Французькі туристи працюють на будівництві «Охта-центр»?

414

Російські ЗМІ продовжують публікувати всі нові і нові статті про будівництво т. н. «Газоскреба» в Санкт-Петербурзі. Однак тон цих статей стає все більш і більш викривальним. А остання стаття, опублікована «Новою Газетою», виглядає зовсім вже скандальною, бо містить, на мій погляд, такі подробиці про пітерської будівництві століття, які виробляють просто шокуюче враження на читача. Втім, судіть самі. Текст цієї статті я без будь-яких купюр публікую нижче.

Як Вежа будується на Охті. Розповідь будівельника

«Нова газета» не раз писала про плани по зведенню 403-метрового «Газоскреба» в Петербурзі, проти яких виступають і пітерська громадськість, і архітектори-професіонали, і міністр культури Олександр Авдєєв, і віце-прем’єр Олексій Кудрін, і спікер Держдуми Гризлов, і головний сенатор Миронов, і ЮНЕСКО.

Дозвіл на чотириразове «відхилення» вежі від максимально допустимої в цьому районі висоти оскаржується в суді, а тим часом на Охтинском мису йде заливка баретт*, загрозлива знайденим на цій ділянці унікальним археологічним пам’яткам XIII—XVII століть «Ландскрона» і «Нієншанц», знайденої, але ще не дослідженої новгородської фортеці XII століття, і безцінного для всього світу неолітичного поселення, якому не менше п’яти тисяч років. Воно в два рази старше самої Неви: у вологому грунті тут збереглися навіть дерев’яні конструкції і предмети начиння тієї епохи, про яку майже нічого не відомо.

Один з тих, хто працював на заливці баретт, бригадир Юрій Кононов (на фото) з ЗАТ «Солетаншстрой» (спочатку він працював на майданчику «Нової Голландії»**, а з вересня 2009-го — на майданчику «Охта-центру»), прийшов в «Нову газету», щоб розповісти, як це робилося.

Його розповідь публікуємо без коментарів.

— Нас п’ятьох привезли на «Охта-центр» на початку вересня на інструктаж до Михайлу Федотову, який відповідає за техніку безпеки на «Охта-центр» від компанії «Арабтэк» (замовника робіт). Два тижні ми разом з Олегом Чабаевым (начальник будівництва з російської персоналу ЗАТ «Солетаншстрой». — Прим. ред.) розвантажували обладнання.

Все це проходило по ночах. З усього персоналу «Солетаншстроя» я був єдиний, у кого було чинне посвідчення (допуск по роботі з кранами). Всі інші були «на підхваті», тому що спочатку роботи контролювали дуже строго. Приблизно через місяць кількадесят осіб персоналу «Солетаншстроя» раптом стали дипломованими стропальниками — обзавелися посвідченнями для роботи з механізмами, де було написано, що вони допускаються до роботи з вантажопідіймальними механізмами. Посвідчення були привезені інженером по техніці безпеки Олегом Кузнєцовим з Тушинського навчального комбінату (Москва). І у мене є великі сумніви, що всі, хто отримав посвідчення, знають, де цей комбінат перебуває.

Всього з середини листопада по 26 грудня ми поставили п’ять баретт перерізу приблизно 2,5 на 1,5 метра. Їх вартість для «Солетаншстроя» повинна була складати близько 7 мільйонів євро. Всього баретт — 240. Повинні були ці п’ять баретт зробити до 21 грудня, а зробили до 26 грудня. Не змогли змонтувати каркаси вчасно через без кінця ламається техніки (грейфер, або щелепної ківш, — механізм, який застосовується при вантажно-розвантажувальних роботах з кусковими і сипучими матеріалами (піском, шлаком, щебенем, гравієм), механізм для захоплення сипучих вантажів. — Прим. ред.).

Техніка була поставлена стара, її зібрали з усіх московських об’єктів. Середній вік від 14 до 20 років. Але основна причина в тому, що народ постійно був нетверезий, м’яко кажучи. Я вважаю, що неприпустимо працювати в такому стані на такому об’єкті, але пітерських там по пальцях можна перерахувати. Всі інші — збірна команда. Зі мною на монтажі працювали «русифікований» узбек з Москви, білорус, який приїхав на заробітки, і азербайджанець. Я один був з Пітера. І в мене постійно була війна: я Олегу Чабаеву заявив, що з п’яними працювати не хочу. Це було ще в листопаді, при заливці першої форшахти (шаблону для копання шахти під баретт в глибину). Мої претензії залишили без уваги.

