Бажаєте розширити житлову площу? Забудьте!

378

Я вже давно помітив, що в нашому житті майже постійно то тут, то там, виникає ситуація, коли хтось жулит, при цьому жулит, як кажуть, безбожно, використовуючи для здійснення своїх шахрайських дій деякі існуючі законодавчі акти в якості своєрідних «дірок у законодавчому паркані».

Зазначу при цьому, що зазвичай використовують ці законодавчі акти не тільки шахраї, але і чесні люди, тобто ті люди, в розрахунку на яких ці самі законодавчі акти в свій час і приймалися. Зазначу також, що, як правило, чесних людей, які користуються цими законодавчими актами і відповідно отримують користь, зазвичай в рази більше, ніж шахраїв.

Але! Рано чи пізно влада, прикриваючись гаслами: «Всі на боротьбу з шахраями!», вирішують ці законодавчі акти змінити, не соромлячись при цьому, що чесних людей від цієї зміни законодавства, постраждає більше, ніж шахраїв.

Чому так відбувається? А так простіше для влади, бо їм простіше скасувати або змінити закон, ніж боротися з шахраями. І ось … черговий такий фортель ми маємо сьогодні в Москві, де влада вирішила змінити кілька діяли досі законодавчих актів. Ну, а тепер, як кажуть, перейду до подробиць.

Ці зміни в законодавстві Москви, за яким жителям зносяться п’ятиповерхівок тепер повинні надавати квартири такої ж площі, що і в ліквідованих «хрущовках», а не більшого розміру, як було раніше, можуть спровокувати в столиці зростання об’єму виставленого на продаж житла поганої якості і, як наслідок, зниження на неї цін, вважають експерти, опитані РІА Новини.

На сьогоднішній день в Москві з раніше запланованих 1722 п’ятиповерхівок «під знесення» в живих залишилося 452 будинку, тобто трохи менше третини (26,2%) програми ліквідації старого столичного житлового фонду. Звичайно, в перших рядах знесли найбільш ласі об’єкти в Центральному, Західному та Південно-Західному адміністративних округах, залишивши наостанок «хрущовки» на околицях міста і у віддалених районах.

І саме тепер на «фінішній прямій», коли мер Москви Сергій Собянін пообіцяв розібратися з усіма старими п’ятиповерхівками до 2014 року, місто вирішив поміняти правила гри. Згідно з нещодавно прийнятим столичними законодавцями поправками в міське законодавство, відтепер москвичі, які живуть за договором соціального найму в будинках першого періоду індустріального домобудівництва, призначених під знесення, не зможуть поліпшити свої житлові умови одночасно з переїздом. Все, на що вони можуть тепер розраховувати — це не 18 квадратних метрів на людину, як було раніше, а житло, рівнозначне за площею того, що пішло під демонтаж.

Розширення житлоплощі стане можливим лише для московських черговиків. Наскільки городяни, до п’ятиповерхівок яких ще не дійшла черга на знесення, втрачають у порівнянні з москвичами, чиї будинки вже демонтували, демонструє приклад недавнього орендаря Юрія Кочеткова, згадує як у 1996 — 2002 роках він знімав однокімнатну квартиру в «хрущовці» в Мневниках.

«Господарями була сім’я з чотирьох осіб, які не стали приватизувати це житло і правильно зробили. Коли будинок пішов на знесення, ця сім’я отримала трикімнатну квартиру площею 75 квадратних метрів в тому ж районі в новому будинку серії П-44Т», — розповідає він.

Таким чином, звертає увагу співрозмовник агентства, неважко підрахувати, що різниця у вартості цих квартир становить приблизно три рази, «тобто замість однієї квартири… люди отримали три квартири…».

«У відповідності ж з нинішніми поправками вони б отримали все ту ж однокімнатну квартиру, причому, цілком можливо, що в якомусь старому будинку», — пояснює він.

Не дивно, що зміни столичного законодавства ентузіазму у простих москвичів, які встигли дізнатися про них, не викликають.

«Цей закон йде проти вирішення житлової проблеми і навіть дуже сильно погіршує її. Виходить так, приманили пряником і тут же його відібрали, не давши його навіть спробувати. Зовсім незрозумілі мотиви таких нововведень», — вважає, наприклад, користувач одній із соціальних мереж Ігор Кузнєцов, незадоволений змінами.

Втім, підкреслює депутат Московської міської думи Степан Орлов, прийняття цих поправок викликано швидше зовнішніми обставинами, ніж бажанням влади. За його словами, в думу надійшло вимогу прокуратури про внесення змін в міське законодавства та приведення його у відповідність з федеральним житловим законодавством. І якби законодавці не прислухалися до вимогу прокуратури, то вона мала б усі підстави звернутися до суду і вже в судовому порядку визнати недійсними деякі статті московських законів, запевняє депутат.

«Згідно з федеральним законодавством ми повинні надавати при переселенні таке ж за площею і кількістю кімнат житло», — нагадує Орлов, в той же час визнаючи, що прийняття нових поправок може бути несправедливо по відношенню до тих, хто не зможе поліпшити житлові умови при переселенні в нове житло.

У той же час, обнадіює законодавець жителів московських п’ятиповерхівок, у них все ще є шанс переїхати в житло більшої площі.

«Вони отримають таку ж кількість кімнат, а зараз за нормативами житло будується великих розмірів», — пояснює Орлов.

