Як правильно розмножити хрін в городі

40

Вміст

 • 1 коли садити хрін
 • 2 як розмножити хрін в городі на дачі
  • 2.1 насіннєвий спосіб
  • 2.2 укорінення верхівок
  • 2.3 розмноження хрону живцями (кореневищем)
   • 2.3.1 заготівля і зберігання живців
   • 2.3.2 підготовка живців
   • 2.3.3 схема посадки
 • 3 догляд після посадки
  • 3.1 полив, підживлення
  • 3.2 розпушування, прополка
  • 3.3 збір врожаю і зберігання
  • 3.4 профілактика появи хвороб і шкідників
 • 4 висновок

Хрін розмножується дуже швидко. Тому фахівці рекомендують викопувати багаторічник щороку, щоб потім знову висадити його в грунт зручним для городника способом.

Коли садити хрін

Хрін звичайний розмножується протягом усього весняно-осіннього періоду:

 1. навесні рослина йде в зростання вже при температурі +5⁰с. Розмножувати багаторічник і висівати його насіння потрібно не відразу після того, як зійшов сніг, а коли прогріється грунт. Найкращим часом для розмноження вважають другу половину квітня. Якщо провести процедуру раніше, при поворотних заморозках коріння не приживуться.
 2. розмноження хрону влітку проводять в той період, коли немає посухи, а вологість повітря тримається на позначці 70% і вище. Рослині слід забезпечити систематичний полив. У перший тиждень притіняють від прямих сонячних променів.
 3. восени хрін в городі можна розвести так: висаджують за два тижні до настання щоденних заморозків. У посушливу пору грунт добре поливають, коріння закладають в грунт на глибину 13-14 см.

Багаторічна трав’яниста рослина відрізняється невибагливістю, витримує зниження температури до-45⁰с.

Незалежно від термінів розмноження хрін дає хороший урожай коренів і листя

Як розмножити хрін в городі на дачі

Для посадки хрону рекомендують вибирати ділянку, на якому кілька років нічого не росло. Краще підготувати місце в кутку саду або городу, щоб багаторічник не «забивав» культурні рослини.

Не рекомендують розмножувати хрін біля дороги. Коріння і листя мають здатність накопичувати шкідливі органічні сполуки і важкі метали.

Якщо грунт кисла або мізерна, на великий урожай коренів можна не розраховувати. Щоб збагатити збіднений грунт, його заправляють перегноєм або свіжим гноєм. У кислий грунт додають деревну золу.

Насіннєвий спосіб

Якщо протягом 2-3 років хрін не викопувати і не обривати з нього листя, він зацвіте і дасть насіння. Але багаторічник цим способом розмножують рідко. При подзимнем сівбі їх закладають в грунт на глибину 3 см.розкладають посадковий матеріал на відстані 10 см, ширину міжрядь витримують в межах 70-90 см.

Якщо хрін розмножують навесні, то насіння попередньо перемішують з примоченим піском в пропорції 1:3, потім висівають. Ємність відправляють на нижню полицю в холодильник або зносять в підвал. Період стратифікації насіння-не менше трьох місяців. Якщо пісок в ящику підсихає, його зволожують з пульверизатора.

Після закінчення зазначеного терміну ємність з насінням заносять в тепле приміщення, температура в якому не нижче +21⁰с. Коли у саджанців утворюються 2-3 справжніх листочка, їх пікірують в окрему тару. У фазі 4-5 листків кущі пересаджують на постійне місце. При цьому методі розмноження хрону він піде в активне зростання тільки через рік. Викопувати коріння для приготування кулінарних заготовок можна буде тільки на четвертий рік.

Укорінення верхівок

При такому способі розмноження хрону у відкритому грунті в якості посадкового матеріалу виступають зелені верхівки з паросткової ниркою з бічних або основних пагонів.

Алгоритм робіт:

 1. зробити на грядках канавки глибиною 5-7 см.
 2. верхівки рослини висаджують, витримуючи відстань 10-15 см.
 3. саджанці поливають, потім повністю засипають грунтом.

Якщо розмноження хрону проводять восени, урожай буде готовий на наступний рік. Коли верхівки укорінюють навесні, коріння готові вже до осені.