Працювали в дві зміни. Кожен каркас складається з трьох частин, і таких каркасів п’ять. Перша зміна, в якій працювала основна маса робітників, змонтувала приблизно 25%, а все інше монтувалося вночі. Вночі менше спостерігають, перевіряючих, а народ приходив так, що з чотирьох учасників монтажу іноді було дві людини, іноді троє, іноді один. Там у нас таке було, що ми з Олегом Чабаевым вдвох працювали. Інші приходили, випивали і йшли спати. Він крутив-крутив, що треба — зміцнював… Збирали всіх, кого могли. Збірна команда. Усіх, хто був вільний. Кому-то п’яному дадуть чотири години проспатися — потім він знову виходить на роботу. В нетверезому вигляді — це звичайний стан було. Нормальне…

У мене є сумніви по двох речей.

Покійний мій начальник ділянки Сергій Федоров (Сергій Федоров — начальник ділянки на будівництво «Охта-центру», помер 1 січня 2010 р. — Прим. ред.) мені говорив так: у першій баретте з п’яти попався величезний валун, і його повинні були дробити. Вона повинна стояти строго вертикально, але оскільки гнали за часом страшно, кут пішов. Вона стоїть не строго вертикально. Я не можу це говорити доказово, але вірю покійному начальнику дільниці.

І остання, п’ята баретта загальмувалася, тому що при монтуванні бетонолитной труби (труба, з допомогою якої у свердловину заливається бетон. — Прим. ред.) була чисто п’яна витівка.

Було холодно і слизько, треба було робити все уважно і обережно. Але була конкретна поспіх. Працюють на монтажі труби ні на чиї зауваження не реагували, і закінчилося це сумно: трубу упустили з 80-метрової висоти, вона пролетіла по каркасу і вдарилася об домкрат, який ставиться тільки на досвідчених бареттах.

Ніж досвідчені баретты відрізняються від масових? Вони всі обвішані датчиками, тому що випробування. Внизу все расплющилось, як від авіабомби, два дні цілодобово витягали. Які там будуть показання цих датчиків — не знаю. Замовники про це знали, тому що це було у них на очах, але інформація не просочилася, все було приховано мороком, тому що Новий рік на носі, і взагалі це небажана інформація… При падінні труби були присутні контролюють роботу «Солетаншстроя» працівники «Арабтэка» і представник «Бовиса» (організація, що контролює весь хід робіт на «Охта-центр») інженер Віктор. Вони все бачили, були поруч, були в шоці від побаченого.

Я є головою профспілкової організації «Солетаншстроя» з серпня 2009 року. Коли було призупинено будівництво «Нової Голландії», людей стали відправляти в неоплачувані відпустки. Зовсім розлучатися з людьми було шкода, тому чинили так. Дзвонили людям додому, повідомляли, що вони з завтрашнього дня не працюють. Хочеш — зовсім звільнимо, хочеш — напишеш заяву про відпустку без збереження зарплати. Люди за 3-4 місяці сиділи вдома без грошей. Не всі, але якась частина.

У нас на 100% французький капітал, але на всіх керуючих посадах вихідці з Росії, які визначають політику. Підказують французам. Я як бригадир працював за контрактом на твердому окладі. Але люди, до яких я добре ставлюся, нормальні, здорові мужики, кажуть мені: це не справа, за законом вони повинні надіслати на дві третини окладу. Але нам сказали (це було ще на «Нової Голландії»): на дві третини немає грошей, тому або звільняйтеся, або сидите без грошей. Після цього ми вирішили створити свій профспілка — сходили в Палац праці, профспілка працівників будівельних матеріалів. Всі дізналися. Треба не менше п’яти осіб, ми як раз зібрали п’ять роботяг. Потім ще четверо до нас приєдналися. Двоє з Москви, двоє пітерських. Всього 9 чоловік з 44, які у нас працюють. А коли стали вираховувати 1% профспілкових внесків і проводити їх через бухгалтерію — одразу це було сприйнято в багнети. І французами, і нашим персоналом. Так як у нас йде велика кухня з оплатою. Субота — це обов’язково робочий день. Не з подвійною оплатою. Позаурочні години не оплачуються, як годиться. Робота вночі теж не оплачується в подвійному розмірі. Йде подвійна бухгалтерія, хоча вони, звичайно, це не афішують. Не хочуть втрачати такий ласий шматок у Пітері. У них гроші від «Газпрому» йдуть неміряні. А мені було сказано: ми вас задавити, розчавити будь-якими шляхами. Профспілка треба розігнати. Хоча ми політику ніяку не визначаємо. Але вони залишають усіх п’яниць, залишають всіх любителів покурити травичку всіх залишають. Напівп’яний складу. І плюс ти не маєш права слово сказати.

