Намічається «результат киргизів» з Росії? Російські будівництва та ЖКГ ризикують найближчим часом залишитися без тисяч недорогих робочих рук

335

Газета «Праця» опублікувала статтю, в якій звертає увагу своїх читачів на проблему, що виникла буквально в останній тиждень на російських будівництвах і на об’єктах ЖКГ, у зв’язку з міжетнічним конфліктом в киргизькому місті Ош. Незважаючи на те, що Зш від Росії знаходиться далеко, виявилося, що події, які зараз відбуваються можуть цілком реально і відчутно позначитися на становищі цілого ряду російських будівельних об’єктів. Ця ситуація стала можливою у зв’язку з тим, що киргизькі гастарбайтери, які працювали роками на будівництвах Росії, змушені зараз масово звільнятися і повертатися в Киргизію, щоб захищати свої домівки та свої родини, які залишилися на батьківщині, від розперезалися там мародерів.

Втім, пропоную, ознайомитися з матеріалом, опублікованих газетою «Праця». Далі матеріал цитується в оригіналі:

Будівництва та ЖКГ можуть втратити цінні і недорогі робочі руки

У Росії працюють 700 тисяч вихідців з Киргизії. У зв’язку з розпочатими заворушеннями на півдні цієї країни вони терміново звільняються і їдуть додому.

В останні дні перед посольством Киргизії в Москві стояли черги: громадяни цієї країни здавали квитки до Оша. Починаючи з 10 червня аеропорт бунтівного міста закритий, як і аеропорт Джалал-Абада (там теж було оголошено надзвичайний стан).

Відповідно, скасовані рейси — за словами киргизьких діаспор, в день відлітало по два рейси, близько 100 чоловік. «Зараз в регіон нікого не пропускають, крім машин гуманітарної допомоги і мобілізованих людей. А в Бішкек відлітають біженці», — розповідає Мирлан Паханів із союзу киргизької молоді «Жаш Толкун».

Швидше на батьківщину

Про масовий від’їзд заробітчан з Киргизії на батьківщину поки говорити не доводиться. Мобілізацію оголосили тільки серед резервістів. Мобілізували поки небагатьох — близько 700 осіб, за даними тимчасового уряду.

Частково це колишні співробітники правоохоронних органів, частково киргизи, які пройшли Афганістан. Вони будуть протистояти мародерам, разграбляющим південь Киргизії.

Головним чином з Росії в даний час їдуть ті, кому це необхідно. Оскільки більше половини від загального числа населення Киргизії складають жителі півдня (де і йдуть зараз зіткнення), то і в Росії вихідців з півдня — більше половини.

Обхідними маршрутами в Зш добираються родичі загиблих під час зіткнень — на похорони, і ті, хто намагається врятувати і захистити своїх близьких і майно.

«Вони дуже болісно сприйняли ситуацію, багато хто намагається виїхати. Кидають роботу і їдуть. Невідомо, коли там стабілізується ситуація і вдасться повернутися. Там треба відновлювати будинки, захищати від мародерів своє житло», — схвильовано розповідає Абдигани Шакіров, глава киргизької діаспори в Москві і Московській області.

Крім того, етнічні киргизи, які живуть в Москві, разом з сім’ями, традиційно відправляли дітей на літні канікули на батьківщину. Тепер ті з них, хто встиг відправити дітей до родичів, летять в республіку, щоб відвезти їх у спокійну Росію.

Киргизькі робочі

Киргизи в Росії найчастіше працюють у будівельній галузі — мулярами, обробниками, різноробочими. «Приходять в компанію і кажуть: „Всі вміємо“. На ділі це часто означає, що не вміють нічого. Роботодавець часто віддає перевагу мігрантам з Киргизії, тому що вони краще володіють російською мовою, ніж інші жителі Середньої Азії», — говорить президент некомерційного партнерства «Міжнародний альянс „Трудова міграція“ Микола Курдюмов, який привозить гастарбайтерів для роботи в Росії.

