Естонська будівельник про роботу в Росії

383

Сьогодні інтернет-портал естонської газети «Ділові Відомості» опублікував на своїх сторінках запис невеликого інтерв’ю, яке дав журналістам газети естонська підприємець у сфері будівництва, що працює в даний час в Росії. Враховуючи, що інтерв’ю давалося будівельником, я думаю, що його текст буде цікаво прочитати, як будівельникам з Естонії, так і будівельникам з Росії, які відвідують мій блог.

Переказувати я це інтерв’ю не буду, а просто процитую його в тому вигляді, в якому воно було опубліковано на сайті-першоджерелі.

Пальці віялом — гроші на вітер

Естонські будівельники відмовляються від перспектив російського будівельного ринку, аргументуючи це жахами і свавіллям, які там діються. Однак заробити гроші в Росії їм заважають лише власні амбіції, нерозторопність і небажання грати за чужими правилами.

Будівельний сектор Естонії накрила хвиля банкрутств через скорочення обсягу робіт. Але багатьох з них можна було б уникнути, якщо б наші будівельники працювали по-іншому.

Максим Петруня, керівник естонської фірми, що працює в Росії, розповів ДВ про особливості роботи на цьому будівельному ринку. В Естонії його фірма Eurostuudio спеціалізується на технічному нагляді та експертизи будівельних об’єктів.

Інтерв’ю:

Керівники великих фірм кажуть, що в Росії їм немає місця. З чим це пов’язано?

Вони при всій своїй незначності на світовому ринку намагаються мати рівень, як, наприклад, у корпорації Toyota. Вибудовують якусь корпоративну етику: обов’язково повинен бути офіс, позиціонувати себе, як естонська фірма, повинен бути певний контроль якості і все таке.

Але на будівельному ринку треба підлаштовуватися під ситуацію. У Росії всім все одно, яка в тебе позиція в Естонії. Важливо, що ти можеш. Ну, збудував ти чогось в Талліні, і що? «А чи зможеш ти мені завтра ж, щоб не втрачати час на пошуки, поставити людей на заливку 10 тисяч кубометрів бетону для естакади?» – запитає тебе генпідрядник.

Наш генпідрядник в цьому випадку нічого не зможе зробити, тому що, хоч він і позиціонує себе як нормальна будівельна корпорація, фактично робочої сили у нього немає. В Естонії вони живуть, насамперед, за рахунок того, що поділили між собою держзамовлення.

Європейською якістю теж вже нікого не здивуєш. Це міф, що в Росії будують по-старому. Там вже давно використовуються сучасні технології. А при нагадуванні про високу якість естонської будівництва мені вже доводилося бачити посмішку на обличчях підприємців.

Тобто шансів у нашого «крупняка» на російському ринку майже немає?

Якщо є бажання працювати, якщо достатньо робочої сили, то шанси є. Підприємствам, які не претендують на роль генпідрядника, я порадив би змиритися з тим, що ми їдемо в Росію не як менеджери, а як виконроби.

Політика там взагалі нікому не цікава, люди там заробляють гроші. Перепони, які шикуються для іноземців, пов’язані лише з захистом Росією власного ринку.

Ви привозите робітників з Естонії?

Раніше привозили, але хочемо від цього відмовитися. Є білоруси, яких не потрібно отримувати дозвіл на роботу, а розцінки їх нижче російських.

У естонських працівників завищені вимоги. У кожного знаходиться знайомий, який працює в Норвегії чи Фінляндії і отримує 40 тисяч крон на місяць. У Росії він хоче отримувати ще більше. Але там будівельники отримують 50 000 рублів. В Естонії просто немає дешевої робочої сили. До того ж, якщо на території Росії проживання робітників і організовує перевезення генпідрядник, то дорогу працівників з Естонії оплачувати доведеться тобі.

З наших працівників я залишу тільки тих, хто зацікавлений в роботі. У відрядження без всяких сумнівів і питань їдуть чомусь авантюристи і алкоголіки, а нормальні люди чогось бояться.

Чи Не пов’язано це з тим, що в Росії, за чутками, часто не платять за роботу?

Це — казки для жінок, які чекають додому чоловіка з зарплатою. У Росії працівників, які виконують свою роботу якісно і в строк, ніхто не «кидає».

Так само будуються і партнерські відносини. Я не виключаю, що в Росії є шахраї, але ви можете навести конкретну фірму, яку там «кинули»? Ось і у мене немає таких фактів. Зате я знаю, що наша Facio під будь-яким приводом не доплачує за роботу. У Росії ж десять раз змусять щось переробити, але гроші заплатять.

А якщо не хочеться міняти естонську команду?

Якщо є бажання легально привезти робітників з Естонії, потрібно отримати на фірму дозвіл на залучення іноземної робочої сили. Для цього слід подати документи на залучення робочої сили, вивісити на російському сайті Біржі праці оголошення про вакансії. Щоб на вакансію ніхто не клюнув, потрібно поставити такі умови, наприклад, володіння естонською мовою, мінімальна зарплата.

Якщо протягом 30 днів на цей оклад на території Росії ніхто не погоджується, ви отримуєте право залучити якусь кількість людей. Тоді з цієї випискою потрібно йти в Федеральну міграційну службу, подати заявку і сплатити за кожного працівника близько 50 тисяч рублів. Якщо працівників – десять, виходить чимала сума.

Працівник з синім паспортом повинен ще клопотати про отримання робочої візи в нашому консульстві. Правда, просвіт у міграційних справах все ж таки є. Великі корпорації та об’єкти, що підпадають під особливі держпрограми, мають можливість захистити себе від співробітників ФМС. Там, де вибір варто, наприклад, між погорільцями і не порушенням міграційного законодавства, виберуть захист бездомних громадян. Ця ніша буде постійно. Закінчиться одна програма, почнеться інша.

