Радіопередавач-жучок на 433 мгц

44

Вітаю, радіоаматори-саморобкіни!

Великою популярністю користуються жучки на діапазон частот 80-108 мгц, з одного боку, це зручно – сигнал можна слухати на будь-якому телефоні з радіоприймачем, але з іншого боку, підслухати його може хто завгодно. До того ж, дані частоти не призначені для виходу в ефір кому попало, можна перешкодити роботі радіостанцій. І роботи рацій та інших саморобних радіопередавачів виділена частота 433 мгц – саме на ній працюють багато систем дистанційного керування, автосигналізації та інше обладнання. Тому має сенс створення жучка на даний діапазон, шанс того, що його сигнал зловить і почує хто або інший досить малий, адже для прийому потрібно володіти або просунутої рацією, або саморобним приймачем на 433 мгц. Представлена нижче схема передавача цікава тим, що в ній одночасно реалізована і амплітудна модуляція (ам), і частотна (чм), таким чином, вона може працювати з приймачем будь-якого типу модуляції.

Умовно схему можна розділити на дві частини – перша, побудована на транзисторах vt3, vt4 відповідає за посилення звукового сигналу з мікрофона, а друга, на транзисторі vt1 формує несучу частоту 433 мгц, тобто є генератором. Мікрофон в схемі використовується самий звичайний електретний, як у всіх жучках, цілих два підсилювальних каскаду при цьому забезпечують непогану акустичну чутливість. Збиратися жучок буде на smd деталях-це не тільки мінімізує розмір конструкції, але і благотворно позначиться на роботі вч-частини, адже smd деталі краще підходять для побудови схем на даних частотах. Тому в підсилювачі застосовані транзистори bc847, замінити їх можна будь-якими іншими малопотужними npn структури. Через резистор r20 звуковий сигнал надходить на базу транзистора генератора, тим самим здійснюючи амплітудну модуляцію. Частотна модуляція в даному випадку виходить за рахунок зміни ємностей транзистора, без використання варикапа.

Існує як мінімум два типи частотної модуляції, nfm – вузькосмугова модуляція, ширина смуги 3-25 кгц, досить часто використовувана в раціях і системах радіозв’язку. Дана схема відноситься саме до nfm, ширина смуги становить 10-20 кгц. Другий тип-wfm, тобто широкосмугова частотна модуляція, забезпечує більш якісну передачу звуку, використовується в радіостанціях для мовлення музики. Таким чином, якість передачі звуку даною схемою буде далеко не fi-hi, проте, його досить для розбірливої мови.

В генераторі використовується транзистор bfr93, його можна спробувати замінити на 2sc3356. Частота передачі стабілізується за допомогою пава-резонатора на поверхнево активних хвилях. Пави можуть бути на різні частоти, найбільш часто зустрічаються на 443,92 мгц, саме вони підійдуть для використання в даній схемі. У продажу знайти пави не так просто, зате їх можна витягнути з різних дистанційних брелків або бездротових дверних замків. У колекторі транзистора є котушка-вона намотується мідним емальованим проводом діаметром близько 0,5 мм на оправці діаметрів 2,5 мм і містить 4 витка. Вихід на антену йде через невеликий конденсатор, сама ж антена являє собою прямий відрізок дроту довжиною 17 см – це найоптимальніша антена для даної частоти. Схема жучка, як низькочастотна частина, так і генератор перевірені часом, а тому схема легко повторювана, досить лише правильно її зібрати. Збірка здійснюється на друкованій платі, завантажити яку можна в архіві в кінці статті.

При пайки бажано використовувати безвідмивні флюси, або звичайну спирто-каніфоль. Багато флюси мають залишковий опір, і непромиті з під корпусів деталей їх залишки можуть негативно впливати на роботу схеми. Зверніть увагу, що схема розрахована на установку пава в smd корпусі, зараз же більш поширені пави в корпусі то-39, при необхідності плату потрібно підкоригувати під наявні деталі.

Напруга живлення схеми становить 3,5 – 9в, чим більше напруга-тим далі дальність передачі. У хороших умовах можна розраховувати на радіус роботи 50-200 м, дальність також багато в чому буде залежати і від чутливості використовуваного приймача. Споживання становить близько 6 ма, таким чином, однієї крони вистачить на 1-2 доби безперервно роботи жучка. Також хочу додати, що створення і використання засобів технічного стеження (куди входить і даний жучок) незаконно, тому застосувати схему можна, наприклад, для здійснення радіозв’язку між двома сусідніми приміщеннями, або просто в пізнавальних цілях. Вдалої збірки!

Джерело (source)