За його словами, ще одна причина, з якої компанії із задоволенням наймають киргизів, — їх дружелюбність. Вони не ворогують між собою на відміну від, наприклад, узбеків (вихідці з Самарканда можуть не погодитися працювати в бригаді з ташкентцами).

Якщо знаходяться працівники-киргизи з навичками фахівця, то це найчастіше зварювальники або бляхарі. „Створюється враження, що вони залишилися в Радянському Союзі“, — розповідає генеральний директор Московського монтажно-налагоджувального управління Сергій Волков. — Новим технологіям вони вчитися не хочуть, готові обходитися однією киянкою і стамескою».

Але і це може виявитися перевагою. Одного разу, пригадує Волков, московської монтажної компанії привезли браковану партію обладнання. Мігрант з Киргизії на коліні примітивними інструментами зміг виправити огріхи виробництва, і партію не довелося повертати на завод.

Сибірські гроші

Киргизів особливо багато в Сибірської частини Росії і на Далекому Сході — туди ближче добиратися з Киргизії, пояснює Абдигани Шакіров. «Новосибірськ, Іркутськ, район озера Байкал. На Сахаліні 15 тисяч наших вже працюють, в Якутії дуже багато», — перераховує він.

Зарплатні очікування у киргизів в Росії нічим не відрізняються від інших мешканців Середньої Азії — 20-30 тисяч рублів на місяць, хоча найчастіше погоджуються і на меншу зарплату. При цьому, як і таджики з узбеками, вони намагаються ухилитися від роботи, тому роботодавці воліють розраховуватися з ними тільки після виконання робіт.

Національне питання

Одна з причин заворушень в Оші — міжетнічні зіткнення киргизів і узбеків, які переважають у деяких районах Оша і Джалал-Абада. Діаспори побоюються, що конфлікти киргизів з узбеками почнуться і в Росії.

«Ми звернулися до московського уряду з проханням тимчасово зменшити спілкування узбеків і киргизів з робочих питань, щоб уникнути зіткнень», — розповідає голова громадської організації киргизів «Ала-Тоо» Джаміля Бегиева. За її словами, сутички вже відбувалися на Казанському вокзалі, куди приїжджають мігранти з обох країн.

Але якщо ситуацію в республіці не вдасться стабілізувати, відтік киргизьких мігрантів на батьківщину стане набагато більш помітним. Не те щоб це сильно позначиться на ринку праці — до кризи в Росії працювали 20 млн. мігрантів, — але добре говорять по-російськи гастарбайтерів, якими є киргизи, стане менше.

Цифри

* 700 тисяч громадян Киргизії знаходяться на території Росії
* 200 тисяч киргизів працюють в Москві і Московській області
* 20 тисяч рублів на місяць становить середня зарплата киргиза на будівництві
* 35 киргизької діаспори діють в Росії
* 8 тисяч рублів — вартість авіаквитка Москва — Бішкек

Джерело: дані громадської організації «Киргизький єднання»

Автори: Дарина Вахрушева, Антон Зайниев

Оригінал статті знаходиться за адресою: «Праця», № 106, 16 Червня 2010р.

І я хотів би додати ще від себе … Під час проходження військової служби в моєму підрозділі служили як представники киргизької національності, так і представники узбецької національності. І якщо першими мені, як командиру, було командувати виключно легко, то з другими постійно відбувалися якісь конфлікти. Не знаю, може бути, мені «пощастило», але у мене залишилися про товаришів по службі-киргизів тільки найтепліші спогади, а ось про товаришів по службі-узбеків я цього, на жаль, сказати не можу … 🙁 попсували мені нерви ці хлопці за два роки моєї офіцерської служби …

І мені зараз залишається не дуже зрозумілим, що ж насправді відбувається в Киргизії в останні два десятки років … Але відповідей може бути тільки два … То киргизи змінилися і стали такими агресивними, то російські і західні ЗМІ щось явно не договорюють, даючи репортажі з місця подій ….. Я ж особисто схильний думати про другий …

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?