Розмноження хрону живцями (кореневищем)

Щоб розвести хрін на ділянці, використовують живцювання

Живці для розмноження отримують, розділивши кореневище на відгалуження. Заготівлю посадкового матеріалу здійснюють восени. Роблять це при викопуванні коренів.

Заготівля і зберігання живців

Щоб отримати для розмноження якісні живці, слід виконати ряд умов:

 1. для заготівлі саджанців беруть однорічні коріння багатолітника.
 2. від основного кореня відокремлюють живці діаметром не менше 1 см, висотою 20-30 см. Для розмноження краще вибирати відростки, розташовані ближче до основного кореня.
 3. якщо живці для розмноження занадто довгі, їх поділяють на кілька частин.
 4. на кожному відростку для розмноження на нижній частині роблять зріз під кутом 45⁰, верхній край формують прямим.

Підготовлені для розмноження живці складають в ємність, засипають піском або тирсою. Ящик до весни зносять на зберігання в льох.

Підготовка живців

За місяць до посадки в грунт живці переносять в тепло. Відростки, призначені для розмноження, обмотують мішковиною так, щоб краю (приблизно по 5 см) виявилися на вулиці. Це необхідно, щоб з боків живця прокинулися точки зростання. У теплому приміщенні відростки будуть готові до розмноження через два тижні.

Важливо! щоб корінь сильно не гілкувався, перед посадкою рекомендують зрізати почали рости і сплячі бруньки. На держаку їх залишають тільки дві.

Схема посадки

На одному місці хрін може рости до 10 років. Рослина нормально себе почуває на дрібнокам’янистому грунті, не боїться заболочених ділянок.

Як правильно розмножити багаторічник:

 1. ширину між рядами хрону роблять не менше 70 см.
 2. живці висаджують на відстані 30 см один від одного.
 3. посадку проводять так: кілочком під кутом 45ᵒделают лунки. У них вставляють живці косим зрізом вниз. Саджанці заглиблюють в грунт на глибину 4-5 см.

Грядки поливають, вкривають мульчею шаром 5 см.для цього підійде скошена трава, тирса.

Догляд після посадки

Особливого догляду за собою хрін не вимагає, але перед посадкою рекомендують закрити в грунт органічні або мінеральні добрива.

Полив, підживлення

Хрін – культура посухостійка, але якщо літо видалося занадто сухим, то смакові якості кореня погіршуються, він втрачає гостроту і пікантний аромат. При нестачі поливу утворюється багато тонких корінців. Надлишок вологи призводить до загнивання кореневища, на смак хрін стає як пріле сіно. Тому рослина досить зволожувати один раз в тиждень. Якщо коріння знадобиться більше вологи, вони знайдуть її на глибині.

Підживлення хрону комплексними добривами покращує хімічний склад продукту. Вносити їх необхідно навесні. Поступово під дією ранкової роси, дощів і поливів вони розчиняться.

Розпушування, прополка

Якщо рослина висаджена на важкому грунті, її регулярно розпушують, щоб забезпечити коріння постійний доступ кисню. Це підвищує врожайність, покращує ріст листя. Щоб кореневище було більш потужним, пагони підгортають.

У частих прополках хрін не потребує, так як його листя не дають бур’янам розростатися

Збір врожаю і зберігання

Листя для консервації можна зривати в будь-який час. Вони можуть тривалий час зберігатися в пластиковому контейнері в холодильнику. Для заготівлі корінців вибирають суху сонячну погоду. Коріння хрону зберігають в консервованому або маринованому вигляді. Ще один спосіб – не знімати шкірку, помістити у вологий пісок.

Профілактика появи хвороб і шкідників

Хрін використовують для приготування настоїв і відварів, які відлякують шкідливих комах, але і сам схильний до ураження паразитів. Головна умова, яку необхідно дотримуватися, щоб на грядках не розмножувалися грибкові та вірусні інфекції, не заводилися шкідники – дотримуватися чистоти, не давати можливості бур’янам розростатися.

Хрін розмножується швидко і інтенсивно на будь-якому грунті. Фахівці рекомендують обробляти його як однорічна рослина, щоб він не засмічував своїм корінням ділянку.