Як краще зареєструвати фірму?

Філія – не кращий варіант. Ніхто не хоче працювати з чужою фірмою, тому що не знає, як це робити. До того ж податки для зарубіжних компаній – вище, і ви будете просто неконкурентоспроможні.

ТОВ (аналог нашого OÜ) — інша справа. Все просто – така ж російська фірма, як і всі інші. Поки ти вважаєш себе естонським підприємцем, ринок для тебе закритий.

Немає також сенсу, в усякому разі представникам малого та середнього бізнесу, які не претендують на роль генпідрядника, вступати в Об’єднання будівельників Санкт-Петербурга. Це дорого і марно.

Якщо ж ти, наприклад, електрик, і у тебе є люди, готові виконувати роботу, то ти так і будеш затребуваний. Може, не з самого першого дня, треба походити по об’єктах, познайомитися з людьми, залишити візитку, але на будь-якому об’єкті за місяць до здачі виникає форс-мажор, коли об’єкт «горить». Даю 99,9%, що вам зателефонують і запросять попрацювати.

Реєстрація фірми в Росії – складна справа?

Потрібно отримати візу, зробити нотаріально завірений переклад і домовитися з російською фірмою, яка торгує готовими юридичними особами.

Я б порадив купити готову фірму і не витрачати нерви, гроші і час. Тим більше, що мова йде про 10 000-30 000 рублів. Адже поки ви будете займатися оформленням документів самостійно, вам потрібно буде десь жити, чимось харчуватися. Щоб зняти в Пітері пристойну двокімнатну квартиру, потрібно буде відразу 90 тисяч рублів заплатити в перший місяць. До того ж Пітер – величезне місто, і потрібно бути готовим до того, що на відвідування, скажімо, податкової служби піде кілька годин.

Варто доручити своєму агентові в Росії, щоб він при відкритті банківського рахунку оформив та інтернет-банк, щоб можна було робити платежі дистанційно, зареєстрував нову фірму в податковій службі і замовив друк.

Треба також знайти, хто буде вести бухгалтерію. Звітність в Росії досить об’ємна. Податків більше, є податок з прибутку, що тягне за собою відразу авансові платежі. Бухгалтерські фірми пропонують різні пакети, в залежності від обсягу роботи. Їх послуги обходяться набагато дешевше, ніж у нас.

На ринку ви — новачок. Як шукати роботу?

Можна просто йти по будівельним майданчикам. Швидше за все, ви знайдете роботу, але розцінки вас можуть не влаштувати. Увійти новачкові на об’єкт можна тільки з демпінговими цінами.

Другий шлях – це пошук знайомих. Не генпідрядників, а просто знайомих, у яких є свої знайомі. Тоді можна отримати об’єкти з більш ласою ціною в приватному секторі на будівництві котеджів та ремонт квартир. Тут люди з європейською зовнішністю цінуються більше.

Третій шлях – ринок господряда в Росії, який більш відкритий, ніж в Естонії. Він на диво ліберальний. Існує єдиний російський сайт державного підряду. Там є можливість подати заявку на участь у конкурсі. Але є і свої труднощі. Щоб взяти участь у конкурсі, потрібно внести заставну суму, що становить 10% від початкової вартості об’єкта. Існує максимальна ціна, і учасники, заявка яких була схвалена, приходять на аукціон. Отримує поспіль той, хто підняв останню табличку, запропонувавши найменшу ціну.

Участь у конкурсі може брати будь-яка фірма, обмежень за принципом її розміру капіталу немає. Але ціна там низька, а після перемоги на конкурсі потрібно внести ще 30% від вартості об’єкта заставних грошей. Так держава підстраховується, щоб переможець не кинув об’єкт на півдорозі, як це робиться у нас в Естонії.

Все це вимагає посидючості, так як звичайна заявка на ремонт приміщення може становити 50-60 сторінок тексту документів. Якщо брати участь у таких російських аукціонах на регулярній основі, то рано чи пізно ти свій об’єкт отримаєш.

Популярні Записи:

 • Робота на олімпійських об’єктах в Сочі
 • Робота екскаваторником?
 • Як позбутися від цвілі на стінах квартири
 • Поговоримо про роботу в Норвегії — Інформація «з перших рук» — Ексклюзивне інтерв’ю «Стройки24»
 • Потрібні муляри в Росії? В якому місті? Скільки вони можуть заробити там?
 • Супер-шпаргалка на День будівельника 2010
 • Газоблоки та піноблоки. Питання і відповіді
 • Капітальний і поточний ремонт житлового приміщення з точки зору юриста
 • Які країни громадянин Естонії може відвідати без оформлення візи?
 • Орієнтовні ціни на будівельні роботи
 • Який кабель краще вибрати для телевізійної антени?
 • Кому потрібен машиніст бульдозера?
 • Як мити кришталеву люстру?
 • Програма для розрахунку вентиляції — VentCalc V. 2
 • Виконавча документація в будівництві: акт прихованих робіт
 • Бляхар? А хто це?
 • Цирк та будівництво — поняття цілком сумісні!
 • Дає постійний вид на проживання в Естонії право на роботу в Норвегії?
 • Нелегальна робота в Норвегії
 • Як позбутися кротів на ділянці?
 • Плюси і мінуси наливних підлог
 • Як заробити на гранітному щебені та мармурової крихти?
 • Список 87 московських кварталів, які отримають в 2009-2011 роках нове планування територій
 • Які країни може відвідати без оформлення візи «естонська чужий» або людина з паспортом «іноземця», виданим в Естонії?
 • Чому «потіють» і «плачуть» пластикові вікна ?