Вони на всьому економлять. Робочим платили в середньому близько 40 тисяч. Але скільки насправді коштує ця робота? З нами паралельно працюють французи. І практично на тих же роботах отримують у 5-6 разів більше. Плюс вони ще мають житло, яке після євроремонту, за своїми контрактами. У нас знято гуртожиток для робітників російськомовних. А витрати порівняно з французами — 700 рублів в день проти 3500 рублів у них. І зарплата французького персоналу від 6000 євро. Це не тільки управлінський персонал, це механіки, техніки. Чому наші на такий же роботі отримують у 5-6 разів менше? Головний інженер, Кесслер Юрій Францевич (Кесслер Юрій Францевич — головний інженер ЗАТ «Солетаншстрой». — Прим. ред.), з Пермі.

Сказав: будь-якими шляхами профспілка розігнати. У нас є зварювальники, зять і тесть. Їм знімають гуртожиток. З ними проводилася така робота: ми вас виселимо, фірма вам не буде оплачувати житло — тільки за те, що ви члени профспілки. Поки не напишете заяви про вихід з профспілки. Зараз вже одного (Володимира Григорианца) з роботи «попросили». Інші члени профспілки чекають, чим закінчиться історія зі мною. Так як всі розуміють, що мене прибрали з-за профспілки, а не з-за роботи.

Коли почався старт, Домінік — це директор французького персоналу, зібрав нас усіх і сказав, що треба працювати ночами, без вихідних по 12 годин, і будь-якими шляхами зробити ці п’ять баретт. Я кажу: запитання від членів профспілки — як ми будемо працювати? На нашу Кзпп або за французьким поняттями? Він сказав: давайте обговоримо після зборів. Я залишився, і він запитує: – звідки у вас профспілка? Я кажу, що ми організували профспілка, тому що не хочемо, щоб нас принижували, хочемо, щоб дотримувалися наші права. Ми живемо у своєму місті, так хоча б дотримуйтесь правил пристойності. Платите за понаднормову роботу, платите за роботу у вихідні дні. У нас за Кзпп два вихідних дня. І потім, французи працюють як туристи — тільки один-два людини мають робочі візи (туристичні візи оформляються на термін до місяця і по міграційній законодавства не дають права на роботу в Росії. Для цього потрібні робочі візи, які оформляються на рік, але порядок оформлення значно більш складний, потрібна велика кількість документів, що тривалий час і як мінімум удвічі більші витрати. — Прим. ред.).

Вони навіть на цьому економлять. А решта — туристи. Замовляють пропуск в прохідній «Охта-центру» і проходять. Там англійці є, але в основному французи.

Робочий табель: хто скільки відпрацював. Це попередній табель. Він передається в бухгалтерію. Тут вихідних практично немає. А для звіту — інший табель, де все по вісім годин, з вихідними.

Всім членам профспілки повідомили, що організація не буде утримувати профспілкові внески. І що вона не продовжує контракт. Я застудил руку і пішов 28 грудня на лікарняний, і був на ньому до 29 січня. Поки був на лікарняному, 31 грудня мене звільнили, про що я дізнався лише в середині січня. Поспішали швидко виконати вказівку. Обіцяли навіть оплатити лікарняний, тільки щоб я на будівництві більше не з’являвся. Але так як я голова первинної організації профспілки, вони повинні отримати згоду територіальної організації. Але вони навіть до відома організацію не ставили.

Мій контракт складався ще під час роботи на «Нової Голландії». Реально я працював з 28 травня 2008 року по «чорного налу». Так як я відмовився працювати по «чорному», вони мені терміново зробили договір з 1 липня 2008 року на термін від 12 до 18 місяців». Повинні були внести доповнення до контракту, що нас переміщують на інший об’єкт. Але не внесли. Формально мені не продовжили строковий договір. Але всі знають, що справа тільки в профспілці. При цьому самі французи у своєму профспілці складаються, у них там величезні соціальні пакети. А до нас ставлення як до узбеків або таджиків, привезеним на заробітки. Так виходить. У себе вдома живемо. Мені адвокат сказала, що договір не терміновий, а безстроковий, тому що конкретного терміну не зазначено, а працюєте ви більше року. І так як вас ще перевели (без доповнення до договору) — це виграшний варіант в суді. Збираюся судитися.

