесні накопичується багато талої вологи і високий рівень грунтових вод. В принципі, це взагалі ідеальний вихід, якщо у вас на ділянці суцільний бур’ян. Головне, звичайно, хороше освітлення і достатній полив влітку.

Спочатку вам знадобиться короб або грядка з високими бортиками, достатніми для закладки рослинних залишків. Висота створюваного споруди визначається індивідуально, головне, щоб вам було зручно працювати стоячи або навіть сидячи. Ширина грядки – не більше 130 см, інакше поливати і доглядати за рослинами буде складно. Довжина довільна, залежить від вашого бажання, наявних площ і кількості заповнює матеріалу.

Цей своєрідний парник прослужить довго, але не забувайте влітку вчасно видаляти вміст і закладати свіжі органічні матеріали. Відпрацьована і добре розклалася органіка може бути використана в саду, як компост.

Якщо спорудити над грядкою навіс і накрити її плівкою, то вийде парник для вирощування розсади і ранніх овочів.

На сухих і сонячних ділянках можна спорудити заглиблену теплу грядку, дивіться про це докладніше в цьому матеріалі

Що класти в теплу грядку

Перш за все вистеліть дно захисною сіткою від гризунів.

Далі в справу йде будь-яка органіка, від більшої і довгограючої, до швидко розкладається: деревні відходи, папір, текстиль, скошена трава, зола і т. П. На дно викладіть великі гілки, тверді стебла багаторічників (в цьому перевагу в порівнянні з весною). У цьому шарі довго утримується волога, а завдяки порожнинах між гілок швидко відводяться надлишки води і поліпшується газообмін. Восени шари не потрібно проливати і можна обійтися без додавання добрив. Хоча вапно (або доломітове борошно), внести обов’язково, якщо у вас сильно закислена грунт.

Кожен з шарів після укладання в короб пересипають землею і піском, ущільнюють. Навесні обов’язково пролити і не допускати пересихання сировини.

Тепла грядка навесні забезпечується власним підігрівом, а теплову реакцію в шари передає свіжий гній шаром 20 см (після утрамбовки). При перепріванні гною виділяється тепло – за принципом дії тепла грядка схожа на компост. Гній засипають компостом або садовим грунтом. Верхній родючий шар повинен бути досить товстим, 20-30 см, щоб коріння рослин не проростали в нижній перепріває шар.

На фініші накрийте грунт чорним спанбондом. До весни все перепріє, а спанбонд захистить від попадання насіння бур’янів.

Детальніше

Що можна вирощувати на теплій грядці?

Насіння можна висівати прямо в шар грунту або в лотки, розташувавши їх зверху. За термінами: раніше приблизно на 2-3 тижні, ніж в звичайні грядки. Багато рослин, особливо теплолюбні, люблять теплу підстилку під корінням і дають на теплій грядці кращий урожай. У перший рік не рекомендується сіяти культури, які накопичують нітрати, а ось для гарбуза, кабачків, динь, огірків і розсади вона підходить прекрасно. На другий-третій рік розширюйте список, включаючи листові овочі і редиску, також висадіть огірки. У третій-четвертий рік висаджуйте невимогливі до родючості грунту культури, в тому числі картопля, цибуля, горох і квасоля.

Добре вирощувати в такій грядці розсаду квітів і загартовувати розсаду томатів, перців.