Втім, далеко не всі експерти вірять подібним поясненням. Так, помічник президента Російського союзу будівельників (РСС) Костянтин Кижель вважає, що зміни в житловому законодавстві Москви «нечесні і неправильні».

«Не треба чіпати хороші програми, які успішно і ефективно реалізовані та реалізуються в Москві. Москвичам, які потрапляють у програми переселення, необхідно поліпшувати свої житлові умови при переїзді», — упевнений він.

А юрист Ірина Шугурова припускає, що поява поправок обумовлено тим, що при реалізації програми знесення п’ятиповерхівок місто просто не має можливості одночасно з демонтажем «хрущовок» надавати всім проживають у цих будинках квартири за нормами 18 квадратних метрів на людину.

У свою чергу директор департаменту продажів елітної нерухомості компанії Penny Lane Realty Олександр Зиминский в якості однієї з можливих причин появи поправок в житловому законодавстві столиці називає боротьбу з квартирними аферами.

За його словами, до цього моменту існувала дуже поширена схема шахрайства, суть якої полягала в тому, що в результаті операції або ряду угод обміну якась родина в’їжджає в квартиру в «хрущовці» за договором соціального найму.

“Коли приходить час одержання нового житла з’ясовується, що в 30-метрової “однушке” прописано мало не 10 чоловік і сім’я цілком законно претендує на одержання 200-метрової квартири. Зрозуміло, що більша частина прописаних мешканців ніколи не з’являлася в квартирі, проте все зроблено згідно з буквою закону», — коментує він.

На думку Зімінського, новий закон, “безумовно, звужує поле діяльності аферистів, проте грубо порушує інтереси багатьох інших сімей, які вчотирьох — вшістьох десятиліттями тулилися в малогабаритних “однушках” і “двушках””.

Все вищевикладене свідчить на користь того, що «хрущовок» на продаж у Москві стане більше і деякі експерти, опитані РІА Новини, не без підстави очікують, що рішення надавати мешканцям зносяться п’ятиповерхівок квартири такої ж площі, як вони мали раніше, може зробити істотний вплив на столичний ринок житла.

Тепер, міркує Кочетков, які проживають за договором найму в своїх «хрущовках» і очікували раніше щасливого моменту розселення, можуть зі спокійною совістю йти і приватизувати своє житло, а потім виставляти його на ринок. Сенс тримати «хрущовку» в такій ситуації зник повністю, вважає він, а це неминуче призведе до збільшення пропозиції «хрущовок» на ринку житла в Москві.

Зростання пропозиції числа квартир у п’ятиповерхівках у зв’язку з прийняттям поправок в закон допускає і ріелтер Ірина Кірсанова. «Але швидко реалізувати ці квартири можна лише суттєвим зниженням і без того невисокої ціни. Навіть зараз подібні квартири реалізуються, і в оголошенні вказується планований рік знесення — без цієї переваги, квартири багато втрачають», — додає вона.

При цьому Кірсанова допускає, що при виході на ринок певної кількості квартир в «хрущовках», ціни на неякісне житло в Москві можуть трохи скоректуватися, приблизно на 10%. Але навряд чи це суттєво позначиться на ринку, так як п’ятиповерхових будинків залишилося не так багато, зазначає експерт.

Однак, не всі московські ріелтери поділяють думку Ірини Кірсанової і, наприклад, керівник аналітичного центру однієї з московських компаній, що займаються інвестиціями в нерухомість, Дмитро Таганов впевнений, що ухвалені депутатами зміни в законодавстві аж ніяк не відіб’ються на ринку вторинного житла, і вже тим більше на обсязі пропозиції «хрущовок» у столиці. За його прогнозом, частка квартир в таких будинках і надалі збережеться на рівні 3% від загального числа реалізованих об’єктів.

«Справа в тому, що квартири в хрущовських п’ятиповерхівок не відрізняються якістю — низькі стелі, тонкі стіни, погана шумоізоляція, суміщений санвузол. Немає ліфта, горища та сміттєпроводу. Все це робить проживання тут вкрай дискомфортним. Покупці віддають перевагу більш якісні пропозиції, нехай і стоять трохи дорожче», — уточнює він.

Скептично на зростання пропозиції в «хрущовках» дивиться та й ріелтор Зиминский, який, до речі, впевнений, що ще і в тому, що більшість мешканців п’ятиповерхівок взагалі не стане приватизувати своє житло. Він вважає, що городянам вигідніше виставити на продаж квартиру в отриманій новобудові, ніж квартиру тієї ж самої площі в «хрущовці».

“Вартість квадратного метра в “хрущовці” і в панельній новобудові з муніципальним ремонтом становить в середньому по Москві 145 тисяч рублів і 165 тисяч рублів відповідно. Саме тому класичну 50-метрову квартиру в новому будинку можна реалізувати на 1 мільйон дорожче», — наводить свої розрахунки Зиминский.

А ось чого Зиминский не виключає, так це зростання соціальної напруженості та численні акції протесту від мешканців «хрущовок». І тут цілком можна зрозуміти, пояснює він, адже люди десятиліттями жили практично в нелюдських умовах, чекаючи неодноразово обіцяних міською владою нових квартир.

«Ця міра підриває довіру до московського уряду взагалі: вчора і сьогодні воно обіцяє і обнадіює, а завтра або в будь-який інший день відмовляється від своїх обіцянок. За неповних чотири місяці правління політика нового мера отримала загальне визнання як “соціально спрямована”, однак цей закон йде врозріз з усіма поняттями соціальної спрямованості”, — резюмує ріелтор.

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?