Мене та інших членів профспілки ніхто і ніколи не бачив у нетверезому стані на роботі, претензій по роботі не було. Коли виривається під баретт котлован, там же немає ніяких опалубок. Він заповнюється спеціальною рідиною, такою густою масою, бентонітом (бентоніт — в’язкий глинистий розчин з вмістом натрію (на лужній основі) або кальцію. Закачується в шахти, призначені для виготовлення баретт, зміцнює стінки перед бетонуванням. При заливці бетону витісняється їм, відкачується і підлягає вивезенню та утилізації. — Прим. ред.). Для його виробництва побудований спеціальний завод. Такий же стоїть на території «Нової Голландії».

Так от, бентоніт треба утилізувати, його можна залишати, але на це потрібні гроші, треба замовляти машини і відправляти їх на полігон. Оскільки бентоніт, так скажемо, не корисний для екології. Його треба вивозити до місця поховання. Технологія відпрацьована: бентонітом заповнюється вся шахта, і труби йдуть туди і назад. Бентоніт йде під тиском в яму. Коли опускається металевий каркас, він починає підніматися за рахунок ваги каркаса. Зайве відкачується. І коли заливається бетон, вже після опускання каркаса, по мірі надходження бетону він також витісняє бентоніт, який треба відкачувати. Бетону в кожну баретт було залито по 300 кубічних метрів. Коли були сильні морози, були проблеми з роботою заводу з виробництва бентоніту. Він переполнялся. Поставили екскаватор, ківш (прямо з ями) черпали і на самоскидах відправляли кудись на зберігання. А частина бентоніту, коли переповнилася яма, потекла на місце розкопок. Там повинні бути розкопки. Нас змусили прибирати — відрами. Але так як потім пішов сніг, то все це засипало, і видно буде вже навесні. Фактично навпроти заводу — місце для розкопок. Туди і все потекло. Щось зібрали зверху, потім замаскували. Коли сніг розтане, там буде каша. Це буде навесні видно. Зібрали ми далеко не все.

В той час коли ми «переїхали» на «Охта-центр», які залишилися на «Нової Голландії» нічним черговим було доручено за наказом керівництва «Солетаншстроя» нишком злити понад 200 кубів бентоніту в котлован. Це робили вночі, а потім припорошили це все землею. Я питав у Кесслера, чи знає він про такі методи роботи в Пітері і чому він дозволяє в місті, який я вважаю своїм, так паскудити? Якщо можна працювати чисто, без гидот. А мені начальник дільниці Федоров говорив, що була вказівка: будь-якими шляхами бентоніт розвантажити і замаскувати по можливості…

* Баретты — глибокі опори, як правило, прямокутного перерізу, що виготовляються прямо в грунті, на відміну від забитих паль. Застосовуються при будівництві фундаментів висотних будівель, витримують великі навантаження.

** «Нова Голландія» — штучний острів в Петербурзі, де перебували військовий порт і склади петровського часу, унікальний пам’ятник промислової архітектури раннього класицизму. Зараз на цій території заплановано зведення суспільно-ділового комплексу, але будівництво зупинено, тому що на майно Шалви Чигиринського, що має 50% у проекті, накладено арешт.

Коментар

Юрій Кесслер, головний інженер ЗАТ «Солетаншстрой»:

— Юрій Кононов у нас працював і був звільнений лише тому, що у нього закінчився термін дії строкового договору.

З приводу проведення робіт можу точно сказати, що там дуже жорсткий контроль з боку замовника, компанії «Арабтэк», — заборонено навіть палити на будмайданчику, і був випадок, коли з будівництва був видалений змінний майстер за те, що запалив на майданчику. Я розумію, що людина ображена і намагається щось шукати…

Працювали дійсно і у вихідні, але за згодою, і все оплачувалося в подвійному розмірі. Що стосується роботи в нетверезому вигляді, я ніяк не можу це прокоментувати, але рік тому Кононов був у відрядженні, на стажуванні, але замість цього місяць провів у лікарні зі струсом мозку. Він десь там впав, був п’яний, послизнувся, і на те, що він був п’яний, була скарга від коменданта гуртожитку.

Борис Вишневський (novayagazeta.ru)

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?